Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Na aké odvodové úľavy majú zamestnanci nárok v roku 2021?

odvodové úľavy
odvodové úľavy Foto: Getty Images
28. decembra 2020 Igor SurovčíkZdroj Podnikam.sk Tlačiť

Celková odvodová sadzba vzťahujúca sa na zamestnanca a jeho zamestnávateľa vo všeobecnosti dosahuje 48,6 %. Aj v roku 2021 však platia dve výnimky, vďaka ktorým môže byť odvodové zaťaženie zamestnanca a jeho zamestnávateľa nižšie.

Pozrite sa, ktorých zamestnancov a ich zamestnávateľov sa týkajú odvodové úľavy v roku 2021.

Najprv si rozoberme odvody zamestnanca, ktorý nemôže využiť spomínané výnimky. Zamestnanec v zásade platí zo svojej hrubej mzdy odvody vo výške 13,4 % a zamestnávateľ odvádza z jeho hrubej mzdy ďalších 35,20 %.

V článku sa pozrieme okrem iného na štruktúru odvodov, ktoré platia zamestnanec aj zamestnávateľ do Sociálnej poisťovne, ale aj do zdravotných poisťovní (VšZP, Union, Dôvera).

Sadzby poistných odvodov a maximálne vymeriavacie základy zamestnancov v roku 2021 si predstavíme v prehľadnej tabuľke:

Ide o tieto druhy odvodov:

 • dôchodkové poistenie – celkovo 28,75 %, z toho 7 % platí zamestnanec a zvyšných 21,75 % odvádza jeho zamestnávateľ (na starobné poistenie ide 18 %, na invalidné poistenie 6 % a do rezervného fondu solidarity 4,75 %)
 • nemocenské poistenie – celkovo 2,8 %, z toho 1,4 % platí zamestnanec a 1,4 % zamestnávateľ
 • poistenie v nezamestnanosti – celkovo 2 %, z toho 1 % platí zamestnanec a 1 % zamestnávateľ
 • garančné poistenie – 0,25 %, platí len zamestnávateľ
 • úrazové poistenie – 0,80 %, platí len zamestnávateľ
 • zdravotné poistenie – 14 %, z toho 4 % platí zamestnanec a 10 % zamestnávateľ

V prémiovej časti obsahu nájdete:

 • Sadzby poistných odvodov a maximálne vymeriavacie základy (VZ) zamestnancov v roku 2021
 • Výnimka prvá – odvodová odpočítateľná položka pri zdravotnom poistení
 • Zdravotné odvody zamestnanca a jeho zamestnávateľa pri kratšom a plnom úväzku v roku 2021
 • Výnimka druhá – odvodová úľava pri zamestnaní dlhodobo nezamestnaného

Sadzby poistných odvodov a maximálne vymeriavacie základy (VZ) zamestnancov v roku 2021

Druh poistenia Zamestnanec Zamestnávateľ Maximálny VZ
Starobné dôchodkové poistenie 4 % 14 % 7 644 eur
Invalidné dôchodkové poistenie 3 % 3 % 7 644 eur
Rezervný fond solidarity 4,75 % 7 644 eur
Nemocenské poistenie 1,4 % 1,4 % 7 644 eur
Poistenie v nezamestnanosti 1 % 1 % 7 644 eur
Garančné poistenie 0,25 % 7 644 eur
Úrazové poistenie 0,80 % Nie je stanovený
Zdravotné poistenie 4 % (pri zdravotnom postihnutí 2 %) 10 % Nie je stanovený
Spolu 13,40 % 35,20 %

Poznámka Podnikam.sk:

Minimálny vymeriavací základ pre zamestnanca zákon o sociálnom poistení, ani zákon o zdravotnom poistení nestanovuje, zamestnávateľ má však povinnosť odmeňovať zamestnanca v súlade so zákonom o minimálnej mzde. Pri plnom pracovnom úväzku má preto zamestnanec v roku 2021 nárok na minimálnu mzdu v sume 623 eur.

