- Podnikam.sk
- Články
- Ekonomika
- Prieskumy
- Korupcia je na Slovensku stále v kurze! Až 74% respondentov sa za posledný rok stretlo s korupciou.
Korupcia je na Slovensku stále v kurze! Až 74% respondentov sa za posledný rok stretlo s korupciou.
Tak ako film „Jáchyme, hoď ho do stroje!“ poukazoval na bežné korupčné praktiky vtedajšej doby, myslieť si, že po 37 rokoch je situácia úplne iná a lepšia, by bolo asi mylné.
Každý vieme svoje, každý máme s korupciou určité skúsenosti. Bonboniéry, kávy, flašky, protislužba, malá obáločka…to sú len minimálne formy úplatkov, ktoré sú bežnou praxou.
Čo ale s tými dôležitými formami neetických praktík v oblastiach verejnej a štátnej správy, ktoré ovplyvňujú nás všetkých (zmanipulované verejné tendre a eurofondy, stranícke nominácie, súkromné podpory politických strán a ďalšie)? To sú vážne nekalé praktiky, ktoré sa dotýkajú každého z nás a oberajú všetkých ročne o prostriedky zo štátneho rozpočtu v mil. eur. Poďme sa pozrieť na výsledky prieskumu na tému korupcia, ktorý sme realizovali na Podnikam.SK v priebehu mesiaca júl 2011.
Niečo za niečo, stále platí!
Podľa prieskumu, ktorý sme realizovali sa až 74% respondentov stretlo za posledný rok z určitou formou korupcie. Je to málo? Je to veľa? Nech si zhodnotí každý sám.
Z respondentov, ktorí uviedli, že sa v poslednom roku stretli s korupciou uviedlo 43% respondentov, že sa jednalo o finančný úplatok. Ďalšie formy najčastejších úplatkov boli protislužba (36%) a osobný dar (22%). Od respondentov sme dokonca získali informáciu aj o tom, že boli svedkami nekalej hospodárskej súťaže pri výberových konaniach, kde neboli dodržané zásady efektivity a transparentnosti. Napríklad formou umelého zníženia ceny, za účelom toho aby vyhral „preferovaný“ dodávateľ alebo kamarátske vypracovanie konkurenčných tretích ponúk „tzv. do počtu“. V ďalšom prípade sa jednalo o pridelenie nájomného bytu osobe, ktorá na neho nemala nárok.
Každý tretí chce prospech!
Na otázku „Či ste poskytli v poslednom roku nejakú formu úplatku“ sa priznalo ku korupčnému jednaniu 25% respondentov a 33% z celkového počtu by bolo ochotných poskytnúť úplatok, ak by kvôli tomu získali prospech.
Na druhej strane by len 17% respondentov nahlásilo kompetentným orgánom informáciu, že ich chcel niekto podplatiť. Až 49% respondentov si nie je istých či by tak urobili alebo nie.
Kde sa korupcii najviac darí?
Podľa respondentov najviac dochádza ku korupčnému jednaniu v oblasti zdravotníctva (28%), verejného obstarávania vrátane prerozdeľovania prostriedkov z eurofondov (27%) a v súdnictve a prokuratúre (21%).
Podľa úrovne rozhodovacej právomoci opýtaní uviedli, že k neetickému jednaniu dochádza najmä na úrovni ministerstiev (30%), na obvodných úradoch (13%), v štátnych príspevkových organizáciach (13%), vo vláde (12%). Najmenej bodov si vyslúžila Daňová správa, Obchodná inšpekcia, školstvo a súkromný sektor, zhodne po 2%.
Ako je to vo firmách? Je manažment firiem príkladom v boji proti korupcii?
Skoro jedna štvrtina (22%) opýtaných je presvedčená, že manažment v spoločnosti pre ktorú pracujú využíva neetické praktiky na získavanie nových zákazok. 35% opýtaných je presvedčených, že manažment nevyužíva nekalé praktiky. Ďalších 43% respondentov nemá informáciu či sa tak v ich firme deje alebo nie.
Prieskum sa realizoval na Podnikam.SK v júli 2011 na vzorke 195 respondentov.
Mohlo by vás tiež zaujímať:
- Antikorupčné linky a kontakty
- Príručka ako nahlásiť korupciu od Transparency International
- TV relácia Lampa – O korupcii na Slovensku (august 2011)
- Zábavné úryvky z filmu Jáchyme hoď ho do stroje!