Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Korupcia je na Slovensku stále v kurze! Až 74% respondentov sa za posledný rok stretlo s korupciou.

Korupcia na Slovensku
Fotobanka Pixmac
3. augusta 2011 Tlačiť

Tak ako film „Jáchyme, hoď ho do stroje!“ poukazoval na bežné korupčné praktiky vtedajšej doby, myslieť si, že po 37 rokoch je situácia úplne iná a lepšia, by bolo asi mylné.

Každý vieme svoje, každý máme s korupciou určité skúsenosti.  Bonboniéry, kávy, flašky, protislužba, malá  obáločka…to sú len minimálne formy úplatkov, ktoré sú bežnou praxou.

Čo ale s tými dôležitými formami neetických praktík v oblastiach verejnej a štátnej správy, ktoré ovplyvňujú nás všetkých (zmanipulované verejné tendre a eurofondy, stranícke nominácie, súkromné podpory politických strán a ďalšie)? To sú vážne nekalé praktiky, ktoré sa dotýkajú každého z nás a oberajú všetkých ročne o prostriedky zo štátneho rozpočtu v mil. eur. Poďme sa pozrieť na výsledky prieskumu na tému korupcia, ktorý sme realizovali na Podnikam.SK v priebehu mesiaca júl 2011.

Niečo za niečo, stále platí!

Podľa prieskumu, ktorý sme realizovali sa až 74% respondentov stretlo za posledný rok z určitou formou korupcie.  Je to málo? Je to veľa? Nech si zhodnotí každý sám.

Z respondentov, ktorí uviedli, že sa v poslednom roku stretli s korupciou uviedlo 43% respondentov, že sa jednalo o finančný úplatok. Ďalšie formy najčastejších úplatkov boli protislužba (36%) a osobný dar (22%). Od respondentov sme dokonca získali informáciu aj o tom, že boli svedkami nekalej hospodárskej súťaže pri výberových konaniach, kde neboli dodržané zásady efektivity a transparentnosti. Napríklad formou umelého zníženia ceny, za účelom toho aby vyhral „preferovaný“ dodávateľ alebo kamarátske vypracovanie konkurenčných tretích ponúk „tzv. do počtu“. V ďalšom prípade sa jednalo o pridelenie nájomného bytu osobe, ktorá na neho nemala nárok.

Každý tretí chce prospech!

Na otázku „Či ste poskytli v poslednom roku nejakú formu úplatku“ sa priznalo ku korupčnému jednaniu 25% respondentov a 33% z celkového počtu by bolo ochotných poskytnúť úplatok, ak by kvôli tomu získali prospech.

Na druhej strane by len 17% respondentov nahlásilo kompetentným orgánom informáciu, že ich chcel niekto podplatiť. Až 49% respondentov si nie je istých či by tak urobili alebo nie.

Kde sa korupcii najviac darí?

Podľa respondentov najviac dochádza ku korupčnému jednaniu v oblasti zdravotníctva (28%), verejného obstarávania vrátane prerozdeľovania prostriedkov z eurofondov (27%) a v súdnictve a prokuratúre (21%).

Podľa úrovne rozhodovacej právomoci opýtaní uviedli, že k neetickému jednaniu dochádza najmä na úrovni ministerstiev (30%), na obvodných úradoch (13%), v štátnych príspevkových organizáciach (13%), vo vláde (12%). Najmenej bodov si vyslúžila  Daňová správa, Obchodná inšpekcia, školstvo a súkromný sektor, zhodne po 2%.

Ako je to vo firmách? Je manažment firiem príkladom v boji proti korupcii?

Skoro jedna štvrtina (22%) opýtaných je presvedčená, že manažment v spoločnosti pre ktorú pracujú využíva neetické praktiky na získavanie nových zákazok. 35% opýtaných je presvedčených, že manažment nevyužíva nekalé praktiky. Ďalších 43% respondentov nemá informáciu či sa tak v ich firme deje alebo nie.

Prieskum sa realizoval na Podnikam.SK v júli 2011 na vzorke 195 respondentov.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Prieskumy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

09dec8:30Základná finančná kontrola a rozpočet v samospráve obcí a miest8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

09dec8:30Ako legálne ušetriť na daniach – základy daňového modelovania (predmetom školenia nie je informovať o daňových zmenách ale o možnostiach daňového plánovania)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH,Ostatné dane

09dec8:30Základná finančná kontrola a rozpočet v samospráve obcí a miest8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X