Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Najhoršie za rok 2014 podnikatelia hodnotia zvýšenie minimálnej mzdy

Najhoršie za rok 2014 podnikatelia hodnotia zvýšenie minimálnej mzdy
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
30. decembra 2014 Zdroj Podnikam.SK, MS Tlačiť

Pozitívne bolo ohodnotené zníženie sadzby dane z príjmov právnických osôb.

Zmeny prinesie hlavne novelizovaný zákon o dani z príjmov

Podľa prezidenta Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ) Rastislava Machunku patrí medzi kľúčové zmeny, ktoré ovplyvňujú podnikateľské prostredie, zmena zákona o dani z príjmov. „Namiesto sľúbeného zníženia daňového zaťaženia priamymi daňami, štát plánuje od daňových poplatníkov vyzbierať o 264 mil. eur viac,“ konštatoval pre Podnikam.sk Machunka.

Medzi kľúčové pripomienky AZZZ k tejto právnej úprave, ktorá zásadným spôsobom determinuje kvalitu podnikateľského prostredia, patria napríklad zmeny v odpisovaní majetku a zmeny ovplyvňujúce základ dane – daňovo uznateľné výdavky.

Zmeny v odpisoch negatívne vníma aj prezident Slovenskej asociácie malých podnikov (SAMP) Vladimír Sirotka, a to najmä predĺženie odpisovania dlhodobého nehnuteľného majetku až na 40 rokov. „V takomto prípade napríklad, ak začne občan v 30 rokoch podnikať, mal by podnikať až do 70-tky, aby dostal budovu do odpisov. Negatívne vnímame retroaktívny charakter opatrenia,“ uvádza Sirotka. 

Zamestnávatelia kritizujú najmä zvýšenie minimálnej mzdy na 380 eur

Zamestnávatelia združení v AZZZ pritom za jedno z najvýraznejšie negatívnych opatrení, ktoré vstúpia do platnosti od januára 2015, považujú historicky najvyššie, a to až 8-percentné, zvýšenie minimálnej mzdy. Tá od januára 2015 stúpne z tohtoročných 352 eur na 380 eur. Rastislav Machunka pripomína, že novozavedená odvodová odpočítateľná položka zo zdravotných odvodov je uplatniteľná len do výšky 500 eur, čo spôsobí v ostatných pásmach výrazný rast mzdových nákladov. 

„Efekt nárastu minimálnej mzdy tlačí aj na zvyšovanie miezd v ďalších príjmových kategóriách, kde bude snaha o rovnaký, zhruba 8-percentný rast, čo bude znamenať pre firmy neúnosnú záťaž, ktorá v mnohých prípadoch vyústi do racionalizačných opatrení a zhoršenia podmienok pre udržanie a tvorbu pracovných miest,“ očakáva Machunka. 

Malé podniky vítajú snahu o zlepšenie výberu daní

Aj podľa prezidenta SAMP Vladimíra Sirotku bolo v roku 2014 prijatých viacero zmien, ktoré pocítia najmä malé a stredné podniky a živnostníci. „Na jednej strane treba povedať, že tieto legislatívne úpravy boli z časti motivované snahou o zlepšenie výberu daní, či už priamych, alebo nepriamych, ako aj snahou zapojiť do sociálneho systému viac subjektov, najmä živnostníkov a SZČO a vo všeobecnosti zlepšiť platobnú disciplínu v oblasti sociálneho a zdravotného poistenia. V podstate voči týmto snahám nemožno nič namietať,“ uvádza Sirotka. 

 Na druhej strane však tieto opatrenia z pohľadu malých a stredných podnikov a živnostníkov viedli k zvýšeniu finančnej záťaže, a v niektorých oblastiach aj k zvýšeniu administratívneho zaťaženia. Podnikatelia podľa asociácie vnímajú negatívne napríklad zníženie limitu pre uplatnenie paušálnych výdavkov, zavedenie daňových licencií, či zvyšovanie ceny práce. 

Zavedenie opatrení s cieľom zvýšiť zamestnanosť pritom Sirotka hodnotí pozitívne, aj keď sa javia skôr ako krátkodobé riešenie. „Zníženie sadzby dane z príjmov právnických osôb  z 23 % na 22 % je tiež pozitívny trend, aj keď si musíme uvedomiť, že je to následne po predchádzajúcom zvýšení tejto sadzby z 19 % na 23 %,“ dodáva Sirotka. 

Podnikatelia očakávajú v roku 2015 zákon o odbornom vzdelávaní a dopady zmien v daniach

V roku 2015 bude podľa prezidenta AZZZ Rastislava Machunku kľúčovým zákon o odbornom vzdelávaní, ktorý má zaviesť duálne vzdelávanie a ďalšie potrebné zmeny v tejto oblasti. Tieto kroky sú podľa jeho slov potrebné pre podporu zamestnanosti – zosúladenie potrieb trhu práce so vzdelávacím systémom. 

Pre malé a stredné podniky bude podľa Vladimíra Sirotku dôležité, ako sa do praxe uvedú zmeny v zákone o dani z príjmov. Ťažkosti a zvýšenie administratívy môže podľa jeho slov spôsobovať povinnosť a spôsob preukazovania používania majetku výlučne na podnikanie, čo môže byť subjektívne hodnotenie, pokiaľ podnikateľ uplatňuje 100 % výdavkov, ako aj uplatňovanie len pomerového spôsobu preukazovania daňových výdavkov. 

„Daňovo sa nás dotkne tiež obmedzenie vstupnej ceny automobilu na 48 000 eur, zmeny odpisovania pri leasingu a pod. Administratívu zamestnávateľom zvýši aj nový zložitý spôsob výpočtu základu dane z príjmu pri poskytnutí nepeňažného plnenia (odmeny) zamestnancom,“ očakáva Sirotka. Na druhej strane je podľa neho možné pozitívne vnímať napr. obmedzenie provízií pre daňové účely na 10 % v prípade sprostredkovateľskej činnosti. 

       

Po absolvovaní Obchodnej akadémie vo Svidníku pokračoval v štúdiu na Národohospodárskej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave. V roku 2007, ešte popri štúdiu, začal pracovať ako redaktor pre ekonomickú redakciu agentúry SITA. Venoval sa hlavne makroekonomike, financiám a investovaniu. Ekonomickému svetu ostal verný a po niekoľkých rokoch v agentúre prešiel na pozíciu editora a neskôr šéfeditora.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Manažment

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X