- Podnikam.sk
- Články
- Ako začať podnikať
- Ako založiť a.s.
- Kto je to prokurista, aké má práva a povinnosti?
Kto je to prokurista, aké má práva a povinnosti?
Možno ste sa už vo svojej praxi stretli s pojmom prokurista, ale nevedeli ste, koho si presne pod ním predstaviť. Kto je to prokurista? Aké má práva a aké sú jeho povinnosti? Ako zapísať prokuristu do obchodného registra?
Kto je to prokurista
Vymenovanie prokuristu
Prokúru udeľuje štatutárny orgán spoločnosti. O vymenovaní prokuristu do funkcie v s.r.o., aj o jeho odvolaní rozhoduje valné zhromaždenie, pokiaľ spoločenská zmluva, prípadne stanovy neurčujú inak. Prokúru udeľuje konateľ spoločnosti ako štatutárny orgán. Udelenie prokúry je účinné od zápisu do obchodného registra.Pre udelenie prokúry nie je určená špecifická forma, musí však byť udelená písomne. Zánik prokúry nie je viazaný na výmaz z obchodného registra.
Prokurista podpisuje tým spôsobom, že k obchodnému menu podnikateľa, za ktorého koná, pripojí dodatok označujúci prokúru a svoj podpis. Návrh na zápis prokúry do obchodného registra musí obsahovať meno a bydlisko prokuristu a spôsob, akým sa za podnikateľa podpisuje. Ak bola prokúra udelená viacerým osobám, musí návrh obsahovať aj určenie, či každý prokurista môže konať samostatne, prípadne koľko prokuristov musí konať spoločne.
Zápis prokuristu do obchodného registra
Návrh na zápis prokuristu do obchodného registra musí obsahovať meno a bydlisko prokuristu, dátum narodenia, rodné číslo, deň vzniku funkcie a spôsob, konania prokuristu (prokuristov) za podnikateľa. Ak bola prokúra udelená viacerým osobám, musí návrh obsahovať určenie, či každý prokurista môže konať samostatne, prípadne koľko prokuristov musí konať spoločne.
Pre zápis prokuristu v s.r.o. do obchodného registra budete potrebovať aj zápisnicu z valného zhromaždenia,alebo rozhodnutie (ak v spoločnosti pôsobí jeden spoločník), rozhodnutie konateľa (ak to ustanovuje spoločenská zmluva), podpisový vzor prokuristu a samotný návrh na zápis prokuristu do obchodného registra. Formuláre podaní do obchodného registra nájdete tu: Formuláre.
So zápisom zmien do obchodného registra je spojená aj poplatková povinnosť. Súdny poplatok za podanie návrhu na zápis zmien do obchodného registra v listinnej podobe predstavuje 66,- Eur. Pri elektronickom podaní je to 33,- Eur. Od 1. 10. 2020 bude možný len elektronický zápis s poplatkom 33,- Eur. V prípade, ak chcete v obchodnom registri vykonať viac zmien, je vhodné tieto spojiť do jedného návrhu, vzhľadom na to, že budete za návrh platiť iba jeden poplatok.
Ak je návrh v poriadku, zápis prokuristu do obchodného registra vykoná príslušný registrový súd do dvoch pracovných dní od podania návrhu.
Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.