Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Nezdaniteľná časť základu dane v roku 2022

nezdaniteľná časť základu dane
Cash flow. Foto: Getty Images
4. februára 2022 Tlačiť

Nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka znižuje daňovníkom zaplatenú daň. V roku 2022 sa nezdaniteľná časť základu dane (nezdaniteľné minimum) zvyšuje a bude znamenať zvýšený čistý príjem pre zamestnancov. Prinášame súhrn všetkých nezdaniteľných častí základu dane pre rok 2022.

Nezdaniteľné časti základu dane je možné uplatniť na príjmy zo závislej činnosti a príjmy z podnikania či z inej samostatnej zárobkovej činnosti. Nie je pritom dôležité či má daňovník len jeden druh príjmov alebo viacero. Pri daňovom priznaní existuje ešte aj nezdaniteľná časť základu dane na manžela/manželku a nezdaniteľná časť základu dane na príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie (III. pilier).

Daňovník si môže znížiť svoj základ dane o:

  1. nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka
  2. nezdaniteľnú časť základu dane na manželku (manžela)
  3. príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie.

Nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka

Tieto sumy použije podnikateľ v roku 2022 pri podávaní daňového priznania za rok 2021.

Veličiny Hodnota

Nezdaniteľná časť na daňovníka v roku 2022 (21 x suma živ. minima, teda 21 x 218,06 eura)

Uplatní sa u daňovníka, ktorý za rok 2022 dosiahne základ dane rovný alebo nižší ako 20 235,97 eura (92,8-násobok životného minima)

4 579,26 eura

381,61 eura/mesiac

Nezdaniteľná časť na daňovníka, ak základ dane za rok 2022 je vyšší než 20 235,97 eura vypočíta sa:
9 638,25 mínus (základ dane/4)
Nezdaniteľná časť daňovníka bude nulová od hranice základu dane 38 553,01 eura

 

Nezdaniteľná časť na základu dane manželku (manžela)

Tieto sumy použije podnikateľ v roku 2022 pri podávaní daňového priznania za rok 2021.

Veličiny Hodnota

Nezdaniteľná časť na manželku (manžela) v roku 2022 (19,2 x suma živ. minima), ak manželka (manžel) nemá vlastný príjem

19,2 x 218,06 eura

Uplatní sa u daňovníka, ktorý za rok 2022 dosiahne základ dane rovný alebo nižší ako 38 553,01 eura (176,8-násobok životného minima)

4 186,75 eura
Nezdaniteľná časť na manželku (manžela) bez príjmu, ak základ dane daňovníka za rok 2022 je vyšší než 38 553,01 eura vypočíta sa:
13 825 mínus (základ dane/4)

Podmienky uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane

Ak daňovník v roku 2022 dosiahne základ dane rovnajúci sa alebo nižší ako je 176,8-násobok platného životného minima (v roku 2022 je to suma 38 553,01 eura) a manželka (manžel) nemá vlastný príjem, môže si nezdaniteľnú časť na manželku (manžela) uplatniť v plnej výške 4 186,75 eura.

Ak manželka (manžel) má vlastný príjem, a ten nepresahuje sumu 4 186,75 eura, tak si daňovník uplatní nezdaniteľnú časť základu dane v čiastke, ktorá zodpovedá rozdielu medzi sumou 4 186,75 eura a vlastným príjmom manželky (manžela).

V prípade, že daňovník v roku 2022 dosiahne základ dane vyšší ako 38 553,01 eura a jeho manželka (manžel) nemá vlastný príjem, tak nezdaniteľná časť základu dane na manželku (manžela) bude suma zodpovedajúca rozdielu 63,4-násobku životného minima (13 825 eur) a jednej štvrtiny základu dane daňovníka.

Ak manželka (manžel) v takomto prípade má vlastný príjem, tak sa výška nezdaniteľnej časti základu dane vypočítaná podľa predošlého vzorca zníži o vlastný príjem manželky.

