Neviete sa sústrediť? Tu je pár tipov, ako to zvládnuť
Každý má niekedy deň, keď sa jednoducho nemôže sústrediť a myseľ mu lieta kade tade. Keď je tých dní ale viac (a kvalitný spánok sám osebe nejako nepomáha), možno máte problém, ktorý treba riešiť.
Tipov, ako sa dokázať koncentrovať, nájdete veľa, nie všetky vám ale skutočne pomôžu. Či už ide o únavu, roztržitosť, nedostatok motivácie alebo niečo celkom iné, naša neschopnosť sústrediť sa je kameňom úrazu produktivity a ohrozuje naše šance na úspech.
Tu je zopár tipov, ktoré na zlepšenie sústredenia odporúčajú vedci.
Minimalizujte multitasking, teda viacúrovňové spracovanie úloh.
To, že dokáže robiť viac vecí naraz, znie ako superschopnosť, platíte za ňu ale vysokú cenu, tvrdí štúdia z roku 2009, ktorú robili na Stanforde.
Výskum sa zameral na vzorku 100 študentov, pričom polovica z nich sama seba označila za „multitaskerov“. V teste skúmali rozpätie a rozsah pozornosti, kapacitu pamäte a schopnosť „prepnúť“ z jednej úlohy na ďalšiu. A práve multitaskeri dopadli v každej z úloh horšie.
Meditujte.
Ak je pravda, čo sa hovorí, teda že „cvik robí majstra“, potom meditácia je správna cesta, ako zlepšiť sústredenie, pretože práve meditácia rozvíja schopnosť koncentrácie.
Experimenty vedcov nám dávajú za pravdu. Jedna štúdia, ktorú robili na Univerzity of North Carolina, napríklad odhalila, že študenti, ktorí meditovali 20 minút denne štyri dni po sebe, dosiahli v určitých kognitívnych testoch lepšie výsledky.
Pravidelne cvičte.
Cvičenie nie je dobré len pre naše telo, ale aj pre našu myseľ. Podľa Johna Rateya, profesora psychiatrie z Harvardskej Medical School, je dôležité pre mozgové zdravie, teda aj pre našu pamäť a koncentráciu.
Pravidelné cvičenie môže podľa vedcov pomôcť stimulovať uvoľňovanie chemikálie, zvanej BDNF (mozgový neurotrofický faktor), ktorá podľa niektorých výskumoch pomáha znovuprepájať mozgové spojenia, čiže zlepšovať ich funkciu.
Skúste prijímať malé dávky kofeínu.
Ak sa cítite slabo, urobte si malú šálku kávy alebo iného kofeínového nápoja. Štúdie naznačujú, že kofeín môže v primeraných a rozumných dávkach pomôcť nabudiť sústredenosť. Obzvlášť pomáha tým, ktorí sú unavení.
S kávou alebo inými kofeínovými nápojmi to ale nepreháňajte, pretože potom má kofeín opačný účinok (redukuje vašu schopnosť sústrediť sa).
Robte si prestávky.
Možno ste už počuli o tom, že sledovanie videí s mačkami môže zlepšiť produktivitu. Áno, je to pravda… aspoň v istom zmysle.
Či už pozeráte mačacie videá, prechádzate sa alebo na pár minút čas od času zavriete oči, všetko sú to príležitosti na prestávku. V jednej štúdii malo 84 subjektov hodinu vykonávať jednoduchú počítačovú úlohu.
Tí, ktorí si počas tejto hodiny dali dve krátke prestávky, podávali po celý čas vyrovnaný výkon, zatiaľ čo tí druhí (tí, ktorí si prestávku dať nemohli) nie.
Trénujte svoj mozog.
Váš mozog je mentálny sval a niektoré štúdie zistili, že ľudia, ktorí ľahko strácajú koncentráciu a pozornosť, budú z cvičení na „posilňovanie mozgu“ výrazne profitovať.
To, aké cvičenia presne fungujú a ako často a ako dlho ich treba vykonávať, je však zatiaľ nejasné. Preto výskumy v tejto oblasti pokračujú.
Nájdite si tiché miesto.
Okolitý hluk ako trebárs trúbenie áut alebo detský krik môže stimulovať vylučovanie stresového hormónu kortizol, povedal pre Scientific American Mark A. W. Andrews, bývalý riaditeľ Lake Erie College of Ostopathic Medicine na Seton Hill University v Pennsylvánii.
Príliš veľa kortizolu môže oslabovať mentálne fungovanie človeka a brzdiť schopnosť sústrediť sa. A, nanešťastie, čím je miera okolitého hluku väčšia, tým je reakcia naň podľa Andrewsa horšia.