Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Margita Hollenová: Najväčšia chyba podnikateľov je, keď zabudnú na pokoru

Margita Hollenová: Najväčšia chyba podnikateľov je, keď zabudnú na pokoru
Margita Hollenová
18. augusta 2013 Zdroj Podnikam.SK Tlačiť
Spolu s manželom vybudovala podnikateľka Margita Hollenová firmu úspešnú v automobilovom priemysle.
 
Okrem nej vlastní skúsená podnikateľka poradenské a regeneračné centrum.
 

Skromnosť je v podnikaní základom úspechu 

Boli ste dvadsaťpäť rokovzubnou techničkou, teraz podnikáte v úplne odlišných oblastiach. Odkiaľ prišiel podnet na k takejto zmene? 
Moja cesta k podnikaniu sa úzko spája s manželom. Keď sme sa spoznali, nechcel, aby som pracovala a následne sme celé dva roky cestovali a užívali si života. Znie to krásne, no postupom času, sme mali potrebu niečo robiť, realizovať sa. Najprv sme uvažovali nad založením certifikačnej firmy, ale potom sme sa rozhodli venovať automobilovému priemyslu.
 
Začínali ste úplne od nuly?
Presne tak. Začali sme v našom byte, s naším vlastným osobným autom a tridsiatimi dôchodcami. Uverejnili sme inzerát a spravili výberové konanie. Všetko to boli činní ľudia, ktorí mali chuť robiť. A fungovalo to. Investície, ktoré sme do našej firmy HOLLEN s manželom vložili, sa nám počas pol roka vrátili. Pracovali sme na jednoduchom princípe – investovali sme do nových vecí, až keď sme mali zarobené.
 

 Začali sme veľmi skromne, ale bez akýchkoľvek pôžičiek. Dnes máme na Slovensku tri pobočky, vo Volkswagene v Bratislave, v PSA v Trnave a v Kia v Žiline a spolupracujeme aj s ďalšími automobilkami a ich dodávateľmi.

 
 
 
Čo všetko poskytuje vaša firma klientom?
Automobilový priemysel dnes funguje na systéme „just in time“. Výrobné závody nemajú priestory pre uskladňovanie dodávaných dielov Keď sa vyskytnú problémy s kvalitou dodávaných dielov, nie je možne linku odstaviť, to by stálo veľa peňazí a času. My poskytujeme zabezpečenie kvality, riešenie problémov a podporu pre dodávateľov ale aj odberateľov. V praxi to znamená, že ak sa objaví dodávka nekvalitných dielov, vyšleme tam svojich ľudí. Tí buď vytriedia dobré diely od zlých, alebo urobia drobné opravy.  
 
Ako rýchlo sa firma rozrástla? Ako prišli šance?
Podnikanie sme brali ako výzvu. A tie prišli vždy. Ako náhle sme sa dopočuli, že PSA Peugeot Citroën ide na Slovensku stavať závod, začali sme sa vo firme učiť po francúzsky. Výberové konanie sme vyhrali. Ich firemná politika bola vtedy nastavená tak, že mali iba jedného dodávateľa sortovacích služieb. Mali sme obrovské šťastie, pretože sme prišli na trh v správnej chvíli.  Potom sa nám podarilo získať zákazky aj v automobilke Kia v Žiline.
 
Máte na trhu konkurenciu?
Do minulého roku sme boli jediným dodávateľom služieb v PSA, kým nezmenili firemnú filozofiu. Teraz už majú dve firmy. V Bratislave je asi trinásť podobných firiem, v Žiline ich je tiež niekoľko. Dovolím si tvrdiť, že my sme najlepší z hľadiska poskytovania služieb a odbornosti. Naša firemná politika je snažiť sa urobiť pre klienta všetko tak, aby bol spokojný. Sme mimoriadne flexibilní, keďže sme dvadsaťštyri hodín k dispozícií. V PSA dokážeme začať riešiť problém do desiatich minút. 
 
