Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Oplatí sa investovať do diamantov v roku 2024?

investičný diamant
investičný diamant Foto: Thinkstock
2. augusta 2024 277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg Zdroj podnikam.sk Tlačiť

Mnoho podnikateľov neustále rozmýšľa, ako najlepšie uložiť peniaze tak, aby hodnotu nestratili, ale naopak získali. Jednou z možností investovania, okrem klasických bankových produktov a podielových fondov sú investície do diamantov. Investičný diamant, ako možnosť uloženia voľných finančných prostriedkov využívajú podnikatelia stále častejšie. V článku sa dozviete, viac o kúpe a predaji investičných diamantov, a o tom, aká je ich cena.

Čo je investičný diamant?

Investičný diamant je brúsený kameň briliantového brúsu, ktorý sa dodáva zatavený v plastovom obale, na ktorom  je presne označený a rovnaké označenie je uvedené aj v takzvanom rodnom liste diamantu – certifikáte, ktorý dostanete pri nákupe. Investičné diamanty sa nakupujú a predávajú na diamantovej burze, kam ale bežný človek nemá prístup. Na burze môže nakupovať a predávať len certifikovaný partner diamantovej burzy.

Prečo práve investičný diamant ?

Jeho cena bude stále stúpať vzhľadom k tomu, že bane sú takmer vyťažené a v Ázii závratne stúpa dopyt po diamantoch – špeciálne na zásnubné prstene. Je malý a ľahko prenosný, oproti napríklad drahým kovom, umeleckým predmetom, či nehnuteľnostiam. Hoci za posledný rok cena diamantov podľa Zimnisky Global Rough Diamond Price Index poklesla o 10%, z dlhodobého hľadiska môže ísť stále o dobrú investíciu najmä pri kvalitnejších a vzácnejších kusoch.

Ako diamant získať?

Jedným z bezpečných spôsobov ako investičný diamant alebo klenot získať, je dražba. Dražený diamant alebo diamantový šperk už majú históriu, ktorá sa často odráža aj v cene a následnom zhodnotení. Dražby prebiehajú v aukčných domoch, z ktorých patria medzi najznámejšie Sotheby’s a Christie’s. V jednej várke sa draží niekoľko desiatok kameňov a šperkov s rôznymi vyvolávacími cenami, od tisíc až po niekoľko miliónov dolárov. Účastníci dražby môžu ponuky dávať osobne v aukčnej sále, telefonicky, prostredníctvom internetu alebo si vopred nastaviť maximálnu sumu, ktorú sú za drahokam alebo šperk ochotní ponúknuť. Ponuky sa zvyšujú, až kým neostane jediný účastník, ktorý aukciu vyhráva.

Najpohodlnejším a na Slovensku najčastejším spôsobom ako získať diamant je kúpa šperku v klenotníctve. Ľudia si šperky často vyberú z ponuky klenotníctiev, no ateliéry, ktoré sa špecializujú na investičné šperky, vedia vyrobiť šperk aj na zákazku, presne podľa predstáv zákazníka. Vyberiete si diamant podľa vlastného vkusu a finančných možností a skúsite klenotníkovi opísať vašu predstavu finálneho šperku.

Cena diamantu

Cena sa odvíja od jeho hodnotenia, ktoré prebieha na základe 4C parametrov:

CUT – brus

Diamant je kameň, ktorý dokonale pracuje s odrazmi svetla. Aby sa jeho efekt zvýšil, je potrebné
ho vybrúsiť do požadovaného tvaru. Existuje niekoľko typov brusu, z ktorých najčastejší je briliantový brus. Ten je založený na optických výpočtoch, ktoré zvyšujú krásu kameňa a ktorého výsledkom je brilancia a disperzia. Briliantový brus má okrúhly obrys a skladá sa z koruny a pavilónu.

Posúdenie kvality brusu spočíva v porovnaní daného kameňa s ideálnymi proporciami a symetriou, matematicky vypočítaného modelu. Všetky nepravidelnosti sú definované ako vady brusu. Odchýlky od ideálneho modelu sú označené v kvalite brusu na stupnici – excelent, ideal cut, very good, good, fair a poor.

