Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Na alkohole, cigaretách a tabaku začnú pribúdať nové kolky

Na alkohole, cigaretách a tabaku začnú pribúdať nové kolky
Ilustračné foto: SITA
25. decembra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Vďaka novému systému tlače kolkov sa má výrazne zjednodušiť kontrola ich pravosti a obmedziť možnosť ich falšovania. 

Kontrolné známky budú mať aj hĺbkotlač

Na alkohole a tabakových výrobkoch sa začnú v roku 2015 objavovať úplne nové kontrolné známky. Tie sa už niekoľko týždňov tlačia v štátnom podniku Mincovňa Kremnica, ktorý je od 1. januára 2015 ich výhradným producentom. Okrem tradičných tovarov, ako sú alkoholické nápoje a cigarety, pritom kontrolné známky po novom pribudnú aj na spotrebiteľskom balení tabaku.

Vďaka novému systému tlače kolkov sa má výrazne zjednodušiť kontrola ich pravosti a obmedziť možnosť ich falšovania. Každá fľaša liehoviny, škatuľka cigariet, balenie tabaku, cigár alebo cigariek bude mať na kontrolnej známke jedinečné identifikačné číslo, pomocou ktorého bude možné jednoducho overiť, či tovar pochádza z legálnych zdrojov.

Kontrolné známky na liehoviny budú pred falšovaním zabezpečené aj ochranným prvkom hĺbkotlače. Možnosť skontrolovať, či bola kontrolná známka nalepená na správne spotrebiteľské balenie, budú mať aj spotrebitelia prostredníctvom mobilnej aplikácie. 

Prechod na nový systém tlače a označovania je postupný. Cigarety s novými kontrolnými známkami môžu byť na trhu od 1. novembra 2014, tabak od 1. decembra 2014, cigary, cigarky a liehoviny od začiatku roka 2015. Takzvaný duálny režim, počas ktorého bude možné označovať spotrebiteľské balenia tabakových výrobkov a liehovín aj doterajšími kontrolnými známkami, bude trvať až do konca marca 2015. 

Predajcom sa navyše umožňuje predávať liehoviny so starými kontrolnými známkami až do konca septembra 2016, u cigariet je táto lehota stanovená na koniec augusta 2015. Doposiaľ neoznačované spotrebiteľské balenia cigár bude možné predávať do konca roka 2016, v prípade cigariek je konečným termínom koniec roka 2015 a v prípade tabaku je to koniec marca 2015. 

Kolky, respektíve kontrolné známky na liehoviny a tabakové výrobky, sa začali v štátnej tlačiarni v Mincovni Kremnica tlačiť na základe novely zákona o spotrebnej dani z alkoholických nápojov a novely zákona o spotrebnej dani z tabakových výrobkov, ktoré Národná rada SR schválila ešte v októbri 2013. Predtým sa tieto kolky tlačili v štyroch komerčných tlačiarňach, ktoré majú sídlo na Slovensku a v členských štátoch Európskej únie.

Tento systém tlače, distribúcie a používania kontrolných známok však ministerstvo financií identifikovalo vo vzťahu k daňovým únikom na spotrebnej dani ako rizikový. Pre Mincovňu Kremnica je tlač kontrolných známok novým typom činnosti.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

22júl8:30Ako vyrobiť interaktívny report v Exceli od A po Z - workshop8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X