Najchytrejší americkí prezidenti
Pozrite si 15 najmúdrejších amerických prezidentov a čo dokázali.
15 najmúdrejších prezidentov ameriky
To, či je niekto skutočne múdry, nezávisí iba od IQ. Týchto 15 amerických prezidentov – okrem toho, že každý z nich mal IQ pomerne vysoké – pôsobilo osobnostne vyzreto. Všetci v očiach ostatných v istom období stelesňovali moc a zodpovednosť. Činy niektorých osobností z nasledujúceho zoznamu mali dopad nielen na americký, ale aj na celosvetový spoločensko-politický vývoj.
15. Franklin Pierce
Bol to 14. prezident Spojených štátov amerických (úrad zastával počas štyroch rokov v polovici 19. storočia) a podľa odhadov odborníkov mal IQ 141. Po štúdiu na Bowdoin College ho ako 24-ročného zvolili do New Hampshirskeho zákonodarného zboru. O dva roky neskôr sa stal hovorcom tohto orgánu.
14. John Tyler
Úrad prezidenta zastával ako 10. v poradí. Vyštudoval právo na College of William and Mary, čo mu s jeho odhadovaným IQ 142 nerobilo žiadne ťažkosti. Bol to prvý viceprezident, ktorý sa stal prezidentom bez toho, aby bol zvolený. Za svojej vlády schválil mnoho dobrých zákonov vrátane tarifnej platby, ktorá mala ochraňovať výrobcov zo severu.
13. Millard Fillmore
Bol to 13. americký prezident a zároveň posledný liberálny. Jeho IQ dosahovalo podľa odhadov hodnotu 143 a využil ho medziiným na to, aby sa – hoci vyrastal v zrube – ako 23-ročný stal právnikom. Krátko na to bol zvolený do Snemovne reprezentantov. Prezidentoval krátko – len tri roky.
12. Franklin D. Roosevelt
Franklin D. Roosvelt bol 32. americkým prezidentom a krajinu riadil v ťažkých časoch – v rokoch 1933 až 1945. Vyštudoval Harvard a Columbia Law School, čo s IQ 146 zrejme nebolo najnáročnejšie. Tento demokrat vyhral voľby do New Yorkského senátu v roku 1910. Najznámejší je asi jeho program New Deal, ktorým ozdravoval americkú ekonomiku.
11. Abraham Lincoln
Šestnásteho amerického prezidenta pozná celý svet pre jeho postoj k otroctvu a preto, že ho zavraždili v divadle. Bol jediným prezidentom, ktorý mal patent za vynájdenie parníka, ktorý bol schopný pohybovať sa po plytčine. S IQ 148 patrí ku géniom. V čase Americkej občianskej vojny udržal Úniu celistvú a v 1863 podpísal Vyhlásenie o zrovnoprávnení, čím rozhodne zmenil svet…
10. Chester Arthur
Arthur promoval na Union College v roku 1848, pôsobil ako právnik v New Yorku až kým ho v 1880 nezvolili za viceprezidenta. Po atentáte na Jamesa Garfielda nastúpil do úradu prezidenta, pričom sa prezentoval ako výrazný reformátor, keď sa zaslúžil o celkovú „údržbu“ štátnej služby. Tento republikán mal odhadované IQ 148.
9. James Garfield
V poradí 20. americký prezident neslúžil svojej vlasti ani rok a už ho zastrelili. Napriek tomu stihol toho vo svojej funkcii dosť. „Nakopol“ americkú armádu, poradil si s korupciou na Ministerstve pôšt a podľa záznamov Bieleho domu menoval niekoľko Afroameričanov do vysokých federálnych pozícií. Aj on, podobne ako jeho následník Arthur, mal IQ 148.
8. Theodore Roosevelt
Theodore Roosevelt bol najmladším prezidentom v americkej histórii. Mal „iba“ 43 rokov, keď si ho zvolili za 26. prezidenta. V roku 1880 promoval na Harvarde a potom ešte študoval právo na Kolumbijskej univerzite, ktoré ho však nezaujalo (právo považoval údajne za iracionálne). S IQ 149 mu všetko išlo veľmi ľahko a popri štúdiu stihol písať knihu o vojne v roku 1812. Známy je najmä pre jeho motto „Speak softly and carry a big stick“.
