Lyžovačka áno, ale nezabúdajte na pravidlá
K zime patrí aj lyžovačka na našich a zahraničných svahoch. Väčšine z nás, ktorí sa na takúto lyžovačku vyberú ani nenapadne, že môže skončiť inak ako len príjemne. Preto netreba zabúdať, že tak ako existujú pravidlá cestnej premávky, ktoré sa v jednotlivých štátoch líšia, existujú aj pravidlá pre lyžiarov.
Aj lyžovanie má svoje pravidlá
Zákonom stanovené pravidlá správania sa na lyžiarskych svahoch na Slovensku sú iba v štádiu prípravy. Avšak niektoré štáty Európskej únie tieto pravidlá už zahrnuli priamo do svojej legislatívy. Napríklad v Rakúsku používanie alkoholu pri lyžiarskych aktivitách nie je zákonom zakázané, ale v prípade nehody ide o priťažujúcu okolnosť. V Taliansku zákon vyžaduje dodržiavanie rešpektu voči iným lyžiarom, ovládanie rýchlosti, výber smeru, prebiehanie v bezpečnej vzdialenosti, minimalizovanie zastávok na zjazdovke. Deti musia mať prilbu. Za nedodržiavanie týchto povinností môže hroziť pokuta až do výšky 1.000,- Eur. Vo Švajčiarsku môže byť lyžiarovi odobraný lístok za to, že nedodržuje pravidlá vydané Medzinárodnou lyžiarskou federáciou (FIS). V Slovinsku môže byť lyžiarovi lyžujúcemu pod vplyvom alkoholu udelená pokuta do výšky 200,- Eur. Okrem týchto povinností, samozrejme, existuje množstvo ďalších, ktoré je potrebne si pred dovolenkou naštudovať, aby nás nepríjemne neprekvapili.Okrem zákonom regulovaných pravidiel v niektorých Európskych štátoch existujú aj všeobecné pravidlá, ktoré je potrebné dodržiavať tak u nás doma ako aj v zahraničí. Ich porušenie totiž tiež môže viesť jednak k vzniku zodpovednosti za spôsobenú škodu, ale aj k trestnoprávnej zodpovednosti.Ako však zistiť čo sa na svahu smie a čo nie? Existujú všeobecne akceptované pravidlá lyžovania vydané Medzinárodnou lyžiarskou federáciou (FIS), teda tzv. Biely kódex. Toto základné desatoro by sme si pred každou lyžovačkou mali vziať k srdcu.
- Rešpektovať ostatných – Každý lyžiar alebo snowboardista sa musí správať tak, aby neohrozil iného a nespôsobil mu škodu.
- Kontrolovať rýchlosť a jazdu – Každý lyžiar alebo snowboardista musí jazdiť kontrolovane a musí prispôsobiť svoju rýchlosť a spôsob jazdy svojim schopnostiam, podmienkam terénu, snehu a počasia, ako aj hustote premávky na trati.
- Správne zvoliť trasu – Lyžiar alebo snowboardista prichádzajúci zozadu musí zvoliť svoj smer jazdy tak, aby neohrozil pred ním jazdiaceho lyžiara alebo snowboardistu.
- Predchádzať ohľaduplne – Lyžiar alebo snowboardista môže predchádzať zhora aj zdola, zľava aj sprava ale vždy tak, aby ponechal odstup predchádzanému lyžiarovi alebo snowboardistovi na vykonanie akéhokoľvek pohybu.
- Vstupovať na trať bezpečne – Lyžiar alebo snowboardista ktorý vchádza na zjazdovú trať, znovu sa rozbieha po zastavení alebo ju prechádza musí sledovať trať pod sebou aj nad sebou, aby zabránil možnej kolízii.
- Nezastavovať na neprehľadných miestach – Pokiaľ to nie je absolútne nevyhnutné lyžiar alebo snowboardista nesmie zastaviť na zúženej časti trate alebo na mieste s obmedzenou viditeľnosťou. V prípade pádu na takomto mieste musí lyžiar alebo snowboardista uvoľniť trať čo najrýchlejšie.
- Stúpať alebo zostupovať iba po kraji trate – Lyžiar alebo snowboardista stúpajúci alebo zostupujúci po trati pešo musí ostať na kraji trate.