CARAT – hmotnosť

Hmotnosť diamantu je udávaná vždy v karátoch – medzinárodne je používaná skratka „ct“. Táto váha sa v certifikátoch udáva s presnosťou na dve desatinné miesta. Meranie prebieha s presnosťou na tri desatinné miesta, pričom zaokrúhlenie druhého desatinného miesta nahor je možné iba v prípade, že tisícina je 9.

1 ct = 200 mg = 0,2 g

CLARITY – čistota

Čistota diamantu je daná počtom cudzorodých látok obsiahnutých v pozorovanom kameni. Tieto nehomogenity môžu byť vnútorné charakteristiky – nazývajú sa inklúzie diamantu (tmavý „uhlík“, biely „ľad“, praskliny, atď.), ktoré vznikli v jednotlivých fázach tvorby kryštálu. Ďalej to môžu byť vonkajšie charakteristiky (škrabance, nadbytočné facety, naturaly, atď.), ktoré vznikli opracovaním, alebo ich nebolo možné opracovaním diamantu odstrániť. Na veľkosti a rozložení týchto charakteristík závisí priradenie príslušnej triedy čistoty posudzovania diamantu.

COLOR – farebnosť

Diamanty vyskytujúce sa v prírode sú najčastejšie po vybrúsení vo farbách od bielej po žltú. Na tieto základné farby bola prijatá medzinárodná stupnica farieb, ktorá sa značí písmenami latinskej abecedy D-Z. Čím je farba diamantu belšia, tým je jej označenie bližšie k písmenu D. Farebnú špecifikáciu musí vykonávať skúsený profesionál pomocou sady vzorkových kameňov (master stones) a ich porovnávaním s hodnoteným kameňom.

Všetky hodnotenia sú zanesené do sprievodného listu – certifikátu a aktuálne ceny diamantov sú stanovené Rapaportom.

Likvidita diamantov

Výhodou diamantov je ich malá veľkosť a tým aj ich absolútna diskrétnosť. Diamanty možno predať kdekoľvek na svete u akéhokoľvek obchodníka s drahými kameňmi. V prípade, že ste si zaobstarali výnimočný diamant – napríklad ružový diamant, je lepšie ho predávať na špeciálnej burze, kde sa jeho cena pravdepodobne vyšplhá výrazne na inú cenu ako je cena burzy.

Zhodnotenie diamantov

Ako pri väčšine investícií, aj pri diamantoch platí, že čím viac investujete, tým vyššie môže byť zhodnotenie.

Vo všeobecnosti viete kúpiť diamant aj do 500 eur. Pri výbere z existujúcej ponuky je základ nakupovať u overených predajcov a nenechať sa nalákať na podozrivo vysoké zľavy. Diamanty si totiž držia hodnotu v čase a predávať ich s veľkou zľavou znamená predávať ich so stratou, čo zaručene neurobí žiaden obchodník. Pri diamante nezakomponovanom do šperku nakupujte priamo u obchodníka, v zlatníctve musíte totiž počítať aj s maržou zlatníka, ktorý tento diamant zakúpil od obchodníka.

Pri kúpe investičného šperku sa vždy dožadujte certifikátu s informáciami o type výbrusu, rozmeroch kameňa, hmotnosti, farbe, čistote, či povrchovej úprave a fluorescencii. Certifikáty kvality vydávajú špecializované gemologické laboratóriá, z ktorých medzi najuznávanejšie patrí GIA (Gemological Institute of America).

Na rozdiel od zlata nezostávajú investičné diamanty uložené v bankách. Niektorí ľudia ich majú síce celý život zavreté v trezore, no keďže diamant je najtvrdší nerast, pri osadzovaní do šperku nehrozí jeho poškodenie. Aj preto si dáva väčšina investorov drahokam osadiť do šperku. Investičné šperky, zvyknú mnohí ľudia nosiť len na špeciálne príležitosti, no nájdu sa aj takí, ktorí ich nosia denne.

Účtovanie diamantov

Z účtovného hľadiska ide pri investičných diamantoch o dlhodobý finančný majetok.

Účtovný prípad MD D
Obstaranie investičných diamantov 043 321
Náklady súvisiace s obstaraním investičných diamantov 043 321
Zaradenie diamantov do dlhodobého finančného majetku 069 043
277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg

Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

diamantinvestíciaknow-howknowhowPrémiový obsahrok 2024

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako investovať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

21nov8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

21nov8:30Ako využiť potenciál vašej značky na maximum - pomocou brand archetypov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

21nov8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X