Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Leasing alebo úver?

Leasing alebo úver?
ČSOB
15. októbra 2012 Tlačiť

(PR) Otázka: Chcem si kúpiť do firmy nové auto, rozhodujem sa medzi leasingom a úverom. Aké sú rozdiely medzi finančným leasingom a investičným úverom? Základný rozdiel je v tom, že finančný leasing je prenájom a investičný úver je pôžička. Z toho vyplýva aj rozdiel vo vlastníctve predmetu financovania. Pri leasingu je majiteľom automobilu až do splatenia leasingová spoločnosť, firma má počas splatnosti leasingu auto len v prenájme. Pri úvere je majiteľom hneď od začiatku kúpy automobilu vaša firma.

 

Leasing aj úver majú svoje pozitíva

Čo sa týka ďalších rozdielov, každý z týchto finančných produktov má vo vzájomnom porovnaní svoje pozitíva. Preto pri výbere financovania odporúčame zohľadniť nasledovné skutočnosti: 

  • daňové výhody a odpisovanie DPH – hlavnou výhodou leasingu je to, že umožňuje podnikateľom odpísať si automobil po uplynutí obdobia 36 mesiacov, pričom pri kúpe na úver alebo v hotovosti je doba odpisovania 48 mesiacov. Výhodou úveru je možnosť odpočtu DPH pre platcov DPH naraz, pri leasingu si DPH odpisujete postupne a môžete si tak DPH z leasingových splátok uplatniť v príslušnom daňovom období. 
  • celkové náklady na investíciu – je dôležité porovnať si, koľko celkovo zaplatíte za leasing a koľko za úver, aké poplatky zaplatíte na začiatku a aké budete platiť priebežne. Nezanedbateľný rozdiel v nákladoch je v prípade leasingu aj havarijné poistenie. Ako klient leasingovej spoločnosti často získate výhodnejšie podmienky, ako by to bolo pri uzatvorení poistky na individuálnom základe. Aj banka však môže v rámci spolupráce s poisťovňou ponúkať zvýhodnené podmienky havarijného poistenia. 
  • podmienky a dĺžka splácania – pri leasingu je dôležitá prvá zvýšená splátka (akontácia). V prípade leasingu teda potrebujete aj vlastné zdroje. Vo všeobecnosti platí, čím vyššia akontácia, tým nižšie mesačné splátky. Pri finančnom leasingu sa zmluva uzatvára najmenej na obdobie 36 mesiacov, maximálne na 60 mesiacov. 
  • Pri úvere sa neuplatňuje akontácia, v prípade účelového úveru však banka môže vyžadovať finančnú participáciu klienta na investícii. V prípade bezúčelových úverov nie ste limitovaný obdobím odpisovania ani vekom auta a od banky môžete získať finančné prostriedky vo výške 100 % kúpnej ceny. Preto si aj splácanie môžete prispôsobiť a znížiť si tak výšku mesačnej splátky. 
  • rýchlosť schvaľovacieho procesu a dostupnosť – financovanie prostredníctvom leasingu je obvykle rýchlejšie a administratívne menej náročnejšie ako financovanie prostredníctvom úveru, leasingová zmluva sa najčastejšie uzatvára priamo u predajcu áut, teda po jej podpise môžete odísť z predajne priamo s automobilom. 
  • možnosti úpravy splátkového kalendáraČSOB banka a ČSOB Leasing ponúkajú svojim klientom benefit nastaviť si hneď na začiatku splátkový kalendár podľa potrieb ich biznisu a každoročne si buď prerušiť splácanie istiny úveru alebo si spraviť leasingové prázdniny v mimosezónnom období, keď máte nižšie tržby.

 

Ste podnikateľ a máte viac otázok k tejto téme?

Napíšte nám ich: podnikatel@csob.sk

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako investovať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

13júl8:30Komplexný zákonník práce v praxi a novela zákona účinná od 1.1.20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

13júl8:30Komplexný zákonník práce v praxi a novela zákona účinná od 1.1.20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

13júl8:30Komplexný zákonník práce v praxi a novela zákona účinná od 1.1.20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X