Vláda Roberta Fica vystavuje svojimi krokmi v daňovej oblasti slovenskej ekonomike úmrtný list.
Konštatuje to poslanec SDKÚ-DS Ľudovít Kaník, ktorý v piatok do parlamentu priniesol ministrovi financií Petrovi Kažimírovi aj symbolický klinec.
Kaník, klinec a atentát na ekonomiku
„Pretože klincovanie rakvy je to jediné, čo sa vám zatiaľ podarilo. Takže dovolil som si ten symbolický klinec do rakvy, ktorým zatĺkate túto rakvu slovenskej ekonomiky, priniesť. A aj keď tu nie je prítomný (minister financií – pozn. SITA) ja si naňho počkám, hádam sa ešte objaví,“ vyhlásil Kaník s klincom v ruke.
Rušením rovnej dane pokračuje kabinet Roberta Fica podľa Kaníka v atentáte na slovenskú ekonomiku. „Páchate atentát na slovenskú ekonomiku a dnes jej vystavujete úmrtný list,“ povedal v pléne v rámci rozpravy k novele zákona o dani z príjmov Kaník. Na jeho slová reagoval napríklad predseda parlamentného výboru pre financie a rozpočet Danie Duchoň (Smer-SD), podľa ktorého jediný atentát bolo pôsobenie bývalej vlády vo finančnej správe. Ďalší z poslancov Smeru Anton Martvoň uviedol, že predstavený úmrtný list pochopil ako úmrtný list odbornosti poslanca Kaníka, a to vzhľadom na jeho vyjadrenia.
Nové pozmeňovacie návrhy
Po prvom kole pozmeňujúcich návrhov aj v druhý rokovací deň o novele zákona o dani z príjmov predniesli poslanci viacero pozmeňujúcich návrhov. Predseda parlamentného výboru pre financie a rozpočet Daniel Duchoň (Smer-SD) napríklad navrhol, aby sa rozdeľoval daňový základ v prípade firiem s hospodárskym rokom, ktorý presahuje aj do budúceho roka. „Daňovník, ktorého zdaňovacím obdobím je hospodársky rok so začiatkom do 31. decembra 2012, bude základ dane, znížený o daňovú stratu, rozdeľovať pomerne podľa počtu mesiacov na časť, ktorá pripadá na obdobie do 31. decembra 2012 a časť, ktorá pripadá na obdobie po 31. decembri 2012,“ odôvodnil svoj návrh Duchoň. Na časť základu dane, ktorá pripadá na rok 2012 by tak daňovník mal uplatniť 19-percentnú sadzbu dane a na časť pripadajúcu na rok 2013 už 23-percentnú sadzbu.
Opozícia varuje pred fatálnymi dôsledkami
Odchod firiem zo Slovenska, nárast nezamestnanosti, spomalenie hospodárskeho rastu či rýchlejšie zdražovanie. To všetko prinesú podľa opozičných strán opatrenia v ekonomike pripravené vládou Roberta Fica. Najvýraznejšie sa má podľa opozície pod negatívny vývoj hospodárstva podpísať novela zákona o dani z príjmov, ktorou sa ruší rovná daň. „Tento návrh zákona v takejto forme zaťažuje práve tú vrstvu v našej republike, ktorá ešte pracuje, vytvára hodnoty, platí dane a odvody,“ vyhlásil na piatkovej tlačovej besede predseda Mostu-Híd Béla Bugár.
Vláda rušením rovnej dane ruší podľa Bugára nielen symbol úspešnej slovenskej ekonomiky, ale vytvára zo Slovenska aj krajinu neistoty. Tento krok podľa jeho slov totiž odkazuje investorom, že na Slovensku sa neoplatí vytvárať hodnoty, investovať, či vytvárať pracovné miesta. Most-Híd zároveň upozorňuje, že 23-percentná sadzba dane z príjmov pre právnické osoby bude najvyššia v regióne.
Riešiť situáciu cez výdavky
Kabinet Roberta Fica by mal podľa poslanca strany Ivana Švejnu v rámci konsolidácie verejných financií najprv hľadať peniaze na strane výdavkov, napríklad redukciou sociálneho systému. Následne by mal hľadať možnosti zvyšovania iných príjmov ako daňových a zvyšovanie daní by malo prísť až ako posledné opatrenie.
Podľa predsedu KDH Jána Figeľa nebudú konsolidačné opatrenia vlády v prospech ozdravenia slovenskej ekonomiky ale na je otrávenie. Zvýšenie daní spolu napríklad so zmenami v Zákonníku práce budú mať podľa Figeľa fatálne dôsledky pre ekonomiku. „Odmietame takéto zmeny. Toto nie je na ozdravenie Slovenska,“ vyhlásil na piatkovej tlačovej besede Figeľ. Podpredseda hnutia Miloš Moravčík upozornil, že zvýšenie dane z príjmov pre právnické osoby bude mať za následok pokles reálnych miezd, vzhľadom na rýchlejšie zdražovanie a zastavenie nárastu
KDH sa v rámci rokovania o novele zákona o dani z príjmov pokúsi presadiť aj niektoré zmeny. Poslanec hnutia Július Brocka v pléne napríklad navrhol, aby v legislatíve zostala nezdaniteľná časť na manželku resp. manžela. Ďalším návrhom chce Brocka presadiť, aby vláda v prípade nárastu nezamestnanosti v budúcom roku opätovne znížila daň z príjmov na 19 %.
Rozprava pokračuje
Ministerstvo financií v novele zákona o dani z príjmov napríklad obmedzuje možnosť uplatnenia 40-percentných paušálnych výdavkov v maximálnej výške 5 040 eur ročne, resp. 420 eur mesačne. Rovnako rezort ruší možnosť uplatnenia paušálnych výdavkov pri prenájme nehnuteľností, či zvyšuje sadzby dane z príjmov pre právnické osoby na 23 %. V prípade fyzických osôb sa bude uplatňovať 19-percentná sadzba zo základu dane do výšky 176,8-násobku platného životného minima a pri základe dane presahujúcom túto hranicu už 25-percentná sadzba dane. Rozprava v parlamente k tejto legislatívnej zmene by mala pokračovať aj na budúci týždeň.