Poznámka

Materská dávka, ktorú ako dávku sociálneho poistenia vypláca Sociálna poisťovňa, sa považuje za vlastný príjem manželky, ktorý znižuje nezdaniteľnú časť základu dane na manželku.

Za vlastný príjem manželky sa nepovažujú štátne sociálne dávky, ktoré vyplácajú úrady práce, sociálnych vecí a rodiny. Medzi ne patrí napríklad rodičovský príspevok, prídavok na dieťa, príspevok pri narodení dieťaťa, či príspevok na pohreb.

Nezdaniteľná časť základu dane na manželku (manžela) sa bude môcť uplatniť iba na manželku/manžela, ktorá žije s daňovníkom v spoločnej domácnosti a stará sa o maloleté dieťa tiež žijúce s daňovníkom v domácnosti do troch rokov (do šiestich rokov v prípade dieťaťa so zdravotným postihnutím) dieťaťa, alebo ktorá poberala v zdaňovacom období príspevok na opatrovanie, alebo ktorá bola evidovaná na úrade práce.

Túto položku si bude môcť uplatniť manžel na manželku (resp. opačne) žijúcu s daňovníkom v domácnosti v prípade:

  • ak sa stará o vyživované maloleté dieťa žijúce s daňovníkom v domácnosti alebo
  • poberá peňažný príspevok na opatrovanie alebo
  • je zaradená do evidencie uchádzačov o zamestnanie alebo
  • sa považuje za občana so zdravotným postihnutím alebo sa považuje za občana s ťažkým zdravotným postihnutím.

Príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie

Nezdaniteľná časť vo výške príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie platí aj v roku 2022 (III. dôchodkový pilier – Zákon o doplnkovom dôchodkovom sporení).

Túto nezdaniteľnú časť základu dane si môže daňovník uplatniť iba zo základu dane z príjmov zo závislej činnosti alebo základu dane z príjmov z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo z ich úhrnu v preukázateľne zaplatenej výške v úhrne najviac 180 eur za rok.

Aby si daňovník mohol odpočítať túto nezdaniteľnú časť základu dane, musí spĺňať tieto podmienky:

  • príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie zaplatil na základe účastníckej zmluvy uzatvorenej po 31.12.2013 alebo na základe zmeny účastníckej zmluvy, ktorej súčasťou je zrušenie dávkového plánu,
  • daňovník nemá uzatvorenú inú účastnícku zmluvu podľa zákona o doplnkovom dôchodkovom sporení, ktorá nespĺňa podmienky stanovené novelou zákona o doplnkovom dôchodkom sporení.

Nezdaniteľnú časť základu dane bolo možné za roky 2013 až 2016 znížiť o 2 % z ročného základu dane sporiteľa v druhom pilieri, max. zo 60-násobku priemernej mesačnej mzdy, čo za rok 2016 bolo do sumy 1 029,60 eura. Od 1. januára 2017 sa však príspevková sadzba do druhého piliera každoročne zvyšuje o 0,25 percentuálneho bodu, a preto zanikla daňová úľava na príspevky do druhého piliera.

V roku 2022 príspevková sadzba do druhého piliera dosiahne 5,50 %.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

know-hownezdaniteľná časť základu danePrémiový obsahrok 2022

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Daň z príjmu

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

06feb8:30Tvorba výkresovej dokumentácie podľa ISO noriem – Technické kreslenie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Výroba

07feb8:30Kolektívne zmluvy - kolektívne vyjednávanie, zmeny v zákone o kolektívnom vyjednávaní a v Zákonníku práce v roku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo,Riadenie,Riadenie firmy

07feb8:30Kolektívne zmluvy - kolektívne vyjednávanie, zmeny v zákone o kolektívnom vyjednávaní a v Zákonníku práce v roku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo,Riadenie,Riadenie firmy

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X