Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Malé podniky by privítali odbúranie administratívnej záťaže

Malé podniky by privítali odbúranie administratívnej záťaže
Fotobanka Pixmac
14. februára 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Slovenská asociácia malých podnikov (SAMP) by privítala odbúranie administratívnej záťaže, ktorá podľa ich slov neustále narastá.

 
Členka prezídia SAMP Eva Drozdová podotýka, že s touto problematikou bojujú už roky, a to aj napriek tomu, že každá vláda im sľubuje riešenie.
 

Zamestnávateľ podá ročne najmenej 140 výkazov

Drozdová poukázala na to, že aj začiatok tohto roka priniesol niekoľko ďalších noviniek ako obmedzenie paušálnych výdavkov, ktoré ich tlačí do účtovníctva, či prihlasovanie a odhlasovanie dohodárov. „Táto problematika je dosť zložitá, preto by sme privítali, keby sa zdravotné poisťovne zosúladili so Sociálnou poisťovňou a to prihlasovanie a odhlasovanie by bolo jednotným systémom,“ povedala Drozdová.
 
 
Poukazuje najmä na to, že kým v minulosti stačilo dohodára nahlásiť počas trvania zmluvy, na jej začiatku a po jej skončení, dnes tak musia robiť častejšie, a to zakaždým, keď dohodár nevykonáva prácu, napríklad počas voľna. Asociácia vyčíslila, že podnikateľ, ktorý je mesačným platcom DPH a zamestnáva minimálne jedného človeka, podá ročne 140 výkazov, hlásení a daňových podaní. „Miesto toho, aby sa venoval podnikateľskej činnosti v plnej miere, aby si naháňal zákazky a riešil svojich zamestnancov, tak sa venuje administratíve,“ uviedla členka prezídia SAMP.
 

Ubúdajú živnostníci

Ako pokračovala, minimálne by privítali zosúladenie termínov, tak aby napríklad mesačné hlásenia boli vždy k rovnakému dňu a nie ako tomu je teraz, k dvadsiatemu či tridsiatemu. „Toto vyvoláva v podnikateľskej obci chaos,“ dodala Drozdová . Zároveň podotkla, že už v poslednom kvartáli zaznamenali prudké zníženie počtu živnostníkov a ďalší mali odchod avizovať k prvému januáru, kedy sa zvyšovali odvody. 
 

Chcú zmeny v dohodách

Prezident SAMP Vladimír Sirotka sa pri téme zlepšovania podnikateľského prostredia dotkol aj Zákonníka práce. „Uvítali by sme, keby dohody o pracovnej činnosti boli stanovené na 20 hodín týždenne, ako to bolo, dohody o vykonaní práce zhruba na 500 hodín do roka, pretože v súčasnosti tie limity nepokrývajú také nároky malého podniku na sezónne práce, vypomáhajúce práce a podobne,“ povedal Sirotka. Podnikatelia majú podľa neho výhrady i k zavedeniu odvodov pre študentov či dôchodcov. Obe skupiny navrhujú oslobodiť od ich platenia. „Sme za to, aby sa odvody neuplatňovali u dôchodcov, študentov, a u tých, kde zamestnanec riadne pracuje a používa vedľajšiu činnosť len na výpomoc, ktorá by sa definovala rozsahom alebo výškou zárobku,“ dodal prezident SAMP. 
 

Zamestnávatelia rušia zmluvy

Ako pokračoval, podľa informácií, ktoré majú k dispozícii, prišlo od začiatku roka k pomerene veľkému odhlasovaniu dohodárov. Dôvodom má byť najmä to, že pokiaľ sa im mal zachovať čistý príjem na úrovni z uplynulého roka i v roku aktuálnom, pre zamestnávateľa by to znamenalo nárast o 56 % mzdových nákladov. Trend rušenia zmlúv na dohodu bude podľa neho trvalejší. „Pokiaľ to zostane v takomto režime, neočakávam nejaký veľký návrat k dohodárom,“ povedal Sirotka. 
 

Zlepšenie aj pre rodinu

Podnikateľskému prostrediu by podľa SAMP okrem riešenia spomínaných problémov prospela aj elektronizácia, lepšia vymožiteľnosť práva, podpora vzdelávania či podpora zamestnanosti pri začatí podnikania. SAMP chce o týchto opatreniach hovoriť aj s vládou, tak aby spoločne prispeli k zlepšeniu podnikateľského prostredia pre malé a stredné podniky ako i živnostníkov.
 
Podľa Sirotku majú práve tieto subjekty potenciál prispieť k tvorbe nových pracovných miest. Pripomína, že práve malé podniky sa prevažnou mierou podieľajú na zamestnanosti na Slovensku. „Otázku zvyšovania zamestnanosti v tomto priestore chápeme ako zlepšenie postavenia prevažnej časti rodín na Slovensku,“ povedal prezident SAMP. Ako pokračoval na Slovensku niet rodiny, kde by nebol malý podnikateľ či živnostník. Zlepšením podnikateľského prostredia sa podľa neho zlepší i životná úroveň samotnej rodiny.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Manažment

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X