Ako odpisovať majetok a optimalizovať dane v roku 2024?
Dôležitým daňovo optimalizačným nástrojom, ktorý sa v praxi často používa je voľba spôsobu, akým sa uplatní odpisovanie dlhodobého hmotného a nehmotného majetku. Túto možnosť dáva podnikateľom zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“). V § 22 až § 29 zákon presne ustanovuje a charakterizuje hmotný a nehmotný majetok odpisovaný a neodpisovaný, vstupnú cenu odpisovaného majetku, odpisovanie prenajatého majetku (finančný lízing), formy odpisovania a technické zhodnotenie majetku.
Čo je daňový odpis?
Hmotný majetok
Výdavky, ktoré daňový subjekt (fyzická alebo právnická osoba) vynaloží na obstaranie hmotného majetku, presahujúce sumu 1700 eur, pri ktorom technicko-ekonomické využitie (doba použiteľnosti) je dlhšia ako jeden rok, nie je možné z daňového hľadiska zahrnúť do daňových výdavkov (nákladov) jednorazovo.
To znamená, že ak si podnikateľ zaobstará hmotný majetok, ktorého cena je vyššia ako 1700 eur, nemôže si výdavky na tento majetok zahrnúť do základu dane naraz v tom roku, keď si tento majetok zaobstaral. Tieto výdavky ovplyvňujú základ dane postupne počas niekoľkých rokov prostredníctvom daňových odpisov.
Nehmotný majetok
Výdavky na obstaranie nehmotného majetku, ktorého cena je vyššia ako 2400 eur a doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok, nemôžu byť rovnako ako pri hmotnom majetku zahrnuté jednorazovo, ale postupne vo forme odpisov. Nehmotný majetok na účely zistenia základu dane sa však odpisuje v súlade s účtovnými odpismi.
Daňový odpis má charakter ročného daňového výdavku. Na jeho uplatnenie za dané účtovné obdobie je potrebné mať tento majetok zaúčtovaný, resp. zaevidovaný k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia.
Príklad:
Podnikateľ kúpil software za 20 000 EUR. Pri zaradení softwaru do majetku si určil, že ho bude používať 6 rokov. V súlade so zákonom o účtovníctve ho účtovne odpisuje po dobu 6 rokov. Daňové odpisy budú v rovnakej výške ako účtovné odpisy. Software sa tak do nákladov dostane v priebehu 6 rokov.
V prémiovom obsahu sa dozviete:
- Aký je rozdiel medzi daňovými a účtovnými odpismi
- Aké môžu byť formy odpisovania
- O odpisovaní technického zhodnotenia
- O zrýchlenej metóde odpisovania
- O rovnomernej metóde odpisovania
- Praktické príklady odpisovania
Exkluzívny obsah pre členov klubu
Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.
Venujem sa účtovníctvu a daňovému poradenstvu na www.mojuctovnik.com Zaujímam sa o investovanie a medzi moje záľuby patrí šport.