Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Lekárske odbory žiadajú prezidenta o vetovanie novely Zákonníka práce

Lekárske odbory žiadajú prezidenta o vetovanie novely Zákonníka práce
Ilustračné foto SITA
4. novembra 2012 Tlačiť

Hlavnou obeťou zmien v Zákonníku práce, ktorý znevýhodňuje zamestnancov v zdravotníctve, je podľa Lekárskeho odborového združenia (LOZ) slovenský pacient.

 
Odborári varujú, že aj vďaka novelizácii Zákonníka práce sa bude pri akútnych zákrokoch pravidelne diať to, že nás bude operovať vyčerpaný lekár.
 

Nedostatok lekárov

(SITA) – Lekárske odborové združenie (LOZ) žiada prezidenta Ivana Gašparoviča, aby parlamentu vrátil na opätovné prerokovanie novelu Zákonníka práce. Ako v otvorenom liste adresovanom hlave štátu uviedol šéf LOZ Peter Visolajský, Zákonník práce obsahuje množstvo špeciálnych znevýhodňujúcich výnimiek pre lekárov, ktorých cieľom je zamaskovať nedostatok lekárov v zdravotnom systéme. „Napríklad zvýšenie maximálneho týždenného pracovného času pre lekárov, ktoré novelizácia Zákonníka práce ustanovuje, by malo mať podľa predpisov Európskej únie iba prechodný charakter, teda s pevne určeným termínom ukončenia platnosti,“ upozorňujú lekárski odborári. Nedostatok lekárov i sestier v slovenských nemocniciach by sa podľa LOZ dal riešiť dodržaním Memoranda, ktoré na sklonku minulého roku podpísala bývalá vláda s lekárskymi odborármi.
 
 

Lekári, vodiči a matky

Hlavnou obeťou zmien v Zákonníku práce, ktorý znevýhodňuje zamestnancov v zdravotníctve, je podľa LOZ slovenský pacient. Aj vďaka novelizácii Zákonníka práce sa podľa Visolajského bude pri akútnych zákrokoch pravidelne diať to, že nás bude operovať vyčerpaný lekár. Upozornil, že pri vodičovi z povolania existujú predpisy o povinnej prestávke pre možné ohrozenie života a zdravia účastníkov cestnej premávky. Zmeny v Zákonníku práce podľa LOZ už vôbec nezohľadňujú lekárky – matky, ktoré popri náročnej práci plnia ešte zodpovednejšiu úlohu – byť starostlivou a milujúcou mamou. „Radi by sme Vás upozornili, že 250 hodín nadčasov môže znamenať, že okrem práce od pondelka do piatka, by každú sobotu v roku mali lekárky – matky prísť do zamestnania na päť hodín,“ uviedlo LOZ v liste prezidentovi. 

 

Ďalšie schválené zmeny

Od začiatku budúceho roka sa po prepustení zamestnanca, ktorého pracovný pomer trval dlhšie ako dva roky, obnoví súbeh výpovednej lehoty a odstupného. Takémuto zamestnancovi zamestnávateľ poskytne odstupné nielen pri skončení pracovného pomeru dohodou, ale aj pri výpovedi z organizačných a zdravotných dôvodov. Výška odstupného bude pritom závisieť od počtu odpracovaných rokov. Vyplýva to z novely Zákonníka práce, ktorú schválil parlament. 

 
Zmeny nastanú aj pri reťazení pracovných pomerov na určitý čas. Kým v súčasnosti je možné uzatvoriť pracovný pomer na určitý čas najviac na obdobie troch rokov a možno ho predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci týchto troch rokov najviac trikrát, po novom bude možné takýto pracovný pomer dohodnúť najdlhšie na dva roky. V rámci týchto dvoch rokov ho zamestnávateľ môže predĺžiť či opätovne dohodnúť najviac dvakrát. 
 

Sprísnenie závislej práce

Poslanci tiež schválili vypustenie niektorých znakov definície závislej práce. Ide o znaky, ktoré hovoria o vykonaní práce na náklady zamestnávateľa, jeho výrobnými prostriedkami a na zodpovednosť zamestnávateľa a o tom, že ide o výkon práce, kde sa opakujú určené činnosti. Ministerstvo práce chce spresnením definície závislej práce zabrániť tomu, aby zamestnanci boli nútení k zmene svojho pracovného statusu, ak majú naďalej vykonávať tú istú prácu. 
 

Posilnení odborári

Schválená novela Zákonníka práce zavádza zmeny aj pre odborárov. Tí budú mať po novom právo spolurozhodovať o normách spotreby práce, či participovať pri skončení pracovného pomeru výpoveďou alebo okamžitým skončením pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa. Odbory už pritom nebudú mať povinnosť preukazovať svoju reprezentatívnosť u zamestnávateľa. Zmeny nastanú aj pri nočnej práci. Vykonávať sa bude v čase od 22:00 do 6:00, nie ako tomu je v súčasnosti od 22:00 do 5:00. 
 
V kolektívnej zmluve alebo pracovnej zmluve bude možné dohodnúť aj dlhšie výpovedné lehoty ako stanovuje Zákonník práce. Na ľudí pracujúcich na dohody sa budú vzťahovať aj ustanovenia o pracovnom čase a minimálnej mzde. Upraví sa tiež konto pracovného času, a to tak, aby bolo možné využiť vyrovnávacie obdobie dlhšie ako 12 mesiacov za podmienky dodržania maximálnej dĺžky pracovného času priemerného týždenného pracovného času 48 hodín v rámci 12 mesiacov.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Mzdy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X