Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Niektoré otázky sa radšej na pohovore nepýtajte

businessmen meeting
Fotobanka Pixmac
2. novembra 2012 Zdroj Adecco Tlačiť

Pracovný pohovor veľa napovie zamestnávateľovi o potenciálnom adeptovi o prácu. No podobne aj uchádzačovi odhalí čo to o kultúre v danej firme. Niektoré otázky by mali byť pre zamestnávateľa tabu. Podľa Zákonníka práce by sa vás na pohovore nemali pýtať na veci, ktoré nesúvisia priamo s vykonávaním budúcej práce, uzavretím zmluvy či vzdelaním. Poďme sa pozrieť, na ktoré otázky nemusíte na pohovore odpovedať.

 

Ste vydatá/ženatý? Plánujete založenie rodiny? Koľko máte detí?

Medzi otázky, ktoré sú považované za diskriminačné patria tie, ktoré sa týkajú rodinného stavu, rodičovstva či veku. Ak zamestnávateľ požaduje odpovede ohľadom vášho súkromia, tak porušuje zákon.  V skutočnosti však možno chce personalista len vedieť, či budete ochotní sa pre prácu presťahovať do iného mesta, či budete môcť cestovať alebo pracovať nadčas. Nezvolil však vhodnú formu otázky.

Ako ste na tom zdravotne? Koľko vážite? Koľko meriate?

Diskriminačnými sú aj otázky ohľadom vášho zdravotného stavu. Zamestnávateľ totiž nemá právo rozhodovať o tom, či ste alebo nie ste spôsobilý na výkon práce. Na to slúži papier od lekára. Personalista možno len zisťuje, či zvládnete fyzicky náročnú prácu, napríklad dvíhanie balíkov nad 10 kilogramov….

 

Súhlasím s tým, že personalista by nemal klásť priame otázky ohľadom rodinnéhostavu, zdravia, náboženstva, či politiky. Ak je vzhľadom na pozíciu potrebné zistiť diskrétne fakty, mal by zvoliť nepriamu formu –  spýtať sa na názor, skúsenosť, ochotu, predstavu do budúcna. .. Napríklad prijednoduchej otázke, čomu sa venujete vo svojom voľnom čase, niekedy kandidáti povedia informáciu zo súkromia. Nie je to však potrebné, otázky by mali súvisieť iba s prácou a ak si myslíte, že niektoré z nich sú príliš osobné, nemusíte na ne odpovedať. Pokojne sa môžete aj vy opýtať, ako súvisia s ponúkanou prácou. Odporúčam správať sa – i napriek „nepríjemnej otázke“ od zamestnávateľa slušne a korektne. Ak však personalista dobre predostrie pracovné podmienky a požiadavky, kandidát by mal sám zodpovedne prehodnotiť, či by prácu zvládol z dlhodobého hľadiska, aj keď sa ho nikto nepýtal na jeho zdravie, počet detí a podobne. Pracovný pohovor by mal byť otvorenou a férovou komunikáciou z obidvoch strán,“ konštatuje Katarína Maťovčíková zo spoločnosti Adecco.

Ďalšie diskriminačné otázky:

  • Ste občanom SR?
  • Máte zvláštny prízvuk, odkiaľ pochádzate?
  • Boli ste niekedy trestne stíhaný?
  • Veríte v Boha?
  • Aké máte vierovyznanie?
  • Angažujete sa v politike? Ste členom nejakej politickej strany?
  • Fajčíte?
  • Ste tehotná?
  • Aká je vaša sexuálna orientácia?

 

Ako reagovať?

Ak sa na pohovore stretnete s takýmito otázkami, môžete na ne reagovať rôznymi spôsobmi.

Odpoviete. Ak vám osobné otázky neprekážajú, môžete na ne odpovedať. Musíte sa však pripraviť aj na to, že odpoveď vám prípadne zmarí možnosť postúpiť do ďalšieho kola konania. Zodpovedaním otázky signalizujete zamestnávateľovi, že mu dôverujete.

Odmietnete odpovedať. Ak je pre vás otázka nepríjemná, nemusíte odpovedať. Môžete sa však spýtať, ako táto téma súvisí s budúcou prácou.

 

Odpoviete nepriamo. Nepriamou odpoveďou môžete u personalistu vyvrátiť pochybnosti o tom, že by ste sa nehodili na danú pozíciu. Uistite ho v tom, že jeho obavy ohľadom danej oblasti sú neopodstatnené. Napríklad môžete poznamenať, že nemiešate svoj osobný život s pracovným, ak sa vás opýta napríklad na rodinný stav.

 

Ak máte však pocit, že s vami potenciálny zamestnávateľ zaobchádzal nekorektne a diskriminačne, môžete sa obrátiť na príslušný krajský inšpektorát práce. Ten podnet preverí a ak uzná, že došlo k pochybeniu, zamestnávateľovi má právo uložiť pokutu. Brániť sa môžete aj žalobou na súde. Musíte mať však dostatočné dôkazy, ideálne písomné. Predídete tak situácii, keď vaše slovo bude stáť len proti slovu zamestnávateľa. Napokon je možné vyriešiť problém diskriminácie priamo počas pohovoru a upozorniť zamestnávateľa, že sa k vám správa nedôstojne. Na druhej strane je však dobre si zvážiť, či vlastne chcete pre takéhoto zamestnávateľa pracovať. 

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Motivácia zamestnancov

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X