Neostali ste len pri podnikaní na Slovensku…
Nie, naša firma sa rozrástla aj za hranice. Do Česka sme išli v roku 2009, v čase krízy, lebo môj manžel chcel, aby firma rástla. Hovorila som mu, že teraz by to bolo bláznovstvo. Ale nebolo. Prehlasovali ma a nakoniec sa to ukázalo byť správne rozhodnutie. Ponúkli sme lepšie služby ako konkurencia, čiže sme uspeli. Dnes tam máme dcérsku spoločnosť a podnikáme aj v Rusku.
 
Automobilový priemysel je prevažne mužská záležitosť. Baví vás podnikať v tejto oblasti?
Je to trochu paradox, pretože k autám nemám zvlášť blízky vzťah. Ale baví ma učiť sa nové veci. Keď sme zakladali firmu, nevedela som poriadne vypísať v banke pokladničný blok, no postupnými krôčikmi som sa všetkému priučila.
 
Podnikanie je tvorivá činnosť, rada riešim jednotlivé veci a sledujem ako sa firma vyvíja a rastie. Keď si chcete vybudovať dobrú firmu, musíte sa jej venovať. Človek nepotrebuje až tak veľa vedomostí, ide o to, či je pokorný. A keď niečo nevie, nech sa pýta okolia. Je dôležité posúdiť problém z nadhľadu a urobiť dobré rozhodnutia. Nie každý to dokáže, no myslím si, že nám sa to podarilo.
 
Stáli ste pred rozhodnutím, kedy ste si nevedeli dať rady?
Mojou veľkou oporou je manžel. Všetky záležitostí rozoberáme spolu a neposunieme sa ďalej, kým sa nedohodneme. Je to náročné, lebo často mávame rozdielne názory. Keď sa nevieme dohodnúť ani na jednom z našich návrhov, hľadáme, pýtame sa ostatných, hovoríme tomu hľadanie tretej alternatívy. Vďaka tomu sa nám zatiaľ vždy podarilo nájsť dobré riešenie.
 

 
Čo je podľa vás kreatívne na podnikaní?
Môj muž robí operatívu, realizáciu zákaziek, ja sa zas starám o financie a právne záležitosti. Stále je niečo, čo sa dá zlepšiť. Pri  vylepšovaní procesov, písaní smerníc je nutné využívať inovatívnosť a kreativitu. Nesmieme zaspať na vavrínoch, pretože vždy sa objaví slabina, ktorú musíme riešiť a zároveň sa posúvať dopredu. A stále dookola. Zároveň poskytujeme vzdelávanie ľudí, okrem jazykových kurzov, ktoré máme kontinuálne skoro od začiatku, teraz dvakrát do roka organizujeme pre riadiacich pracovníkov semináre, podľa výberu. 
 
Robíte v rámci firmy aj nejaké iné podujatia?
Pravidelne robíme vianočné večierky pre zákazníkov aj pre zamestnancov. Uskutočňujeme family days, pripravujeme aj letné tábory pre deti. Jedného dňa prišiel náš zamestnanec s nápadom založiť časopis. Pustili sme sa do toho a dnes vychádza dvakrát ročne. Sú tam články o firme aj fotky z podujatí. Na týchto podujatiach a aktivitách nešetríme, pretože je potrebné udržiavať firemného ducha. Je istá forma motivácie našich pracovníkov, pretože dobré medzi ľudské vzťahy na pracovisku sú pre nás veľmi dôležité.  
 
Odkiaľ prišiel nápad založiť poradenské a regeneračné centrum Čaroin?
Potrebovali sme ďalšie priestory pre našu firmu Hollen. Kúpili sme staré budovy a zrekonštruovali ich. Boli tam však priestory, ktoré sme v tom čase nepotrebovali a vtedy vznikol nápad urobiť tam regeneračné a poradenské centrum. V tom čase ma oslovovali aj firmy, aby som podporila nejaký sociálny projekt. Nemala som však istotu, že sa peniaze použijú správnym smerom. Pri regeneračnom centre som vedela, že keď ho založím, nebude to síce zárobková firma, ale budem vedieť, kam financie pôjdu. Samozrejme, nie je to plánované ako stratový projekt, musí na seba zarobiť.
 
