Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Odborári chcú pokuty pre manažérov

Odborári chcú pokuty pre manažérov
Ilustračné foto SITA
15. januára 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Odborári chcú presadiť, aby sa pokuty za porušenie pracovno-právnych vzťahov neudeľovali iba firme, ale aby sa zosobňovali a pokutovali sa konkrétni manažéri, ktorí právo zamestnanca porušili.

OZ KOVO chce aj zverejňovanie čiernej listiny zamestnávateľov

Kontrolné orgány podľa posledných oficiálnych údajov z roku 2012 zistili viac ako 44 700 porušení pracovnej legislatívy za jeden rok. Išlo o porušenia Zákonníka práce, kolektívnych zmlúv, zákona o bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. Ako na stredajšej tlačovej besede upozornil člen predsedníctva OZ KOVO Jozef Balica, ide pritom len o oficiálne zistené prípady. Skutočnosť je podľa neho niekoľkonásobne vyššia.
 
„Hrubo sú porušované základné sociálne práva na uspokojivé a spravodlivé pracovné podmienky. Naše zistenia ukazujú, že je priama úmera medzi výškou miery nezamestnanosti a porušovania predpisov. Tam, kde je veľa nezamestnaných, je aj veľký počet prípadov porušení,“ povedal Balica. K najčastejším porušeniam patria podľa neho porušovanie mzdových predpisov a kolektívnych zmlúv. 
 

 

Čierna listina by mohla fungovať pod hlavičkou Národného inšpektorátu práce

Odborári chcú presadiť, aby sa pokuty za porušenie pracovno-právnych vzťahov neudeľovali iba firme, ale aby sa zosobňovali a pokutovali sa konkrétni manažéri, ktorí právo zamestnanca porušili. „Rada odborového zväzu OZ KOVO navrhuje zriadenie čiernych listín zamestnávateľov, ktorí notoricky a hrubo porušujú pracovno-právne predpisy. Bol to jeden z problémov, ktorý bol otvorený aj na rokovaniach na úrovni konfederácie odborových zväzov a Národného inšpektorátu práce. V tomto smere treba ešte dohodnúť kritériá, podľa ktorých sa bude postupovať. Takáto stránka by mala fungovať pod hlavičkou Národného inšpektorátu práce,“ uviedla podpredsedníčka OZ KOVO Monika Benedeková. 
 

 
Nízka úroveň dodržiavania práv zamestnancov a vysoká miera porušovania pracovnoprávnych vzťahov zamestnávateľmi je podľa odborárov v posledných rokoch vážnym problémom. Vyplýva to podľa nich z podkladov pre analytický materiál, ktorý spracúva odborový zväz k tejto problematike. „Dochádza k porušovaniu nielen príslušných pracovno-právnych noriem, ale aj Ústavy Slovenskej republiky a Európskej sociálnej charty,“ vyhlásila Benedeková. 
 

 
Odborári poukázali na zarážajúci nízky stav v udelení sankcií porušovateľom právnych predpisov. Počet pokút uložených v roku 2012 organizáciám za porušenie v oblasti pracovno-právnych vzťahov bol 1 278. „Tieto sankcie spravidla zamestnávateľ uhrádza na úkor nevyplatenia variabilnej zložky mzdy zamestnancom. Pracovník je tak postihnutý dvakrát,“ povedal Balica. Pritom v zmysle zákona je možnosť uložiť aj individuálnu sankciu priamo zodpovednému vedúcemu, ktorý spôsobil porušenie právnej normy, resp. navádzal na porušenie. Takéto postihy však boli len štyri, čo odborári označili za typický príklad zbavovania sa osobnej zodpovednosti a jej prenosu na zamestnancov. 
 

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Motivácia zamestnancov

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X