Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ako zostať vo forme a zdravý, aj keď pracujete z domu? Užitočné tipy

pixabay.com
29. septembra 2015 Zdroj mashable.com, foto: pixabay.com Tlačiť

Na práci z domu je niečo principiálne vyhovujúce a uspokojujúce. Nielenže má človek svoj komfort, napríklad VIP vstup do vlastnej kúpeľne či možnosť pracovať aj v pohodlnej pyžame, na niektorých veciach ušetrí (trebárs dáždnik). Aj napriek početným výhodám má však dlhodobý home office svoje nepriaznivé účinky. Zostať zdravý a šťastný je totiž akosi ťažšie.

Jednoduché zmeny v dennej rutine budú mať priaznivý vplyv na vaše zdravie

Až príliš ľahký prístup do chladničky, minimálna socializácia a spisy/správy roztrúsené po podlahe obývačky, to sú všetko veci, ktoré môžu mať škodlivý vplyv na celkovú – psychickú i fyzickú – pohodu človeka.

Samozrejme, dá sa to veľmi ľahko napraviť pomocou pár jednoduchých zmien v dennej rutine. A každý, kto to vyskúša, sa na vlastnej koži presvedčí o tom, že pracovať z domu a zároveň byť v najlepšej forme je rozhodne možné.

1. Stoly s bežiacim pásom

Tieto stoly sa síce môžu zdať trochu drahé, ale buďte si istý, že ide o investíciu do vášho zdravia. Podľa štúdie, ktorú vykonal Avner Ben-Ner, profesor na univerzite v Minnesote, stoly s bežiacim pásom majú pozitívny vplyv na zvyšovanie produktivity práce.

2. Stojace stoly

Keď už sme načali tému stolov, bolo by nenáležité nezmieniť sa o „stojacich stoloch“ ako o alternatíve k obyčajným pracovným stolom. Stáť pri práci síce môže vyzerať trochu nepohodlne pri, ale istý výskum ukázal, že ľudia, ktorí pracujú za takýmto stolom, redukujú riziko obezity, diabetes II. typu a rakovinu. Ak vás toto nepresvedčilo, potom vedzte, že aj Ernest Hemingway, Charles Dickens a Leonardo Da Vinci používali takéto stoly pri tvorbe svojich majstrovských kusov.

3. Zdravé občerstvenie

Najťažšou vecou, keď človek pracuje z domu, je vyhnúť sa jedeniu nezdravého jedla pod tlakom stresu. Bojovať s týmto problémom sa dá, stačí očistiť svoju kuchyňu od nezdravého jedla a doplniť zásoby v chladničke zdravým a chutným občerstvením. Ovocie, ktoré obsahuje veľa vody, zelenina, ktorá sa ľahko krája a konzumuje a proteínmi „napakované“ tyčinky sú vhodnými alternatívami. Hoci sa môže zdať zmeniť takto životný štýl až príliš radikálne, po čase si uvedomíte, že jete jahody a hrozno prosto radšej ako čokoládové sušienky.

4. Pite vodu

Okrem očistenia kuchyne od nezdravého jedla neradno počas celého dňa zabúdať na dostatočnú hydratáciu. Ak vypijete okolo osem pohárov vody denne, udržíte vaše telo dostatočne zásobované vodou. Okrem toho, že voda udrží vaše telo zdravé, pomôže vám aj znížiť chuť na maškrtenie.

5. Ustrojte sa

Ranné obliekanie sa môže podporiť vašu produktivitu a celkové duševné zdravie. Obliecť sa tak, akoby ste mali namierené do kancelárie, vás bude motivovať k práci viac ako keby ste zostali celý deň v pyžame. Nemusíte to robiť úplne každý deň, keď to však urobíte, zistíte, že sa vaše nastavenie vo vzťahu k práci zmení.

6. Vytvorte si rutinu

Plánovanie je dôležitou časťou vytvárania a údržby zdravej pracovnej rutiny. Plánovanie vašej práce na dni a hodiny na pravidelnej a trvalej báze vám pomôže organizovať si myšlienky a odradí vás od (ne)pracovania, resp. zabráni prepracovanosti. Je ľahké vyspávať každý deň do deviatej alebo aj dlhšie a pracovať potom sporadicky počas dňa, ale toto nekonzistentné plánovanie môže byť zlé pre vaše telo a normálny systém práce. Rutina totiž napriek svojej povesti môže byť aj prospešná, pretože napomáha efektívnosti a pracovnej výkonnosti.

7. Prestávka na prechádzku

Dať si každú hodinu pauzu na malú prechádzku vám pomôže nestratiť záujem o prácu, najmä pokiaľ sa pristihnete, že máte mentálny blok. Prechádzkovú pauzu si môžete spraviť vo svojom príbytku na pár minút alebo sa na 10 minút môžete prejsť okolo bloku. Pohyb na čerstvom vzduchu bude mať pozitívny účinok na vaše zdravie a podporí mozgové funkcie a kreativitu. Vitamín D, ktorý naberiete zo slnečnej energie, navyše podporí váš imunitný systém.

8. Cvičenie

Cvičenie je dôležitou súčasťou udržania si zdravia, keď pracujete z domu. Zacvičiť si, keď pracujete z domu, je dokonca ľahšie, pretože si jednoduchšie môžete urobiť pauzu. Pokiaľ cítite, že na vás prichádza nesústredenosť, rýchlo si spravte pár drepov. Raz, dvakrát týždenne sa skúste obliecť do odevu na cvičenie. Pomôže vám to k tomu, aby ste mali možnosť byť aktívny počas celého dňa. Zabehnúť si nejaký ten kilometer pred obedom alebo si dať 15-minútovú prestávku na jogu je tak totiž jednoduchšie.

9. Domáca kancelária

Jedna z najdôležitejších vecí pri práci na diaľku je vytvoriť si správny pracovný priestor doma. Mať skutočnú domácu kanceláriu alebo len kútik či stôl vám pomôže oddeliť prácu od súkromného života. Udržujte prácu v jednej časti, v jednej miestnosti, ktorú si budete spájať výhradne s prácou, a zvyšok príbytku naplňte komfortom a relaxom. To vám takisto pomôže „odpojiť“ sa od práce, keď „padla“. Balans medzi prácou a súkromným životom je kľúčový.

10. Nové miesta

Práca z domu môže spočiatku vyzerať ako výborná myšlienka, niekedy sa však potom človek cíti ako väzeň. Radšej ako by ste mali nenávidieť svoj „bezpečný prístav“, zoberte si prácu niekam inam. Ak je pre vás pridrahé (alebo príliš nepraktické napríklad kvôli vzdialenosti) pracovať v nejakých spoločných kanceláriách či v coworkingu, skúste pracovať z miestnej kaviarne alebo z verejnej knižnice. WiFi je dnes predsa už temer všade.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Relax

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X