7. Woodrow Wilson
V poradí 28. americký prezident bol najprv prezidentom Princetonskej univerzity a potom guvernérom za New Jersey. Wilson presadzoval protimonopolnú legislatívu, čo v roku 1944 vyvrcholilo podpisom Zákona o Federálnej komisii pre obchod. Vo svojej reči s názvom Fourteen Points, prezentoval kroky, ako ukončiť 1. svetovú vojnu. Na tomto základe sa neskôr vytvorila Liga národov, predchodca OSN. Jeho IQ bolo 152.
6. Jimmy Carter
39. americký prezident, ktorý slúžil v rokoch 1977 až 1981, získal v roku 2002 Nobelovu cenu za presadzovanie ľudských práv vo svete. V roku 1946 promoval na Námornej akadémii a v 1970 sa stal guvernérom štátu Georgia. Potom sa stal prezidentom, keď porazil Geralda Forda. Počas prezidentského obdobia ustanovil niekoľko dôležitých reforiem ohľadom národnej energetiky a štátnej správy. Jeho IQ bolo 153.
5. James Madison
Jeden z otcov ústavy sa podľa odhadov mohol pochváliť výškou IQ 155. Promoval na Princetone v roku 1771 a potom pokračoval v štúdiu práva. Je spoluautorom Listiny práv. Štvrtý americký prezident pôvodne slúžil ako Minister zahraničných vecí za vlády Thomasa Jeffersona.
4. Bill Clinton
William Jefferson Clinton bol 42. prezidentom Spojených štátov, presnejšie povedané, slúžil v rokoch 1993 – 2001. Študoval na Georgetowne, Oxforde a vyštudoval právo na Yale. V 1978 bol zvolený za guvernéra Arkansasu. Medzi jeho zásluhy patrí sprostredkovanie mieru v Írsku a na Balkáne. Tento neslávne známy (jeho pošmyknutie s Monikou Lewinskou máme všetci v čerstvej pamäti) prezident má IQ 156.
3. John F. Kennedy
Americký prezident číslo 35 je známy najmä kvôli svojej smrti. Po troch rokoch vlády ho zabili v Texase. Často hovoril, „nepýtajte sa, čo vaša krajina môže urobiť pre vás, ale čo vy môžete urobiť pre svoju krajinu,“ a toho sa aj snažil držať. Pamätný je jeho úspešný finančný program, ktorý pozdvihol americkú ekonomiku a jeho tlak na zrovnoprávnenie a presadzovanie občianskych práv. IQ nezabudnuteľného 35. prezidenta bolo 158.
2. Thomas Jefferson
Jeden z otcov – zakladateľov bol 3. americkým prezidentom a mal podľa odhadov IQ až 160. Promoval na College of William and Mary a potom vyštudoval právo. Bol zlým rečníkom a nerád vystupoval pred ľuďmi. Bol obhajcom štátnych práv, vystupoval zásadne proti centralizovanej vláde. Keď sa stal prezidentom, ako prvú eliminoval nepopulárnu daň na whiskey.
1. John Adams
Najinteligentnejším bol 2. americký prezident John Adams. Odhadovaná hodnota jeho IQ bola 173. Adams vyštudoval právo na Harvarde. Jeho ambície a intelekt ho predurčili k tomu, aby sa stal vrcholovým politikom. Mal výborné diplomatické schopnosti. Pomohol vyjednať mierový pakt počas Americkej vojny za nezávislosť a takisto sa zaslúžil o to, aby Amerika nevstúpila do vojny s Francúzskom.
Týchto 15 amerických prezidentov možno označiť za géniov. Len samotná výška ich IQ z nich urobila niekoho viac. Každý z nich má nepopierateľné zásluhy pri formovaní Ameriky ako krajiny. Okrem vysokého IQ a istých zásluh má väčšina jednotlivcov uvedených v tomto zozname spoločné i to, že prezidentovaniu predchádzalo štúdium práva. Ak chceli pochopiť štát, museli poznať a pochopiť jeho zákony. A keď ich spoznali a pochopili, až potom mohli zanechať nezmazateľnú stopu v dejinách.