Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Nezdaniteľná časť základu dane v roku 2020

nezdaniteľná časť základu dane
Cash flow. Foto: Getty Images
13. novembra 2019 Tlačiť

Nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka znižuje daňovníkom zaplatenú daň. V roku 2020 sa nezdaniteľná časť základu dane (nezdaniteľné minimum) zvyšuje v porovnaní s rokom 2019 o výraznú sumu a bude znamenať zvýšený čistý príjem pre zamestnancov. Prinášame súhrn všetkých nezdaniteľných častí základu dane pre rok 2020.

Nezdaniteľné časti základu dane je možné uplatniť na príjmy zo závislej činnosti a príjmy z podnikania či z inej samostatnej zárobkovej činnosti. Nie je pritom dôležité či má daňovník len jeden druh príjmov alebo viacero. Pri daňovom priznaní existuje ešte aj nezdaniteľná časť základu dane na manžela/manželku a nezdaniteľná časť základu dane na príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie (III. pilier). Od roku 2018 bola zavedená nová nezdaniteľná časť základu dane na kúpeľníctvo.

Existujú štyri druhy nezdaniteľných častí, ktorými si môže daňovník znížiť svoj základ dane:

 1. nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka
 2. nezdaniteľná časť základu dane na manželku (manžela)
 3. príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie
 4. nezdaniteľná časť základu dane na kúpeľníctvo

Nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka

Tieto sumy použije podnikateľ v roku 2021 pri podávaní daňového priznania za rok 2020.

Veličiny Hodnota
Nezdaniteľná časť na daňovníka v roku 2020 (21 x suma živ. minima)21 x 210,20 eura Uplatní sa u daňovníka, ktorý za rok 2020 dosiahne základ dane rovný alebo nižší ako 19 506,56 eur (92,8-násobok životného minima) 4 414,20 eur 367,85 eur/mes *
Nezdaniteľná časť na daňovníka, ak základ dane za rok 2020 je vyšší než 19 506,56 eur vypočíta sa:9 290,84 mínus (základ dane/4)
Nezdaniteľná časť daňovníka bude nulová od hranice základu dane 37 163,36 eur

 

Nezdaniteľná časť na základu dane manželku (manžela)

Tieto sumy použije podnikateľ v roku 2021 pri podávaní daňového priznania za rok 2020.

Veličiny Hodnota
Nezdaniteľná časť na manželku (manžela) v roku 2020 (21 x suma živ. minima), ak manželka (manžel) nemá vlastný príjem19,2 x 210,20 eura Uplatní sa u daňovníka, ktorý za rok 2020 dosiahne základ dane rovný alebo nižší ako 37 163,36 eura (176,8-násobok životného minima) 4 035,84 eur
Nezdaniteľná časť na manželku (manžela) bez príjmu, ak základ dane daňovníka za rok 2020 je vyšší než 37 163,36 eura vypočíta sa:13 326,68 mínus (základ dane/4)

V prémiovej časti obsahu nájdete:

 • Podmienky uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane
 • Príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie
 • Nezdaniteľná časť základu dane na kúpeľníctvo

Podmienky uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane

Ak daňovník v roku 2020 dosiahne základ dane rovnajúci sa alebo nižší ako 176,8-násobok platného životného minima (v roku 2020 je to suma 37 163,36 eur) a manželka (manžel) nemá vlastný príjem, môže si nezdaniteľnú časť na manželku (manžela) uplatniť v plnej výške 4 035,84 eura.  Ak manželka (manžel) má vlastný príjem, a ten nepresahuje sumu 4 035,84 eura, tak si daňovník uplatní nezdaniteľnú časť základu dane v čiastke, ktorá zodpovedá rozdielu medzi sumou 4 035,84 eura a vlastným príjmom manželky (manžela).

