Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Má zamestnávateľ právo nevyplatiť mzdu?

Môže zamestnávateľ nevyplatiť mzdu zamestnancom?
Fotobanka Pixmac
12. augusta 2011 Autor Podnikam.SK, SITA Tlačiť

V posledných rokoch sme boli svedkami, že v dôsledku svetovej hospodárskej krízy sa mnoho firiem dostalo do prevádzkových ťažkostí, ktoré často spôsobili omeškanie výplaty miezd, v horšom prípade aj ich nevyplatenie. Má zamestnávateľ právo nevyplatiť zamestnancom mzdu?

 

Zamestnávateľ je povinný vyplácať zamestnancovi mzdu

Zamestnávateľ je povinný vyplácať zamestnancovi mzdu (§ 129 ods. 1 Zákonníka práce). Mzda je splatná pozadu za mesačné obdobie (napr. za odpracovaný mesiac máj bude vyplatená mzda v júni) a vypláca sa:
 • v termíne dojednanom v pracovnej zmluve alebo v kolektívnej zmluve 
 • najneskôr však do konca kalendárneho mesiaca (ak nie je dojednaný termín výplaty) 
 

Aké má možnosti zamestnanec ak mu nevyplatia mzdu?

Vyzvať zamestnávateľa na úhradu mzdy

 • zamestnanca môžu zastupovať v rokovaní so zamestnávateľom odbory, zamestnanecká rada, alebo zástupca zamestnancov (pokiaľ pôsobia v danej firme)
 • zamestnanec môže vyzvať zamestnávateľa aj sám na vyplatenie mzdyVýzva zo strany zamestnanca musí mať písomnú formu a uvedenú lehotu, dokedy má byť mzda vyplatená a súčasne s možným upozornením na skutočnosť, že v prípade neplnenia zo strany zamestnávateľa sa bude domáhať vyplatenia mzdy súdnou cestou. 

 

 

Okamžité skončenie pracovného pomeru 

 • ak zamestnávateľ nevyplatil zamestnancovi mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti, môže zamestnanec pracovný pomer okamžite skončiť. 

 

Príklad:
Termín splatnosti mzdy zamestnanca na základe pracovnej zmluvy je 15. deň v kalendárnom mesiaci nasledujúcom po mesiaci vykonávanej práce. Ak zamestnanec vykonával prácu v mesiaci jún, je zamestnávateľ povinný mu vyplatiť mzdu najneskôr 15. júla. Dôvod okamžitého skončenia pracovného pomeru vzniká zamestnancovi v prípade, ak zamestnávateľ nevyplatí mzdu do 30. júla (po uplynutí 15 dní od dohodnutej splatnosti mzdy).
 
 

Náležitosti okamžitého skončenia pracovného pomeru

 • musí mať písomnú formu a obsahovať dôvod okamžitého skončenia pracovného pomeru 
 • výpoveď musí byť urobená písomne v 2 vyhotoveniach, jedno pre zamestnanca a jedno pre zamestnávateľa
 • pracovný pomer sa v tomto prípade končí dňom jeho doručenia zamestnávateľovi (neberie sa ohľad na to, či v ňom bol uvedený iný deň). Písomnosti, ktoré sú doručované poštou, musia byť doporučené 
 • zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku počas výpovednej doby dvoch mesiacov

 

Upozornenie: Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel. V prípade, že zamestnanec svoje právo nevyužije a okamžite neskončí pracovný pomer, nemôže po uplynutí jednomesačnej lehoty viac týmto spôsobom pracovný pomer skončiť, čiže toto jeho právo definitívne zanikne.
 

Ďalšie možnosti zamestnancov

Ak zamestnávateľ nevyplatí mzdu zamestnancom ani v lehote, ktorá bola uvedená vo výzve na vyplatenie mzdy, môžu zamestnanci podať:
 
 • Sťažnosť na príslušnom inšpektoráte práceMiestna príslušnosť orgánu inšpekcie práce je stanovená podľa sídla zamestnávateľa. Inšpektorát práce prešetrí danú situáciu a  môže zamestnávateľovi uložiť pokutu. 
 • Trestné oznámenie na polícii (podľa sídla zamestnávateľa)Trestné oznámenie musí obsahovať popis okolností nevyplatenia mzdy a dôkazné prostriedky, napr. pracovné zmluvy.

 

V prípade podania trestného oznámenia je potrebné zvážiť, či k nevyplateniu mzdy došlo skutočne napriek skutočnosti, že zamestnávateľ mal finančné prostriedky. 
 
 
Dôležité! Podaním trestného oznámenia sa síce začne voči zamestnávateľovi trestné stíhanie, ale aj v prípade, ak by bol rozsudkom trestného súdu právoplatne uznaný vinným z tohto trestného činu, následkom bude uloženie trestu vymeraného súdom, čiže nie povinnosť vyplatiť zamestnancom dlžné mzdy. Zamestnanci si musia svoj nárok uplatniť na súde. V prípade uplatnenia si svojho nároku súdnou cestou môže zamestnanec od zamestnávateľa okrem dlžnej sumy mzdy požadovať aj úroky z omeškania.
 
Zamestnávateľ, ktorý nemá finančné zdroje na vyplatenie miezd svojich zamestnancov z dôvodu platobnej neschopnosti, je povinný o tejto skutočnosti zástupcov zamestnancov alebo priamo zamestnancov písomne informovať do desiatich dní. Za platobne neschopného je zamestnávateľ považovaný vtedy, ak bol podaný návrh na vyhlásenie konkurzu. V takomto prípade si zamestnanci môžu uplatniť svoj nárok na dávku garančného poistenia v príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne. 
 

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Motivácia zamestnancov

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X