Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Malým podnikateľom zaberie byrokracia 140 hodín ročne

Business man drowning in paperwork
Thinkstock
3. októbra 2016 Zdroj SITA Tlačiť

Podľa Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz fungovanie modelovej firmy vyžaduje 75 administratívnych úkonov ročne.

Malým podnikateľom počas prevádzkovania firmy zaberú úkony spojené s administratívnou záťažou 140 hodín ročne. Vyplýva to z projektu Byrokratický index, ktorý zverejnil Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS).

Inštitút vypracoval Byrokratický index na základe činnosti modelovej firmy, ktorá sa zaoberá výrobou brán, plotov, kováčskych a zámočníckych výrobkov a zamestnáva štyroch ľudí. Byrokratický index dosiahol v roku 2016 hodnotu 140 hodín, pričom fungovanie takejto modelovej firmy si vyžaduje 75 administratívnych úkonov ročne.

„Zamestnanec alebo účtovníčka sa musia 17,5 dní, čo je takmer celý pracovný mesiac, venovať tomu, aby splnili všetky zákonné náležitosti na prevádzkovanie firmy,“ uviedol vedúci projektu Byrokratický index z inštitútu INESS Martin Vlachynský. „Čím viac administratívnej záťaže na podnikateľov spadá, tým menej času majú na samotné rozvíjanie podnikateľského prostredia na Slovensku,“ povedal predseda občianskeho združenia Nová Generácia Tomáš Smutný.

Koľko dní zaberie vznik firmy?

Ročné náklady podľa zástupcov projektu v takom prípade dosiahnu výšku 1 471,5 eura, mesačne ide o sumu 122,6 eura. „Vychádzali sme z toho, čo podnikateľ musí zaplatiť externým firmám, napríklad rôzne certifikáty. Zároveň z toho, že hodina, ktorú strávi nad formulármi sa ohodnotí priemernou superhrubou mzdou v hospodárstve za prvý kvartál 2016 podľa štatistického úradu, čo je takmer 1 500 eur,“ odôvodnil Vlachynský.

Ako sa ďalej uvádza v Byrokratickom indexe, vznik firmy vyžaduje 28 úkonov navyše s časovým nákladom 30,5 hodín. „Situácia sa nezlepšuje. Napriek tomu, že je tu množstvo projektov a iniciatív aj zo strany ministerstiev na odbúranie byrokracie. Niečo sa zmení, ale počas rovnakého obdobia pribudne množstvo iných formulárov a v konečnom dôsledku je výsledok pre podnikateľské prostredie veľmi nepriaznivý,“ zhodnotil predseda Združenia mladých podnikateľov Slovenska Ján Solík.

Byrokratický index je súčasťou projektu Top20 Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz. Jeho cieľom je prepájať tretí sektor, politikov, média a podnikateľov a zlepšiť tak podnikateľské prostredie na Slovensku. INESS je nezávislý think tank, ktorý pôsobí v oblasti analýz zameraných na uplatňovanie princípov a nástrojov voľného trhu a ich dopadov v podmienkach slovenskej ekonomiky od januára 2006. Monitoruje činnosť a financovanie verejného sektora, hodnotí efekty legislatívnych zmien, vypracováva sektorové analýzy a komentuje aktuálne ekonomické a spoločenské témy.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

byrokraciabyrokratický indexINESSpodnikatelia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

05aug9:00WEBINÁR: Transferové oceňovanie, dokumentácia transferového oceňovania a zmeny v roku 20209:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP

06aug9:00WEBINÁR: Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia a transferové oceňovanie9:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony

07aug9:00WEBINÁR: Ako sa vyhnúť chybám v reklamačnom procese?9:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X