Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Kto je to prokurista, aké má práva a povinnosti?

prokurista
prokurista Foto: Getty Images
30. apríla 2020 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Možno ste sa už vo svojej praxi stretli s pojmom prokurista, ale nevedeli ste, koho si presne pod ním predstaviť. Kto je to prokurista? Aké má práva a aké sú jeho povinnosti? Ako zapísať prokuristu do obchodného registra?

Kto je to prokurista

Pojem prokúra nájdeme v Obchodnom zákonníku. Ide o druh obchodného splnomocnenia, ktorým splnomocňuje podnikateľ prokuristu na všetky právne úkony, ku ktorým dochádza pri prevádzke podniku, aj keď sa na ne inak vyžaduje osobitné plnomocenstvo. Prokúru možno udeliť len fyzickej osobe. Rozsah prokúry je možné upraviť spoločenskou zmluvou, alebo dohodou podnikateľa s prokuristom. V prokúre nie je zahrnuté oprávnenie scudzovať nehnuteľnosti (napr. predávať, darovať, vymeniť) a zaťažovať ich (napr. záložným právom). Ak má prokurista disponovať aj týmto oprávnením, musí byť výslovne v udelení prokúry uvedené.
Prokurista môže byť pri konaní obmedzený vnútornými pokynmi. Takéto obmedzenie však nemá právne následky voči tretím osobám.
Prokuristami môžu byť aj viaceré osoby. Viacerým osobám môže podnikateľ udeliť prokúru  tak, že sú na zastupovanie a podpisovanie oprávnené každá samostatne, alebo tak, že je pritom potrebný súhlasný prejav vôle všetkých prokuristov alebo aspoň dvoch z nich.

Vymenovanie prokuristu

Prokúru udeľuje štatutárny orgán spoločnosti. O vymenovaní prokuristu do funkcie v s.r.o., aj o jeho odvolaní rozhoduje valné zhromaždenie, pokiaľ spoločenská zmluva, prípadne stanovy neurčujú inak. Prokúru udeľuje konateľ spoločnosti ako štatutárny orgán. Udelenie prokúry je účinné od zápisu do obchodného registra.Pre udelenie prokúry nie je určená špecifická forma, musí však byť udelená písomne. Zánik prokúry nie je viazaný na výmaz z obchodného registra.

Prokurista podpisuje tým spôsobom, že k obchodnému menu podnikateľa, za ktorého koná, pripojí dodatok označujúci prokúru a svoj podpis. Návrh na zápis prokúry do obchodného registra musí obsahovať meno a bydlisko prokuristu a spôsob, akým sa za podnikateľa podpisuje. Ak bola prokúra udelená viacerým osobám, musí návrh obsahovať aj určenie, či každý prokurista môže konať samostatne, prípadne koľko prokuristov musí konať spoločne.

Zápis prokuristu do obchodného registra

Návrh na zápis prokuristu do obchodného registra musí obsahovať meno a bydlisko prokuristu, dátum narodenia, rodné číslo, deň vzniku funkcie a spôsob, konania prokuristu (prokuristov) za podnikateľa. Ak bola prokúra udelená viacerým osobám, musí návrh obsahovať určenie, či každý prokurista môže konať samostatne, prípadne koľko prokuristov musí konať spoločne.

Pre zápis prokuristu v s.r.o. do obchodného registra budete potrebovať aj zápisnicu z valného zhromaždenia,alebo rozhodnutie (ak v spoločnosti pôsobí jeden spoločník), rozhodnutie konateľa (ak to ustanovuje spoločenská zmluva), podpisový vzor prokuristu a samotný návrh na zápis prokuristu do obchodného registra. Formuláre podaní do obchodného registra nájdete tu: Formuláre.

So zápisom zmien do obchodného registra je spojená aj poplatková povinnosť. Súdny poplatok za podanie návrhu na zápis zmien do obchodného registra v listinnej podobe predstavuje 66,- Eur. Pri elektronickom podaní je to 33,- Eur. Od 1. 10. 2020 bude možný len elektronický zápis s poplatkom 33,- Eur. V prípade, ak chcete v obchodnom registri vykonať viac zmien, je vhodné tieto spojiť do jedného návrhu, vzhľadom na to, že budete za návrh platiť iba jeden poplatok.

Ak je návrh v poriadku, zápis prokuristu do obchodného registra vykoná príslušný registrový súd do dvoch pracovných dní od podania návrhu.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

prokúraprokurista

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako založiť a.s.

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

27mar8:30Zákon o odpadoch a jeho aplikácia v stavebníctve – zmeny s účinnosťou od 30.6.20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Environmentalistika

27mar8:30Zákon o odpadoch a jeho aplikácia v stavebníctve – zmeny s účinnosťou od 30.6.20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Environmentalistika

30mar8:30Lean zlepšovanie procesov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X