Maximálny vymeriavací základ pri sociálnom poistení (s výnimkou úrazového poistenia) sa od 1. januára 2017 zvýšil z 5-násobku na 7-násobok priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov. V minulom roku tak maximálny mesačný vymeriavací základ predstavoval 7 091 eur (7x priemerná mzda na Slovensku za rok 2018 vo výške 1 013 eur), v tomto roku stúpol na  7 644 eur (7x priemerná mzda na Slovensku za rok 2019 vo výške 1 092 eur). Pri zdravotnom poistení sa maximálny vymeriavací základ od 1. januára 2017 zrušil.

Výnimka prvá – odvodová odpočítateľná položka pri zdravotnom poistení

Od 1. januára 2015 sa na Slovensku zaviedla tzv. odvodová odpočítateľná položka (OOP) na zdravotné odvody. V rokoch 2015 až 2017 išlo o položku, ktorá znižovala zdravotné odvody zamestnancom aj ich zamestnávateľom v prípade, ak bola hrubá mzda zamestnanca menej ako 570 eur.

Od 1. januára 2018 sa však OOP vzťahuje len na vymeriavací základ zamestnanca (naďalej pri hrubej mzde do 570 eur).

Zamestnávateľom tak OOP už zdravotné odvody za ich zamestnancov neznižuje, platia tak zdravotné poistenie z celej hrubej mzdy zamestnanca.

Odvodová odpočítateľná položka pre zamestnanca dosahuje 380 eur, avšak pri plnom pracovnom úväzku sa v roku 2021 nedá uplatniť. Dôvodom je to, že kým minimálna mzda išla od začiatku tohto roka nahor z pôvodných 580 eur na 623 eur, odvodová odpočítateľná položka zostala už siedmy rok na úrovni 380 eur a dá sa uplatniť len do sumy 570 eur.

Pri tohtoročnej minimálnej mzde 623 eur tak zamestnanec aj jeho zamestnávateľ platia zdravotné odvody v plnej sume.

Naďalej platí, že s rastom hrubej mzdy nad 380 eur o 1 euro klesá odpočítateľná položka o 2 eurá. Čím je teda hrubá mzda zamestnanca vyššia, tým je úľava na zdravotné odvody nižšia. Pri hrubej mzde 570 eur a viac už na odpočítateľnú položku nie je nárok.

OOP sa tak dá rovnako ako v minulom roku uplatniť len na hrubú mzdu pri kratšom pracovnom úväzku, pri ktorom je mesačná mzda do 570 eur.

Odpočítateľná položka sa uplatňuje len na príjmy zo zamestnania. Na určenie výšky odpočítateľnej položky sa posudzujú všetky príjmy zo zárobkovej činnosti. Pri platení preddavkov na poistné sa odpočítateľná položka sa môže uplatniť iba u jedného zamestnávateľa. Ak má zamestnanec viacerých zamestnávateľov alebo je samostatne zárobkovo činnou osobou, odpočítateľná položka sa uplatní až v ročnom zúčtovaní poistného.

Zdravotné odvody zamestnanca a jeho zamestnávateľa pri kratšom a plnom úväzku v roku 2021

Hrubá mzda

(v eurách)

Odvodová odpočítateľná položka pre zamestnanca

(v eurách)

Vymeriavací základ zamestnanca

(hrubá mzda – OOP)

Odvody zamestnanca a zamestnávateľa v eurách (spolu 14 % z VZ)
380 380 0 0
500 140 360 50,40
570 0 570 79,80
650 0 650 91

Pozn. Pri hrubej mzde v sume 380 eur, 500 eur a 570 eur ide o prácu na kratší pracovný úväzok, pri hrubej mzde v sume 650 eur ide o prácu na plný úväzok.

Výnimka druhá – odvodová úľava pri zamestnaní dlhodobo nezamestnaného

Od novembra 2013 platí, že ak zamestnávateľ prijme do pracovného pomeru dlhodobo nezamestnanú osobu (ide o osobu, ktorá je evidovaná na úrade práce viac ako rok), tak zamestnávateľ za takéhoto zamestnanca počas jedného roka platí len garančné a úrazové poistenie s celkovou odvodovou sadzbou 1,05 % (0,8 % – úrazové poistenie a 0,25 % – garančné poistenie). Tento zamestnanec neplatí počas jedného roka zo svojej hrubej mzdy žiadne odvody.

Podmienkou je to, aby hrubá mzda pôvodne dlhodobo nezamestnaného zamestnanca bola pod stanovenou hranicou hrubej mzdy.

