- Podnikam.sk
- Články
- Manažment
- Povinné školenia
- Novela zákona o potravinách. Ako sa mení označovanie potravín?
Novela zákona o potravinách. Ako sa mení označovanie potravín?
O zmenách v novele zákona o potravinách išlo hlavne o harmonizáciu s predpismi Európskej únie.
Zmeny v zákone o potravinách od 1.4.2015
Novela zákona o potravinách nadobudla účinnosť 1. apríla 2015. Upravuje zákon o potravinách (zákon č. 152/1995 Z. z.) tak, aby nebol v rozpore s predpismi Európskej únie. Novela bola vypracovaná v súlade s nariadením Európskeho parlamentu a Rady č. 1169/2011 o poskytovaní informácií o potravinách spotrebiteľom. V článku sa zameriame na hlavné zmeny, ktoré táto novela priniesla.
Vypustenie niektorých pojmov a ustanovení
- zo zákona sa vypúšťajú
- definície pojmov „dátum spotreby“ a „dátum minimálnej trvanlivosti“,
- informácie o povinných údajoch pri označovaní potravín.
Zákon už neobsahuje povinné informácie pre označovanie potravín, ale odkazuje na existujúce nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1169/2011, kde sú uvedené povinné informácie pri označovaní potravín. V praxi je preto potrebné sa riadiť uvedeným nariadením. |
---|
Predaj na diaľku
- pojem „internetový predaj“ je nahradený pojmom „predaj na diaľku“.
Prísnejšie pravidlá v súvislosti s prebaľovaním potravín
- každý prevádzkovateľ, ktorý balí potraviny v súvislosti s ich výrobou, manipuláciou s nimi alebo ich umiestnením na trh (okrem prvovýrobcu) je povinný mať v pracovnoprávnom vzťahu alebo inom právnom vzťahu odborne spôsobilú osobu, ktorá má v oblasti potravinárstva alebo veterinárneho lekárstva:
- vysokoškolské vzdelanie alebo
- stredoškolské vzdelanie a absolvovala akreditovaný vzdelávací kurz alebo odborný kurz v inom členskom štáte EÚ,
- termín na splnenie tejto povinnosti je do 1. apríla 2016,
- za nesplnenie tejto povinnosti môže byť uložená pokuta od 100 eur do 100 000 eur.
Pozn.: Ak prevádzkovateľ spĺňa sám požiadavku odbornej spôsobilosti, túto povinnosť nemá. Uvedená povinnosť sa netýka prvovýrobcov.
Dovoz potravín
- v súvislosti so zásielkami produktov živočíšneho pôvodu, nespracovanej zeleniny a nespracovaného ovocia pochádzajúcimi z iného členského štátu Európskej únie sa novelou zákona dopĺňajú nové údaje, ktoré je príjemca zásielky produktov povinný najneskôr 24 hodín vopred nahlásiť príslušnej regionálnej veterinárnej a potravinovej správe prostredníctvom elektronického systému štátnej veterinárnej a potravinovej správy,
- okrem doterajších údajov (ako miesto jej určenia, krajina pôvodu zásielky, druh zásielky) musí nahlásiť aj objednané množstvo zásielky a balenie potravín podľa § 8 ods. 1 zákona o potravinách.
Používanie inej formy na vyjadrenie alebo prezentáciu označenia výživovej hodnoty potravín
- ak prevádzkovateľ potravinárskeho podniku používa aj inú formu na vyjadrenie alebo prezentáciu označenia výživovej hodnoty potravín (s použitím grafických zobrazení alebo symbolov, ktoré sa doplnia k slovám alebo číslam), ako je uvedené v článkoch 29 až 34 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady č. 1169/2011, má povinnosť:
- túto formu oznámiť ministerstvu,
- túto formu označenia monitorovať a správu o tom zaslať ministerstvu.
Pozn.: Iné formy vyjadrenia a prezentácie označenia výživovej hodnoty potravín upravuje článok 35 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady č. 1169/2011.
Prevádzkarne na výrobu klíčkov
- podniky produkujúce klíčky musia požiadať orgány úradnej kontroly potravín o schválenie prevádzkarní produkujúcich klíčky,
- vzor žiadosti o schválenie prevádzkarne produkujúcej klíčky je prílohou č. 2 zákona o potravinách,
- prevádzkarne musia byť schválené príslušným orgánom úradnej kontroly potravín a spĺňať požiadavky pred začatím výroby.
Tento článok vznikol v spolupráci s ČSOB, ktorá poskytuje podnikateľom dostupnejšie podnikateľské úvery. Ak máte záujem o výhodnejšie a jednoduchšie dostupné financovanie vášho podnikania, kliknite TU.