V prípade, že daňovník v roku 2020 dosiahne základ dane vyšší ako 37 163,36 eura a jeho manželka (manžel) nemá vlastný príjem, tak nezdaniteľná časť základu dane na manželku (manžela) bude suma zodpovedajúca rozdielu 63,4-násobku životného minima (13 326,68 eura) a jednej štvrtiny základu dane daňovníka. Ak manželka (manžel) v takomto prípade má vlastný príjem, tak sa výška nezdaniteľnej časti základu dane vypočítaná podľa predošlého vzorca zníži o vlastný príjem manželky.

Poznámka

Materská dávka, ktorú ako dávku sociálneho poistenia vypláca Sociálna poisťovňa, sa považuje za vlastný príjem manželky. Za vlastný príjem manželky sa však nepovažujú štátne sociálne dávky, ktoré vyplácajú úrady práce, sociálnych vecí a rodiny. Medzi ne patrí napríklad rodičovský príspevok, prídavok na dieťa, príspevok pri narodení dieťaťa, či príspevok na pohreb.

Nezdaniteľná časť základu dane na manželku (manžela), sa bude môcť uplatniť iba na manželku/manžela, ktorá žije s daňovníkom v spoločnej domácnosti a stará sa o maloleté dieťa tiež žijúce s daňovníkom v domácnosti do troch rokov (do šiestich rokov v prípade dieťaťa so zdravotným postihnutím) dieťaťa, alebo ktorá poberala v zdaňovacom období príspevok na opatrovanie, alebo ktorá bola evidovaná na úrade práce,

Túto položku si bude môcť uplatniť manžel na manželku (resp. opačne) žijúcu s daňovníkom v domácnosti v prípade:

 • ak sa stará o vyživované maloleté dieťa žijúce s daňovníkom v domácnosti alebo
 • poberá peňažný príspevok na opatrovanie alebo
 • je zaradená do evidencie uchádzačov o zamestnanie alebo
 • sa považuje za občana so zdravotným postihnutím alebo sa považuje za občana s ťažkým zdravotným postihnutím.

Príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie

Nezdaniteľná časť vo výške príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie platí aj v roku 2020 (III. dôchodkový pilier – Zákon o doplnkovom dôchodkovom sporení). Preukázateľne uhradené príspevky znižujú základ dane daňovníka, maximálne do 180 eur ročne a zároveň platí:

 • účastnícka zmluva, na základe ktorej boli príspevky uhradené, je uzatvorená po decembri 2013 (prípadne prišlo k zmene účastníckej zmluvy, kvôli ktorej došlo k zrušeniu dávkového plánu),
 • daňovník nemá uzatvorenú inú účastnícku zmluvu, ktorá nespĺňa podmienky stanovené zákonom o doplnkovom dôchodkovom sporení.

Základ dane znižujú aj príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie platené v zahraničí rovnakého alebo porovnateľného druhu.

Nezdaniteľná časť základu dane na kúpeľníctvo

Novinkou v zákone o dani z príjmov od 1.1.2018 je nový druh nezdaniteľnej časti základu dane – nezdaniteľná časť základu dane na kúpeľníctvo. Túto nezdaniteľnú časť základu dane je možné využiť na konci zdaňovacieho obdobia.

Maximálna výška nezdaniteľnej časti základu dane na kúpeľníctvo je určená na sumu 50 eur za rok. Daňovník má takisto možnosť využiť nezdaniteľnú časť na kúpeľníctvo aj na ďalších príslušníkov rodiny – manželku alebo deti. Nezdaniteľnú časť na deti si môže uplatniť len jeden daňovník a je na dohode rodičov, ktorý z nich si ju uplatní.

Ak teda absolvujete počas roka 2020 kúpeľný pobyt a úhradu zaň viete spoľahlivo preukázať, máte nárok na uplatnenie 50 eur nezdaniteľnej časti.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

nezdaniteľná časť základu danePrémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Daň z príjmu

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

január

30jan8:30Zákon o účtovníctve v praxi a jeho novinky na rok 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

31jan8:30Práca so spätnou väzbou – cesta k efektívnejšej komunikácii8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

31jan8:30Whistleblowing – nové povinnosti po novele zákona o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X