Najhoršie za rok 2014 podnikatelia hodnotia zvýšenie minimálnej mzdy
Pozitívne bolo ohodnotené zníženie sadzby dane z príjmov právnických osôb.
Zmeny prinesie hlavne novelizovaný zákon o dani z príjmov
Podľa prezidenta Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ) Rastislava Machunku patrí medzi kľúčové zmeny, ktoré ovplyvňujú podnikateľské prostredie, zmena zákona o dani z príjmov. „Namiesto sľúbeného zníženia daňového zaťaženia priamymi daňami, štát plánuje od daňových poplatníkov vyzbierať o 264 mil. eur viac,“ konštatoval pre Podnikam.sk Machunka.
Medzi kľúčové pripomienky AZZZ k tejto právnej úprave, ktorá zásadným spôsobom determinuje kvalitu podnikateľského prostredia, patria napríklad zmeny v odpisovaní majetku a zmeny ovplyvňujúce základ dane – daňovo uznateľné výdavky.
Zmeny v odpisoch negatívne vníma aj prezident Slovenskej asociácie malých podnikov (SAMP) Vladimír Sirotka, a to najmä predĺženie odpisovania dlhodobého nehnuteľného majetku až na 40 rokov. „V takomto prípade napríklad, ak začne občan v 30 rokoch podnikať, mal by podnikať až do 70-tky, aby dostal budovu do odpisov. Negatívne vnímame retroaktívny charakter opatrenia,“ uvádza Sirotka.
Zamestnávatelia kritizujú najmä zvýšenie minimálnej mzdy na 380 eur
Zamestnávatelia združení v AZZZ pritom za jedno z najvýraznejšie negatívnych opatrení, ktoré vstúpia do platnosti od januára 2015, považujú historicky najvyššie, a to až 8-percentné, zvýšenie minimálnej mzdy. Tá od januára 2015 stúpne z tohtoročných 352 eur na 380 eur. Rastislav Machunka pripomína, že novozavedená odvodová odpočítateľná položka zo zdravotných odvodov je uplatniteľná len do výšky 500 eur, čo spôsobí v ostatných pásmach výrazný rast mzdových nákladov.
- TIP: Minimálna mzda od 1.1.2015 – úpravy a príklady
- TIP: Výpočet odvodovej úľavy na zdravotné poistenie – detaily a príklady
„Efekt nárastu minimálnej mzdy tlačí aj na zvyšovanie miezd v ďalších príjmových kategóriách, kde bude snaha o rovnaký, zhruba 8-percentný rast, čo bude znamenať pre firmy neúnosnú záťaž, ktorá v mnohých prípadoch vyústi do racionalizačných opatrení a zhoršenia podmienok pre udržanie a tvorbu pracovných miest,“ očakáva Machunka.
Malé podniky vítajú snahu o zlepšenie výberu daní
Aj podľa prezidenta SAMP Vladimíra Sirotku bolo v roku 2014 prijatých viacero zmien, ktoré pocítia najmä malé a stredné podniky a živnostníci. „Na jednej strane treba povedať, že tieto legislatívne úpravy boli z časti motivované snahou o zlepšenie výberu daní, či už priamych, alebo nepriamych, ako aj snahou zapojiť do sociálneho systému viac subjektov, najmä živnostníkov a SZČO a vo všeobecnosti zlepšiť platobnú disciplínu v oblasti sociálneho a zdravotného poistenia. V podstate voči týmto snahám nemožno nič namietať,“ uvádza Sirotka.
Na druhej strane však tieto opatrenia z pohľadu malých a stredných podnikov a živnostníkov viedli k zvýšeniu finančnej záťaže, a v niektorých oblastiach aj k zvýšeniu administratívneho zaťaženia. Podnikatelia podľa asociácie vnímajú negatívne napríklad zníženie limitu pre uplatnenie paušálnych výdavkov, zavedenie daňových licencií, či zvyšovanie ceny práce.
Zavedenie opatrení s cieľom zvýšiť zamestnanosť pritom Sirotka hodnotí pozitívne, aj keď sa javia skôr ako krátkodobé riešenie. „Zníženie sadzby dane z príjmov právnických osôb z 23 % na 22 % je tiež pozitívny trend, aj keď si musíme uvedomiť, že je to následne po predchádzajúcom zvýšení tejto sadzby z 19 % na 23 %,“ dodáva Sirotka.
Podnikatelia očakávajú v roku 2015 zákon o odbornom vzdelávaní a dopady zmien v daniach
V roku 2015 bude podľa prezidenta AZZZ Rastislava Machunku kľúčovým zákon o odbornom vzdelávaní, ktorý má zaviesť duálne vzdelávanie a ďalšie potrebné zmeny v tejto oblasti. Tieto kroky sú podľa jeho slov potrebné pre podporu zamestnanosti – zosúladenie potrieb trhu práce so vzdelávacím systémom.
Pre malé a stredné podniky bude podľa Vladimíra Sirotku dôležité, ako sa do praxe uvedú zmeny v zákone o dani z príjmov. Ťažkosti a zvýšenie administratívy môže podľa jeho slov spôsobovať povinnosť a spôsob preukazovania používania majetku výlučne na podnikanie, čo môže byť subjektívne hodnotenie, pokiaľ podnikateľ uplatňuje 100 % výdavkov, ako aj uplatňovanie len pomerového spôsobu preukazovania daňových výdavkov.
„Daňovo sa nás dotkne tiež obmedzenie vstupnej ceny automobilu na 48 000 eur, zmeny odpisovania pri leasingu a pod. Administratívu zamestnávateľom zvýši aj nový zložitý spôsob výpočtu základu dane z príjmu pri poskytnutí nepeňažného plnenia (odmeny) zamestnancom,“ očakáva Sirotka. Na druhej strane je podľa neho možné pozitívne vnímať napr. obmedzenie provízií pre daňové účely na 10 % v prípade sprostredkovateľskej činnosti.
Po absolvovaní Obchodnej akadémie vo Svidníku pokračoval v štúdiu na Národohospodárskej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave. V roku 2007, ešte popri štúdiu, začal pracovať ako redaktor pre ekonomickú redakciu agentúry SITA. Venoval sa hlavne makroekonomike, financiám a investovaniu. Ekonomickému svetu ostal verný a po niekoľkých rokoch v agentúre prešiel na pozíciu editora a neskôr šéfeditora.