Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Konečne! Ročné zúčtovanie poistného za vás urobí zdravotná poisťovňa

Ročné zúčtovanie poistného za vás urobí zdravotná poisťovňa
Fotobanka Pixmac
21. februára 2012 Tlačiť

Ročné zúčtovanie poistného na zdravotné poistenie bude v tomto roku za podnikateľov, ako aj ostatných poistencov prvýkrát vykonávať ich zdravotná poisťovňa. Zdravotná poisťovňa bude pritom vychádzať zo základu dane, ktorý podnikatelia uvedú v daňovom priznaní za rok 2011. Podnikatelia tak prvýkrát v tomto roku nemusia zdravotnej poisťovni dávať rovnaké údaje, aké už predtým predložili daňovému úradu. Už žiadne tlačivo či žiadosť na ročné zúčtovanie zdravotného poistenia a žiadna kalkulačka do ruky na manuálne rátanie.

Ročné zúčtovanie poistného je zdravotná poisťovňa povinná vykonať do 30. septembra 2012. Výnimkou sú platitelia poistného, ktorí majú predĺženú lehotu na podanie daňového priznania. V tomto prípade má zdravotná poisťovňa povinnosť vykonať ročnú zúčtovanie do 31.októbra 2012. Zdravotná poisťovňa je pritom povinná oznámiť podnikateľovi výsledok ročného zúčtovania. Buď podnikateľovi vystavením výkazu nedoplatkov oznámi nedoplatok na zdravotnom poistení alebo mu oznámi výšku jeho preplatku.

Samostatne zárobkovo činná osoba môže do 15 dní odo dňa doručenia výsledku ročného zúčtovania (oznámenia výšky nedoplatku, resp. preplatku) podať námietky voči výkazu nedoplatkov, resp. v prípade oznámenia vo výške preplatku podať nesúhlasné stanovisko voči výške preplatku.

Ak podnikateľ nepodá voči výkazu nedoplatkov námietky, je povinný uhradiť zdravotnej poisťovni nedoplatok do 45 dní od uplynutia lehoty na podanie námietok. Podnikateľ je tak v tomto  prípade povinný zaplatiť zdravotnej poisťovni nedoplatok za rok 2011 do 29. novembra 2012.

Rovnaké pravidlá platia aj pri vrátení preplatku podnikateľovi. Ak podnikateľ do 15 dní od doručenia oznámenia o výške preplatku nepodá voči výške preplatku nesúhlasné stanovisko, zdravotná poisťovňa je povinná vrátiť podnikateľovi preplatok najneskôr do 45 dní odo dňa uplynutia lehoty na podanie nesúhlasného stanoviska. Zdravotná poisťovňa tak musí v tomto prípade podnikateľovi vrátiť preplatok najneskôr do 29. novembra 2012.

V prípade, že podnikateľ podá voči výkazu nedoplatkov námietky, resp. podá nesúhlasné stanovisko voči oznámeniu vo výške preplatku, tak je zdravotná poisťovňa povinná do 15 dní od doručenia námietok alebo nesúhlasného stanoviska zaslať platiteľovi nové oznámenie o preplatku, resp. nový výkaz o nedoplatku, ak uzná, že suma preplatku alebo nedoplatku bola určená v nesprávnej výške.

Následne je podnikateľ povinný uhradiť nedoplatok do 45 dní odo dňa nadobudnutia právoplatnosti nového výkazu o nedoplatku, resp. zdravotná poisťovňa je povinná vrátiť podnikateľovi preplatok do 45 dní odo dňa oznámenia novej výšky preplatku.

Ak výška preplatku alebo nedoplatku nedosiahne najmenej 5 eur, povinnosť odviesť nedoplatok alebo vrátiť preplatok nevzniká.

Povinnosti SZČO súvisiace s ročným zúčtovaním zdravotného poistenia

Kto robí ročné zúčtovanie na zdravotné poistenie? Aj živnostníci. Jedinú povinnosť voči zdravotnej poisťovni majú tie SZČO, ktoré majú predĺženú lehotu na podanie daňového priznania. Ide o povinnosť predložiť svojej zdravotnej poisťovni doklad o oznámení daňovému úradu o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania. Túto povinnosť si podnikatelia musia voči zdravotnej poisťovni splniť do 31. marca 2012. Toto platí aj pre ďalšie roky, čiže aj pre 2013, 2014, 2015 a 2016 – sú na to aj zvlášť tlačivá, pričom každá poisťovňa (VŠZP, Dôvera aj Union) má vlastné.

Kľúčové termíny súvisiace s ročným zúčtovaním zdravotného poistenia

31. marec 2012

  • predloženie odkladu o oznámení daňovému úradu o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania. Doklad predkladá platiteľ poistného. Ak nepredloží doklad v tejto lehote, na prípadné námietky voči výkazu nedoplatkov sa neprihliada.
  • poistenec je povinný preukázať zdravotné poistenie v cudzine v roku 2011

30. september 2012 

  • zdravotná poisťovňa vykoná ročné zúčtovanie a platiteľom zašle výkaz nedoplatkov (ak je výsledkom zúčtovania nedoplatok) alebo oznámenie o výsledku ročného zúčtovania poistného (ak je výsledkom preplatok) – preplatok a nedoplatok ročného zúčtovania zdravotného poistenia sa dozviete teda automaticky

31. október 2012 

  • zdravotná poisťovňa vykoná ročné zúčtovanie poistencom, ktorí mali predĺženú lehotu na podanie daňového priznania a zašle platiteľom poistného výkaz nedoplatkov (ak je výsledkom nedoplatok) alebo oznámenie o výsledku ročného zúčtovania poistného (ak je výsledkom preplatok)

do 15 dní odo dňa doručenia výkazu nedoplatkov alebo oznámenia o preplatku

  • platiteľ poistného v tejto lehote môže podať nesúhlasné stanovisko voči oznámeniu o preplatku alebo námietky voči výkazu nedoplatkov

do 15 dní odo dňa doručenia námietok

  • zdravotná poisťovňa je povinná v tejto lehote zaslať platiteľovi nové oznámenie o preplatku, ak na základe nesúhlasného stanoviska platiteľa poistného voči prvotnému oznámeniu o preplatku zistí, že suma preplatku je iná

do 45 dní odo dňa právoplatnosti výkazu nedoplatkov

  • platiteľ poistného uhradí nedoplatok na účet zdravotnej poisťovne

do 45 dní odo dňa márneho uplynutia lehoty

  • zdravotná poisťovňa po zúčtovaní vzájomných pohľadávok a záväzkov vráti preplatok v prípade, že poistenec nezaslal nesúhlasné stanovisko voči oznámeniu o preplatku

Zdroj: zdravotná poisťovňa Dôvera

is

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do zdravotnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X