Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Podnikateľské prostredie sa podľa PAS zhoršovalo

Podnikateľské prostredie sa podľa PAS zhoršovalo
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
29. decembra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

V posledných mesiacoch sa sprísnila daňová politika a zvýšilo sa reálne daňové zaťaženie, čo podnikatelia vnímali mimoriadne negatívne

Horšie má byť podľa podnikateľskej aliancie aj v budúcom roku

Podnikateľské prostredie na Slovensku sa v roku 2014 podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) zhoršovalo. Pre agentúru SITA to uviedol výkonný riaditeľ PAS Róbert Kičina. „Napriek tomu, že ekonomika je relatívne stabilizovaná a má dobré rastové vyhliadky, podnikatelia v prieskumoch Podnikateľskej aliancie Slovenska boli skôr pesimistickí, čo sa týka stavu podnikateľského prostredia,“ povedal.

Podľa Kičinu prevažoval pohľad, že podnikateľské prostredie sa zhoršovalo, hoci nie tak výrazne ako minulé roky, ale stále existovali negatívne vnemy. „V posledných mesiacoch sa sprísnila daňová politika a zvýšilo sa reálne daňové zaťaženie, čo podnikatelia vnímali mimoriadne negatívne,“ vysvetlil. 

Zákon o ochrane osobných údajov spôsobil na začiatku roka 2014 podľa PAS výrazný chaos v podnikateľskom prostredí. „Zákon sa musel novelizovať, čím sa trochu zmiernil, no napriek tomu je vnímaný negatívne,“ dodal.

Podnikatelia negatívne vnímali aj nárast odvodov pre živnostníkov v polovici roka. „Namiesto plošného zlepšovania podnikateľského prostredia sa skôr hľadali výnimky a špeciálne režimy pre podnikateľov ako napríklad podpora startupov alebo podpora podnikov, ktoré robia výskum, vedu. Čiže neuprednostnilo sa zlepšovanie podnikateľského prostredia pre všetkých, ale pre vybrané skupiny, čo znamená nárast rôznych špeciálnych režimov, výnimiek, čo zneprehľadňuje systém,“ poznamenal Kičina. 

Nemožno však podľa PAS povedať, že sa robili len zlé opatrenia. „Štát spravil aj viacero pozitívnych zmien, v prvom rade treba štát pochváliť za to, že bojoval, pomerne efektívne proti daňovým únikom, čiže zlepšoval stabilitu verejných financií práve obmedzovaním podvodov a nadmerných odpočtov,“ konštatoval výkonný riaditeľ aliancie. Pozitívnou zmenou je tiež zavedenie elektronického trhoviska, ktoré môže zlepšiť a sprehľadniť verejné obstarávanie na Slovensku. 

PAS očakáva v budúcom roku zhoršenie podnikateľského prostredia. „Vidím tam málo svetlých bodov, hoci by som si veľmi želal, aby nastali. Verím tomu, že ekonomika bude stabilná, to znamená, že sa bude dariť znižovať deficit, ale želal by som si, aby sa znižovanie deficitu nedialo len vďaka zvyšovaniu príjmov verejných financií, ale kiežby sa to dialo aj vďaka znižovaniu výdavkov, o čom sa zatiaľ nehovorí,“ dodal Kičina s tým, že skôr boli predstavené sociálne balíčky, napríklad aj vlaky zadarmo, ktoré podnikaniu ani spoločnosti veľmi nepomôžu. 

„Napríklad cestovanie nebolo nejaký zásadný spoločenský problém, prvý spoločenský problém je, že veľa ľudí nemá prácu. Toto sa dá riešiť jedine tak, že na Slovensku zlepšíme podmienky na podnikanie, že sa staneme konkurencieschopnejší voči okolitým krajinám,“ uzavrel Kičina.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Podnikam

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Etika v podnikaní

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X