Podľa analýzy Health Policy Institute (HPI) bolo v minulom roku uzatvorených len približne 51 tisíc zmlúv so súkromným poistením, ktoré pokrývajú nadštandardné služby, preventívne programy či zjednodušený prístup k ambulantnej starostlivosti. Celková hodnota týchto zmlúv bola vo výške 2,3 milióna eur.
Na Slovensku využíva možnosť súkromného pripoistenia len malé percento ľudí, pričom spomedzi krajín OECD je u nás trh s týmto typom poistenia najmenej rozvinutý.
Definícia základného balíka chýba
(SITA) – Príčinou nezáujmu o súkromné poistenie je podľa junior analytika HPI Petra Balíka skutočnosť, že na Slovensku nie je zadefinovaný základný balík zdravotných služieb a fakt, že všetky ošetrenia sú hradené zdravotnými poisťovňami. Slovákov neláka ani príplatok napríklad za nadštandardné izby, nakoľko tie v konečnom dôsledku nespĺňajú kritérium nadštandardu.
Brzdiť trh súkromného poistenia majú aj priame hotovostné platby, ktoré umožňujú pacientom platiť za určité služby priamo v ambulanciách. „V prípade, že si pacienti musia doplatiť za služby v zdravotníctve, vyberú si radšej konkrétneho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, ktorého poznajú, ako možnosť mesačných príplatkov za súkromné pripoistenie, ktoré by im nemuselo zabezpečiť voľný výber poskytovateľa,“ konštatuje Balík.
Oddeliť nadštandard
Súkromné zdravotné poistenie ponúkajú v súčasnosti na Slovensku tri komerčné poisťovne. Balík neočakáva, že sa trh s týmto druhom poistenia bude u nás rozrastať. Príčinou majú byť nedostatky zdravotného systému, ako spomínaná neexistencia základného balíka zdravotnej starostlivosti. „Ak by sa však oddelili nadštandardné služby od základných služieb zdravotnej starostlivosti, osobitné príplatky za súkromné pripoistenie by bolo možné úspešne aplikovať do systému,“ uviedol Balík. Ako však pokračoval, zmenu nemožno očakávať ani vzhľadom na vládnucu politickú stranu Smer-SD, ktorá je zástancom toho, aby sa široké spektrum výkonov hradilo prostredníctvom verejného zdravotného poistenia.
V roku 2010 išlo do zdravotníctva takmer 4,7 mld. eur z čoho na 73 percentách sa podieľalo zdravotné poistenie, tromi percentami ministerstvo zdravotníctva a 24 percentami súkromné zdroje. Väčšina súkromných zdrojov, až 99,8 %, sa do systému dostala cez priame platby a 0,2 % zo súkromného poistenia.
Projekt HPI realizoval počas tohto roka pre univerzitu London School of Economics v rámci medzinárodného výskumu, ktorého cieľom je porovnať postavenie súkromného pripoistenia v zdravotných systémoch Európy.