Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Neviete sa sústrediť? Tu je pár tipov, ako to zvládnuť

Sustredenie_sa_pixabay.com_.jpg
ilustračné: pixabay.com
24. novembra 2015 Zdroj www.businessinsider.com Tlačiť

Každý má niekedy deň, keď sa jednoducho nemôže sústrediť a myseľ mu lieta kade tade. Keď je tých dní ale viac (a kvalitný spánok sám osebe nejako nepomáha), možno máte problém, ktorý treba riešiť.

Tipov, ako sa dokázať koncentrovať, nájdete veľa, nie všetky vám ale skutočne pomôžu. Či už ide o únavu, roztržitosť, nedostatok motivácie alebo niečo celkom iné, naša neschopnosť sústrediť sa je kameňom úrazu produktivity a ohrozuje naše šance na úspech.

Tu je zopár tipov, ktoré na zlepšenie sústredenia odporúčajú vedci.

Minimalizujte multitasking, teda viacúrovňové spracovanie úloh.

To, že dokáže robiť viac vecí naraz, znie ako superschopnosť, platíte za ňu ale vysokú cenu, tvrdí štúdia z roku 2009, ktorú robili na Stanforde.

Výskum sa zameral na vzorku 100 študentov, pričom polovica z nich sama seba označila za „multitaskerov“. V teste skúmali rozpätie a rozsah pozornosti, kapacitu pamäte a schopnosť „prepnúť“ z jednej úlohy na ďalšiu. A práve multitaskeri dopadli v každej z úloh horšie.

multitasking
pixabay.com

Meditujte.

Ak je pravda, čo sa hovorí, teda že „cvik robí majstra“, potom meditácia je správna cesta, ako zlepšiť sústredenie, pretože práve meditácia rozvíja schopnosť koncentrácie.

Experimenty vedcov nám dávajú za pravdu. Jedna štúdia, ktorú robili na Univerzity of North Carolina, napríklad odhalila, že študenti, ktorí meditovali 20 minút denne štyri dni po sebe, dosiahli v určitých kognitívnych testoch lepšie výsledky.

meditácia
pixabay.com

Pravidelne cvičte.

Cvičenie nie je dobré len pre naše telo, ale aj pre našu myseľ. Podľa Johna Rateya, profesora psychiatrie z Harvardskej Medical School, je dôležité pre mozgové zdravie, teda aj pre našu pamäť a koncentráciu.

Pravidelné cvičenie môže podľa vedcov pomôcť stimulovať uvoľňovanie chemikálie, zvanej BDNF (mozgový neurotrofický faktor), ktorá podľa niektorých výskumoch pomáha znovuprepájať mozgové spojenia, čiže zlepšovať ich funkciu.

beh
pixabay.com

Skúste prijímať malé dávky kofeínu.

Ak sa cítite slabo, urobte si malú šálku kávy alebo iného kofeínového nápoja. Štúdie naznačujú, že kofeín môže v primeraných a rozumných dávkach pomôcť nabudiť sústredenosť. Obzvlášť pomáha tým, ktorí sú unavení.

S kávou alebo inými kofeínovými nápojmi to ale nepreháňajte, pretože potom má kofeín opačný účinok (redukuje vašu schopnosť sústrediť sa).

káva
pixabay.comilustračné: pixabay.com

Robte si prestávky.

Možno ste už počuli o tom, že sledovanie videí s mačkami môže zlepšiť produktivitu. Áno, je to pravda… aspoň v istom zmysle.

Či už pozeráte mačacie videá, prechádzate sa alebo na pár minút čas od času zavriete oči, všetko sú to príležitosti na prestávku. V jednej štúdii malo 84 subjektov hodinu vykonávať jednoduchú počítačovú úlohu.

Tí, ktorí si počas tejto hodiny dali dve krátke prestávky, podávali po celý čas vyrovnaný výkon, zatiaľ čo tí druhí (tí, ktorí si prestávku dať nemohli) nie.

oddych
pixabay.com

Trénujte svoj mozog.

Váš mozog je mentálny sval a niektoré štúdie zistili, že ľudia, ktorí ľahko strácajú koncentráciu a pozornosť, budú z cvičení na „posilňovanie mozgu“ výrazne profitovať.

To, aké cvičenia presne fungujú a ako často a ako dlho ich treba vykonávať, je však zatiaľ nejasné. Preto výskumy v tejto oblasti pokračujú.

mozog
pixabay.com

Nájdite si tiché miesto.

Okolitý hluk ako trebárs trúbenie áut alebo detský krik môže stimulovať vylučovanie stresového hormónu kortizol, povedal pre Scientific American Mark A. W. Andrews, bývalý riaditeľ Lake Erie College of Ostopathic Medicine na Seton Hill University v Pennsylvánii.

Príliš veľa kortizolu môže oslabovať mentálne fungovanie človeka a brzdiť schopnosť sústrediť sa. A, nanešťastie, čím je miera okolitého hluku väčšia, tým je reakcia naň podľa Andrewsa horšia.

ticho
pixabay.com

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Relax

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X