Svojho času sa s regeneračnými centrami, jogou, pilates-om roztrhlo vrece. Nie je pretlak na trhu?
Podmienky sú teraz horšie, navyše naše centrum sídli v Devínskej Novej Vsi. Ľudia pracujú skôr v meste a pre podobný relax chodia tam. Od začiatku mi bolo jasné, že na podobnom centre sa nedá zarobiť a nerobím to pre zisk. Samozrejme je to o tom, kto to chytí do rúk, akú energiu tam prinesie. Ak je človek nadšený pre danú vec  a vloží do toho iniciatívu, nadchne pre to aj svoje okolie. 
 
Čo všetko ponúkate klientom?
Pilates, jógu, masáže, tai-chi, ponúkame prenájom priestorov na rôzne semináre, napríklad life couching alebo meditáciu. Zameriavame sa na rozvojové osobnostné programy. Sama sa joge venujem už dvadsať rokov, pretože ak sa človek chce dožiť zdravej staroby, musí pre svoje telo aj ducha niečo robiť. Som zástanca alternatívnej liečby. Keď som sa zoznámila s mojím mužom, prvý darček, ktorý odo mňa dostal bol týždenný kurz jogy. Dá sa povedať, že som povýšila svoje hobby do podnikateľskej sféry.
 
 
Majú podľa vás ľudia pozitívny vzťah k alternatívnym liečbam?
V minulosti to bolo horšie. Keď som začínala, bála som sa povedať ostatným, že cvičím jogu. Pozerali by sa na mňa, že nie som v poriadku. Dnes už oveľa viac ľudí chápe, že takéto cvičenia prispievajú k regenerácií, relaxácii a uzdravovaniu tela aj ducha. Nehovorím, že medicínu treba zavrhnúť, určite nie. V prvom rade človek musí prevziať zodpovednosť za svoje zdravie, nie lekári. Keď mám nejakú nádchu, vždy siahnem po bylinkách a nedám na to dopustiť. Antibiotika som nebrala už desať rokov.
 
V podnikateľských kruhoch ste ako doma. Prečo ste sa prihlásili na mentoringový program Women Entrepreneurship forum?
Mám problém s prezentačnými schopnosťami. Keď mám vystúpiť na verejnosti, mám z toho stres. Možno je to tým, že podobné veci robil vždy môj manžel. S mojou mentorkou Zuzanou Minaricovou riešime otázky verejného vystupovania pred publikom. Hodnotí môj prejav a dáva zadania. Zároveň mi aj odporučila ďalšie kontakty. 
 
Čo by ste odporučili začínajúcim podnikateľkám?
Mali by si strážiť financie. Netreba ma mať veľké oči, nabrať si veľké pôžičky, neprenajímať si priestory, kým na to nie sú peniaze. Radšej začať skromne a nezadlžiť sa hneď na začiatku. Stále platí staré pravidlo – byť dobrým gazdom so zdravým sedliackym rozumom. Najhoršie čo sa môže podnikateľovi stať je, ak zabudne na pokoru. Veľa ľudí robí chybu v tom, že aj keď tušia nejaký problém, neriešia ho. Je totiž nevyhnutné venovať sa každej malej drobnosti, ktorá by mohla zahatať cestu dopredu. Ak má toto na pamäti, dokáže si svoj biznis ustriehnuť.
 
Zhovárala sa Anna Jacková, foto archív Margity Hollenovej
 
Mentoringový program pre ženy podnikateľky s názvom Women Entrepreneurship Forum realizuje Veľvyslanectvo USA na Slovensku v spolupráci s Vidieckou organizáciou pre komunitné aktivity. V rámci programu majú účastníčky príležitosť zlepšiť a inovovať svoje podnikateľské aktivity pod dohľadom skúsených mentorov z USA i zo Slovenska. Mentori poskytnú vybraným podnikateľkám konkrétne rady týkajúce sa riadenia podnikov a možnosti ich rastu, a zároveň im napomôžu získať potrebné sociálne zručnosti a budú ich viesť. Projekt sa realizuje  v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Inšpirácia

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

21nov8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

21nov8:30Ako využiť potenciál vašej značky na maximum - pomocou brand archetypov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

21nov8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X