Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Odhalené poistné podvody

Odhalené poistné podvody
Fotobanka Pixmac
27. januára 2013 Tlačiť

V roku 2012 prešetrovala Allianz – SP 3152 poistných udalostí, podozrenie na podvod sa potvrdilo až v 88 percentách prípadov.

 

Najväčší nárast nastal pri životných poisteniach, kde sa prešetrovalo až štvornásobne viac škôd než v minulom roku. Celkový objem potenciálneho plnenia predstavoval viac ako 10 miliónov eur.
 

Deväť z desiatich prešetrovaných škôd sú pokusy o podvod

Rok 2012 bol rekordný vo všetkých ukazovateľoch, ktoré sa pravidelne sledujú pri šetrení podozrivých škodových udalostí. Celkovo došlo k aktívnemu prešetreniu okolností pri 3152 poistných udalostiach, pričom celkový objem potenciálneho plnenia predstavoval viac ako 10 miliónov eur. Pritom počet potvrdených podozrení bol na úrovni 2767 škôd, čo činí až 88 percent zo všetkých šetrených škôd. To znamená, že až v takmer deviatich z desiatich šetrených prípadov sa podarilo preukázať vzniknuté podozrenie z nekalého konania. 

 
 
„Napriek každoročnej medializácii výsledkov, trestnej sadzbe za preukázaný podvod až do 15 rokov, ako aj rôznym novým zavádzaným opatreniam na poli boja proti poisťovacím podvodom, sa neustále opakujú prípady naivných pokusov o podvedenie poisťovne. Niektorí klienti akoby stále nechápali, že poisťovňa nie je učtáreň, ktorá preplatí akékoľvek nároky bez preverenia ich opodstatnenosti a pravdivosti údajov,“ hovorí Jaroslava Zemanová, vedúca oddelenia kontroly a špeciálnych činností v Allianz – Slovenskej poisťovni.
 

Najčastejšie podvody

Medzi najčastejšie patria prípady predloženia tých istých poškodení, ktoré už raz boli uhradené v predchádzajúcej škode, ale s iným popisom a prípadne s väčším opotrebením veci. „Typickým príkladom sú zatečenia v bytových domoch alebo chronicky sa opakujúce poškodenia elektrospotrebičov skratom. V takýchto prípadoch vykonávame aj následné obhliadky ex post, teda po vykonaní opráv,“ hovorí Jaroslava Zemanová. 
 

Príklady šetrených prípadov podozrivých škôd 

Úraz falošného konateľa firmy 
Poistený klient nahlásil poškodenie zdravia zo svojej poistnej zmluvy úrazového poistenia. V hlásení uviedol, že sa pošmykol a pri páde si zlomil ruku. V poistnej zmluve mal pripoistené aj tzv. denné odškodné počas nevyhnutného liečenia na sumu 70 eur na deň. Pri uzatváraní poistnej zmluvy tento klient vyhlásil, že je zamestnaný ako vedúci pracovník v súkromnej spoločnosti, na základe čoho boli prijaté podmienky takéhoto poistenia denného odškodného. 
 
Počas prešetrovania škodovej udalosti bolo zistené, že poistený uviedol úmyselne pri uzatváraní svojej úrazovej zmluvy nepravdivé údaje o svojom zamestnaní. Bolo zistené, že pracuje ako údržbár a jeho denný príjem nepresahuje sumu 20 eur. Vzhľadom k tomu, že sa poistený liečil zo svojich zranení 25 dní, neoprávnene požadoval poistné plnenie vo výške približne 1250 eur. 
 
Fingovaný výron členka 
Klient poistený v rámci životného poistenia nahlásil svoju škodovú udalosť tak, že sa pri vynášaní smetí pošmykol na klzkom chodníku a spôsobil si tak výron na členku ľavej nohy. S uvedeným zranením mal byť práceneschopný 5 týždňov. Do poisťovne doložil aj potrebné lekárske správy o prvom ošetrení , ako aj o následných ošetreniach a kontrolách u svojho ošetrujúceho lekára. 
 