- Rešpektovať značenia – Lyžiar alebo snowboardista musí rešpektovať všetky značenia umiestnené na tratiach.
- Poskytnúť pomoc – Povinnosťou každého lyžiara alebo snowboardistu je poskytnúť v prípade potreby prvú pomoc.
- Poskytnúť informácie – Každý lyžiar alebo snowboardista, ako aj svedok nehody, bez ohľadu na to, či sa jedná o stranu zodpovednú za nehodu alebo nie, musí po nehode poskytnúť meno a adresu.
Samozrejme je možné namietať, že tieto pravidlá nie sú všeobecne záväznými právnymi predpismi. Podotýkame však, že v zahraničí nie je vo väčšine prípadov problém z ich vymáhateľnosťou a Slovensko aj v tomto prípade nasleduje zahraničný trend. Väčšina slovenských lyžiarskych stredísk má už uvedené pravidlá zakomponované vo svojich prevádzkových poriadkoch. Navyše, v zmysle všeobecných pravidiel Občianskeho zákonníka, každý zodpovedá za škodu, ktorú spôsobil porušením právnej povinnosti a každý je povinný správať sa tak, aby nedochádzalo k akýmkoľvek škodám. Český Najvyšší súd dokonca judikoval, že tieto pravidlá sú pre lyžiarov záväzné bez ohľadu na to, či sú prameňom práva alebo nie.V prípade, ak lyžiar alebo snowboardista spôsobí inému škodu porušením všeobecnej povinnosti, čo zahŕňa aj nerešpektovanie uvedených pravidiel, zodpovedá danej osobe za škodu. Samozrejme, to ako budú účastníci nehody celú situáciu vidieť sa môže líšiť, a tým skomplikovať, možno až znemožniť určenie pravého vinníka.
Čo odporučiť v takejto situácii?
Ak ste účastníkom zrážky na svahu, bez ohľadu na to, či ste ju zavinili alebo nie, je potrebné celú situáciu čo najpodrobnejšie zdokumentovať, napríklad fotoaparátom v mobilnom telefóne a vymeniť si meno a adresu s ostanými účastníkmi a svedkami. Týmto si zabezpečíte nielen dostatok podkladov pre prípadnú žalobu na náhradu spôsobenej škody, no zároveň môžete predísť tomu, aby od vás iný účastník zrážky po niekoľkých týždňoch vymáhal astronomické odškodné.Ak sa stanete účastníkom nehody v zahraničí je potrebné zistiť, akým právom sa prípadný nárok bude riadiť a ktorý súd bude príslušným. Ak sa škodová udalosť stala na území Európskej únie, rozhodným právom pre náhradu škody bude právo štátu, kde škoda vznikla. Výnimkou sú prípady, kedy účastníci majú obvyklý pobyt v tej istej krajine, v takom prípade sa použije právo tejto krajiny. Príslušnosť súdov je stanovená alternatívne, pričom je na žalujúcom, teda na poškodenej strane, či bude vinníka zrážky žalovať v štáte, kde má vinník bydlisko alebo v štáte kde došlo ku škodovej udalosti.Okrem občianskoprávnej zodpovednosti môže mať porušenie uvedených pravidiel aj trestnoprávne následky. Trestný čin ublíženia na zdraví môže byť v prípade spôsobenej ťažkej ujmy spáchaný aj z nedbanlivosti, teda bez úmyslu niekomu ublížiť. Takéto prípady síce nie sú v našich končinách bežné, ale napríklad Český Najvyšší súd v prípade odsúdenia páchateľa za spáchanie trestného činu ublíženia na zdraví v dôsledku lyžiarskeho úrazu skonštatoval, že nedodržanie uvedených pravidiel FIS predstavuje vedomú nedbalosť, a teda priťažujúcu okolnosť.Z uvedeného vyplýva, že pri lyžovaní, tak ako pri každej inej činnosti, je potrebné brať ohľad na ostatných a správať sa tak, aby nedošlo ku škode na zdraví alebo majetku.
Autor: Lucia Regecová, Michal Žitňanský (Glatzová & Co., s.r.o.)