Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Návrh na zrušenie odvodov z dividend neprešiel, naprázdno obišli aj dohodári

Jeden z predkladateľov novely, podpredseda strany Most-Híd Ivan Švejna. Foto: SITA
24. septembra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Zdravotné odvody z dividend a podielov na zisku obchodných spoločností sa budú platiť aj naďalej.
 
Novelu zákona o zdravotnom poistení z dielne poslancov za stranu Most-Híd Ivana Švejnu, Gabriela Csicsaia a Tibora Bastrnáka, ktorou sa malo zrušiť platenie zdravotných odvodov z dividend a podielov na zisku obchodných spoločností, totiž poslanci Národnej rady SR neposunuli ani do druhého čítania.
 

Opozícia tvrdí, že platenie odvodov z dividend sa obchádza

Opoziční poslanci tvrdia, že zavedenie dividend a podielov na zisku do vymeriavacieho základu na výpočet poistného na zdravotné poistenie sa minulo účinkom. „Osoby, ktoré sú spoločníkmi obchodných spoločností, väčšinou nie sú odkázaní na výplatu podielov na zisku ako svojho jediného zdroja príjmu. Vzhľadom na to, že nie je možné počas roka vyplácať zálohy na podiel na zisku, dokážu si finančné prostriedky z obchodnej spoločnosti a teda aj svoj zdroj príjmov zabezpečiť iným spôsobom,“ upozorňujú. 
 
Zavedenie povinnosti platiť odvody na poistné na zdravotné poistenie z podielov na zisku obchodných spoločností podľa poslancov za Most-Híd zastavilo ich samotné vyplácanie. „V praxi dochádza k situáciám, že spoločníci sa na valnom zhromaždení dohodnú, že prípadný dosiahnutý zisk ostane zaúčtovaný ako nerozdelený zisk alebo sa rozhodnú, že si ho vyplatia, ale takéto rozhodnutie ostáva v rovine zaúčtovania záväzku spoločnosti voči spoločníkovi,“ tvrdia predkladatelia návrhu novely zákona. Pokiaľ sa podľa nich aj spoločníci rozhodli vyplatiť si prípadný podiel na zisku, urobili tak len za zdaňovacie obdobia končiace rokom 2010, teda do obdobia, kedy z takto vyplateného zisku nie je potrebné odvádzať odvod na poistné na verejné zdravotné poistenie. 
 

 
Súčasná právna úprava je podľa poslancov za Most-Híd nelogická. „Je nespravodlivé a nesystematické odvádzať odvody na poistné na verejné zdravotné poistenie z vyplatených podielov na zisku, keď takto dosiahnutý zisk už bol zdanený daňou z príjmov vo výške momentálne 23 %,“ uvádzajú. Zároveň podľa nich absentuje akákoľvek logická súvislosť medzi právom na výplatu dividend a povinnosťou odvádzať z vyplatených dividend odvody na poistné na verejné zdravotné poistenie a systémom verejného zdravotného poistenia vôbec. 
 
Platenie zdravotných odvodov z dividend a podielov na zisku zaviedla od 1. januára 2011 vláda Ivety Radičovej.
 

Návrh na oslobodenie časti dohodárov od odvodov neprešiel

Poslanci za stranu Most-Híd Ivan Švejna, Gabriel Csicsai navrhovali aj oslobodiť od platenia odvodov príjem z dohôd do výšky životného minima, ktoré v súčasnosti dosahuje 198,09 eura. Návrh novely zákona o sociálnom poistení, ktorý predložili do parlamentu, však poslanci Národnej rady SR neposunuli ani do druhého čítania. Ak by tento návrh parlament schválil, dohodári by z príjmu z dohody do výšky životného minima neplatili žiadne odvody a zamestnávatelia by, tak ako do konca minulého roka, platili len poistné na garančné a úrazové poistenie vo výške 1,05 % z príjmu.
 
 „Zámer vlády, aby väčšina dohodárov skončila v klasickom pracovnoprávnom vzťahu sa ukázal ako nereálny a jediným dôsledkom prechádzajúcej novelizácie bol výrazný pokles počtu dohôd a zníženie čistých príjmov, ktoré zasiahlo najvýraznejšie ľudí s nižším príjmom, študentov a dôchodcov,“ uviedli poslanci. 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do zdravotnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

08júl8:30Vedenie a motivácia výrobných pracovníkov - Teamleader vo výrobe8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Riadenie,žiadny

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X