Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Nakupujte rast, kým sa svet upokojí! Radí americký podnikateľ

Nakupujte rast, kým sa svet upokojí
Jim Oberweis, Jimoberweis.com
2. októbra 2012 Tlačiť

Aj keď vás pri investovaní inštinkt zrejme vedie k tomu, aby ste sa vyhýbali akciám malých firiem, v čase neistoty by to bola chyba. Neisté časy sú najlepšie pre zainvestovanie do akcií s prísľubom veľkého rastu pri rozumných cenách. Mediánový forward P/E pri akciách s nízkou kapitalizáciou, ktoré rastú rýchlejšie ako 30 percent, dosahuje pri trhovej kapitalizácii nižšej ako miliarda dolárov asi 11,6 násobok výnosov. To je asi 33-percentná „zľava“ oproti priemernému pomeru ceny a zisku (P/E) od roku 2003, keď sme začali viesť túto štatistiku. 

Investovať sa oplatí do spoločností, ktoré vytvárajú nové trhy alebo preberajú od konkurencie podiel na trhu

Akcie firiem s vysokou trhovou kapitalizáciou a dvojpercentný dividendový výnos možno vyzerajú lepšie ako dlhopisy, ich návratnosť však koreluje s rastom ekonomiky USA. A ten nie je príliš inšpiratívny. Keď sa situácia v Európe vyjasní a investorom sa vráti chuť riskovať, budú hľadať akcie s vyšším rastom.Investovať treba do akcií takých spoločností, ktoré si vytvárajú nové trhy alebo preberajú od konkurencie podiel na trhu. Medzi favoritov Jima Oberweisa, prezidenta Oberweis Asset Managementu, patrí týchto päť:

 

  1. Greenway Medical Technologies (GWAY, 13) predáva zdravotnícku elektroniku a softvérový balík pre lekárov. Greenway profituje zo zákonov, ktoré lekárom priznávajú príplatky, ak používajú elektronickú zdravotnú dokumentáciu. Spoločnosť má schopnosť udržať si 95 percent zákazníkov a očakáva sa, že tržby jej v tomto roku porastú o 30 percent. Ako je štandardom vo firmách s vysokým podielom výnosov cyklického typu, akcie dosahujú vysoký pomer P/E (ceny akcie a čistého zisku, ktorý na ňu pripadá), ale stoja zaň. Predávajú sa za 32-násobok odhadu EPS, ktorý dosahuje 40 centov. 
  2. TANGOE (TNGO, 20) predáva firemný softvér určený na manažovanie výdavkov na telekomunikačné služby. Program nahrádza staromódne a neúčinné tabuľkové procesory, ktoré stále používa veľa firiem. Spoločnostiam, ktoré podnikajú na medzinárodných trhoch s viacerými menami a firemné mobily majú od viacerých operátorov, spôsobuje zložitosť telekomunikačného portfólia straty. Tangoe šetrí peniaze za účty. Výnosy firmy a EPS rástli v minulom štvrťroku o 50 percent. V roku 2012 očakávame 40-percentný rast. Na úrovni 40-násobku odhadu forward EPS (50 centov) nie sú akcie lacné, opäť však sú dobrou investíciou. 
  3. Americká firma STRATASYS (SSYS, 62) navrhuje a vyrába nástroje, ktoré poznáme pod názvom 3-D tlačiarne. Zákazníci si vďaka nim vyrábajú fyzické funkčné časti prístrojov na základe výkresov v počítačovom programe. V apríli Stratasys oznámil, že sa zlúči s izraelskou firmou Objet Ltd. Vďaka dohode by zisk firmy mal dosiahnuť v roku 2013 najmenej 1,80 dolára na akciu. 
  4. Izraelská firma MELLANOX TECHNOLOGIES (MLNX, 104) podniká v polovodičoch. Je lídrom v InfiniBand, technológii, ktorá umožňuje oveľa rýchlejšie pripojenie ako Ethernet alebo Fiber Channel. V situácii, keď sa vďaka používaniu smartfónov a cloud computingu exponenciálne zvyšuje dopyt po úložnom priestore, rastie podiel Mellanoxu na trhu a technológia sa tlačí do hlavného prúdu. Akcie sa predávajú za 26-násobok odhadu forward EPS (4 doláre), čo je cena za 78-percentný rast. 
  5. Napokon, firma INVENSENSE (INVN, 13) je priekopníkom elektroniky na sledovanie pohybu. Akcelerometre, gyroskopy a tlakové senzory, ako aj softvér, ktorý ich ovláda, sa používajú v androidových mobiloch či tabletoch alebo konzolách Wii od Nintenda. V poslednom štvrťroku InvenSense rozšírila produkt, ktorý je lídrom trhu, šesťosový gyro a akcelerometer s jedným čipom na viacero androidových telefónov. Podobne ako mnohé technologické firmy aj táto bude musieť odolávať tvrdému tlaku konkurencie, napríklad ST-Microelectronics a poklesu predajných cien. Sústrediť sa bude musieť na inovácie a predaj produktov novej generácie. Očakáva sa, že výnosy firmy sa v nasledujúcom roku zdvojnásobia. Akcie sa predávajú za 18-násobok odhadu forward EPS (70 centov).

 

James D. „Jim“ Oberweis (narodený 10.06.1946) je americký podnikateľ a investičný manažér. Je známy ako vlastník mliekarne Oberweis, v North Aurora (blízkosti Chicaga). Oberweis bol kandidát na guvernéra štátu Illinois, americký senátor a americký zástupca.

Zdroj: Forbes, ISSN: 1338-2527, September 2012, str.93, spracoval Jim Oberweis

lm 

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako investovať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X