Preverením lekárskych správ v príslušnej zdravotnej poisťovni bolo zistené, že ošetrujúci lekár nepožiadal zdravotnú poisťovňu o refundáciu za vykonané lekárske výkony. Následne, po podrobnejšom preskúmaní predložených lekárskych správ bolo zistené, že lekárske správy boli úmyselne pozmeňované. V konečnom dôsledku poisťovňa konštatovala, že klient žiadne zranenie neutrpel, t.j. poistné plnenie vo výške približne 3500 eur žiadal od poisťovne bezdôvodne. Plnenie bolo zamietnuté a bolo podané trestné oznámenie. 
 
Pozor na prezutie pneumatík 
Klient nahlásil zo svojho havarijného poistenia vznik škodovej udalosti na svojom vozidle, ktoré malo vbehnúť do výtlku na ceste a malo dôjsť k odlomeniu kolesa. Pri obhliadke vozidla bolo zistené, že upevňovacie skrutky kolies nesú známky dlhodobejšieho opotrebenia, čo nasvedčuje tomu, že neboli riadne dotiahnuté. Obhliadkou miesta, ktoré poistený označil ako miesto vzniku škody bolo zistené, že toto miesto nenesie stopy po havárii vozidla. Rozsiahlejším preverovaním bolo zistené, že škoda vznikla na inom mieste na rovnej ceste bez výtlkov. 
 
Nakoniec vysvitlo, že vozidlo bolo na prezutí na zimné pneumatiky v pneuservise, pričom zamestnanci pneuservisu nezabezpečili riadne dotiahnutie skrutiek kolesa. Za takto vzniknuté poškodenie zodpovedá pneuservis, ale ten nebol pre takýto prípad poistený, preto sa poistený snažil škodu uplatniť zo svojho havarijného poistenia. Požadované plnenie vo výške približne 2500 eur bolo zamietnuté vzhľadom na nepravdivé údaje o vzniku škody poskytnuté klientom.
 
Nefunkčná mliekárenská výrobňa 
Klient – podnikateľ z juhu Slovenska – si zo svojho poistenia stroja uplatnil nárok na plnenie za poškodenie meracieho zariadenia, ktoré malo nastať počas výrobnej prevádzky. Škoda sa vyšplhala až na 15 400 eur, pretože išlo o poškodenie špeciálneho zariadenia vo výrobni mliekárenských produktov. Klient tvrdil, že škoda na zariadení nastala v roku 2012, ale na základe šetrenia v teréne sa podarilo preukázať, že výrobňa bola od roku 2009 nefunkčná a žiadne strojové zariadenie tam odvtedy nepracovalo.
 
Preto nemohlo nastať ani poškodenie uvedeného meracieho zariadenia v deklarovanom termíne, teda počas platnosti poistnej zmluvy. Klient si totiž toto špeciálne meracie zariadenie poistil krátko pred vznikom škody práve s úmyslom uplatniť si škodu za uvedený prístroj, aby mohol za peniaze od poisťovne rozbehnúť prevádzku v inom závode. 
 
Nastrojené poškodenie „Touarega“ 
Havarijne poistené vozidlo VW Touareg bolo klientom predvedené na obhliadku do zmluvného servisu. Bolo výrazne poškodené na viacerých dieloch, ktoré boli demontovateľné. Na podozrivé skutočnosti nás upozornil zmluvný partner – bezobhliadkový servis. Detailnou obhliadkou v spolupráci s interným znalcom – expertom poisťovne – sa podarilo zdokumentovať typické znaky nastrojenia škody na vozidle.
 
Ide o spôsob páchania trestnej činnosti, kedy sú odmontované nepoškodené diely na vozidle a namontované poškodené diely, zvyčajne zakúpené u garážnikov po havárii z iného vozidla. Diely však boli po premeraní laku identifikované ako predtým označené z inej havárie. Hlásená nehoda bola preto iba fingovaná. Na základe nezvratných dôkazov sa klient vzdal plnenia. Potenciálne plnenie predstavovalo až 53-tisíc eur. V prípade bude podané trestné oznámenie.
 
Informácie poskytla Allianz – Slovenskej poisťovňa. Materiál bol upravený.
Zdroj: Podnikam.SK

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X