Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Neplatia vám. Poistite si pohľadávky!

Poistenie pohľadávok
Fotobanka Pixmac
11. októbra 2011 Autor Podnikam.SK, SITA Tlačiť
Dôsledkom rozsiahlej a neustále hroziacej platobnej neschopnosti často dochádza vo firmách k situácii, že im odberateľ neuhradí faktúru. Pokiaľ sa takýto scenár zopakuje pri viacerých odberateľoch, vzniká vo firme vážny problém, ktorý môže v najhoršom prípade viesť až ku krachu firmy. Riešením môže byť poistenie pohľadávok. 
 
 

Čo je poistenie pohľadávok?

Ide o poistenie pre prípad platobnej neschopnosti, alebo platobnej nevôle odberateľov pri dodávkach tovaru alebo služieb. Ak dôjde k neuhradeniu faktúry zo strany odberateľa, ktorý je zahrnutý do poistenia, poisťovňa vám vypláca poistné plnenie.

 

 

Predmet poistenia

Tuzemské i zahraničné pohľadávky. Poisťujú sa pohľadávky, ktoré sú právne nesporné a súvisiace s riadnym dodaním tovaru alebo poskytnutím služieb. Poistenie nekryje akékoľvek dôvody neplatenia, ktorých príčinou sú napr. reklamácie závad či neúplnosti dodávok a podobne!
 

Kto sa môže poistiť

Každý podnikateľský subjekt – právnická alebo fyzická osoba vykonávajúca podnikateľskú činnosť a zapísaná v obchodnom registri SR, napr. i finančné inštitúcie.
 
 

Výhody poistenia 

  • Predchádzanie škodám pred uzatvorením poistnej zmluvy poisťovňa preskúma finančnú situáciu poisteného a jeho odberateľov. Na základe vyhodnotenia úveryschopnosti odberateľa, poisťovňa stanoví výšku poistného krytia menovite na jednotlivých odberateľov. Pohľadávky voči jednotlivým dlžníkom sú kryté až do výšky tohto poistného limitu. Za analýzu každého zákazníka sa platí poplatok osobitne, len jedenkrát za poistné obdobie, a to aj v tom prípade, ak na základe mimoriadnych okolností vykonáva poisťovateľ analýzu viackrát. 
  • Minimalizácia škôd a vymáhanie pohľadávok poisťovňa dôsledne sleduje zaplatenie pohľadávky. V prípade výskytu platobných problémov u poisteného odberateľa vykonáva úlohu upomínateľa a inkasanta pohľadávky a zaisťuje vymáhanie pohľadávky. Náklady na toto vymáhanie vstupujú do celkovej škody a sú tiež odškodnené. 
  • Poskytnutie finančnej náhrady v prípade poistnej udalosti k poistnej udalosti dochádza, ak sa odberateľ stane platobne neschopným. Poisťovňa poskytne odškodnenie podľa podmienok dohodnutých v poistnej zmluve, kde je stanovená maximálna náhrada škody. Na základe dohody s vami poisťovňa preberie vymáhanie nezaplatených pohľadávok.

 

Dôvody neuhradenia pohľadávok

  1. platobná neschopnosť odberateľa (uznesenie súdu o vyhlásení konkurzu na majetok, uznesenie súdu potvrdzujúce vyrovnanie a pod.)
  2. platobná nevôľa odberateľa (je neuhradenie pohľadávok z rôznych dôvodov, napr. nesolventnosť odberateľa, druhotná platobná neschopnosť)
  3. politické  riziká (ekonomická a finančná situácia krajiny, z ktorej pochádza odberateľ)
 

Poistné

  • Základom pre výpočet poistného je predovšetkým ročný obrat firmyPoložky, ktoré predstavujú nepoistiteľný obrat, sa z obratu odpočítavajú, napr. pohľadávky voči štátu, verejným odberateľom, vlastným pobočkám, dcérskym spoločnostiam, spoločnostiam s podstatným vplyvom poisteného. Poistiteľný obrat sa násobí sadzbou, ktorá odráža individuálnu rizikovú situáciu. 
  • Sadzby poistného sa pohybujú iba v zlomkoch percenta (promile) z poisteného obratu a sú stanovované individuálne Poistné sa obvykle platí v štvrťročných splátkach. Po skončení poistného obdobia sa splátky vyúčtujú a poistné sa dorovná podľa skutočne poisteného obratu.
 
Poistenie pohľadávok si môžete dojednať v poisťovni Allianz – Slovenská poisťovňa. Na webstránke poisťovne vyplňte dotazník pre dojednanie poistnej zmluvy, na základe ktorého vám poisťovňa zašle nezáväznú ponuku poistenia.
 
Poistením pohľadávok si zabezpečíte zachovanie finančnej stability firmy v prípade platobnej neschopnosti vašich odberateľov v tuzemsku, ako aj v zahraničí. Zároveň vám poisťovňa poskytne informácie o ich bonite, zabezpečí ich priebežné sledovanie počas trvania poistnej zmluvy a v prípade problémov na seba preberá vymáhanie pohľadávok.
 
 

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako investovať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X