Ide to tieto sumy:

 • pre pracovné pomery, ktoré vznikli v roku 2020, je hraničná suma zárobku zamestnanca 678,71 eura (67 % z priemernej mzdy na Slovensku za rok 2018). Táto suma platí počas 12 mesiacov pracovného vzťahu. Ak pracovný vzťah vznikol vlani a pokračuje aj v roku 2021, suma platí aj pre kalendárne mesiace tohto roka.
 • pre pracovné pomery, ktoré vzniknú v tomto roku, je hraničná suma 731,64 eura (67 % z priemernej mzdy na Slovensku za rok 2019). Ak pracovný vzťah vznikol v tomto roku a pokračuje aj v roku 2022, suma platí aj pre kalendárne mesiace budúceho roka.

Úľava sa dá využiť len na pracovný vzťah dlhodobo nezamestnaného u toho zamestnávateľa, ktorý si uplatnil túto odvodovú úľavu ako prvý.

Dlhodobo nezamestnaná nízkopríjmová osoba pritom môže mať aj iný pracovnoprávny vzťah, avšak na ten sa už odvodová úľava uplatňovať nemôže. Voči zamestnávateľovi, ktorý chce využiť pri zamestnaní dlhodobo nezamestnaného odvodovú úľavu, nesmie Sociálna poisťovňa ani príslušná zdravotná poisťovňa evidovať pohľadávky na poistnom. Odvodová úľava pritom neplatí pri práci na dohodu.

Zamestnávateľ si môže odvodovú úľavu len vtedy, ak pre zamestnanie dlhodobo nezamestnaného neprepustil svojho doterajšieho zamestnanca. Príslušnej zdravotnej poisťovni a Sociálnej poisťovni to bude zamestnávateľ preukazovať písomným alebo elektronickým vyhlásením. Pôvodne dlhodobo nezamestnanej osobe štát umožní doplatiť poistné na dôchodkové poistenie za obdobie odvodovej úľavy, aby jej toto obdobie mohlo byť zhodnotené pre budúce dôchodkové nároky.

Od 15. decembra 2015 sa odvodová úľava rozšírila na viac nezamestnaných. Ide o tých zamestnancov, ktorí boli na úrade práce najmenej pol roka a majú trvalý pobyt v niektorom z najmenej rozvinutých okresov.

V týchto okresoch teda stačí, aby bol nezamestnaný v evidencii úradu práce pol roka, v ostatných okresoch na Slovensku sa vyžaduje ročné zotrvanie v evidencii nezamestnaných.

Aktuálne ide o týchto 20 okresov:

 • Lučenec
 • Poltár,
 • Revúca
 • Rimavská Sobota
 • Veľký Krtíš
 • Kežmarok
 • Sabinov
 • Svidník
 • Vranov nad Topľou
 • Gelnica
 • Rožňava
 • Sobrance
 • Trebišov
 • Bardejov
 • Medzilaborce
 • Košice-okolie
 • Levoča
 • Snina
 • Stropkov
 • Michalovce

Zamestnávateľ pritom nemusí pôsobiť v najmenej rozvinutom okrese, dôležité je len to, aby mal nezamestnaný v jednom z týchto okresov trvalý pobyt. Zamestnanec, ktorý spĺňa podmienky pre odvodovú úľavu, sa tak môže zamestnať u zamestnávateľa aj mimo svojho okresu.

Igor Surovčík

V agentúre SITA pracujem už viac ako dve desaťročia. Vyštudoval som ekonómiu na Obchodnej fakulte EU a právo na Právnickej fakulte UK. Ako redaktor sa od začiatku venujem najmä agende rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny, k čomu sa postupne pridali aj dane a legislatíva. Som bývalý dlhoročný bloger, prispieval som aj do mesačníka Domino efekt. Autorsky prispievam aj na portál Podnikam.sk. Zastávam pozíciu zástupcu šéfredaktora.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

know-howknowhowOdvodové úľavyOdvodyPrémiový obsahrok 2021

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Nemocenské poistenie

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

18sep8:30Process Management – Riadenie Procesov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

18sep8:30Process Management – Riadenie Procesov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

18sep9:30Budúcnosť recruitingu s CHAT GPT9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X