Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Odvodová úľava platí pre potravinárov už od augusta 2023

odvodová úľava
odvodová úľava Foto: Getty Images
21. augusta 2023 Autor Mgr. Silvia HanováZdroj Podnikam.sk Tlačiť

Novela zákona o sociálnom poistení účinná od 1. augusta 2023 priniesla viaceré zmeny, pričom jednou z nich je aj odpustenie časti sociálnych odvodov u vybranej skupiny zamestnávateľov. V praxi ide o subjekty pôsobiace v poľnohospodárstve a potravinárskom priemysle, pričom cieľom prijatého opatrenia je najmä snaha o zníženie ceny práce a následne aj konečných maloobchodných cien.

Dočasná štátna pomoc na podporu hospodárstva

Odvodová úľava pre vybrané skupiny zamestnávateľov pôsobiacich v poľnohospodárstve a potravinárskom priemysle bola schválená ako dočasná s platnosťou a účinnosťou od 1. augusta 2023 do 31.1.2024. Sociálna poisťovňa však na svojom webovom sídle zverejnila k schválenej novele zákone zákona o sociálnom poistení informácie o tom, že má podozrenia na to, že v tomto prípade sa jedná o štátnu pomoc, ktorá podlieha aj schvaľovaniu na úrovni Európskej komisie (EK). Dotknuté subjekty pritom informovala o tom, že až po tomto schválení bude môcť nastať implementačná fáza.

Prečo je dôležité schválenie od EK?

Sociálna poisťovňa vo svojom stanovisku ďalej uviedla, že z jej strany existuje podozrenie o tom, že pri tejto legislatívnej úprave môže ísť o štátnu pomoc a toto je jej stanovisko bolo obsiahnuté aj v pripomienkach Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky, ako aj Protimonopolného úradu Slovenskej republiky. Obe uvedené inštitúcie pritom odporúčali preveriť odvodovú úľavu aj s Európskou komisiou.

Z vyjadrenie Sociálnej poisťovne ďalej vyplýva, že ak by k menovanému kroku nepristúpili a dodatočne by sa preukázalo, že Sociálna poisťovňa poskytuje nedovolenú štátnu pomoc, dotknuté subjekty v oblasti poľnohospodárstva a potravinárskeho priemyslu by boli nútené prijatú pomoc vrátiť, a to aj s úrokmi a príslušnými penále. Ako ďalej dodal generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne Michal Ilko: „Za správnu implementáciu novely zákona o sociálnom poistení zodpovedá Sociálne poisťovňa, a toto riziko eliminuje práve rokovaním s EK v záujme ochrany samotných potravinárov.“

Podľa Európskej komisie je v tomto prípade potrebné, aby Sociálna poisťovňa ako poskytovateľ uvedenej pomoci pripravila návrh schémy štátnej pomoci, v ktorom ustanoví detailné pravidlá jej uplatňovania v praxi. Sociálna poisťovňa na svojom webovom sídle informovala, že takýto návrh schémy v súčasnosti pripravuje. V súlade s platným procesom ho následne doručí Protimonopolnému úradu Slovenskej republiky a ten ho posunie Európskej komisii.

Upozornenie:

Až po schválení Európskou komisiou a uverejnením v Obchodnom vestníku bude Sociálna poisťovňa môcť nové pravidlá premietnuť do svojich metodických postupov, úprav informačných systémov a samotnej rozhodovacej činnosti. Následne bude informovať dotknuté subjekty o postupe a možnosti uplatňovania odvodovej úľavy. 

Táto nová skutočnosť mení doterajšiu prípravu implementácie novely zákona do praxe zo strany Sociálnej poisťovne. Novela zákona o sociálnom poistení, ktorá vyšla v Zbierke zákonov SR dňa 13. júla 2023, umožňuje určeným firmám v poľnohospodárstve a potravinárskom priemysle uplatniť si odvodovú úľavu.

 Z ustanovení zákona o sociálnom poistení vyplýva, že vybraní zamestnávatelia nemusia za svojich zamestnancov platiť odvody zo mzdy do výšky 700 eur za obdobie august 2023 (platba v septembri 2023) až január 2024 (platba vo februári 2024).

Čo majú robiť dotknuté zamestnávatelia v súčasnosti?

Sociálna poisťovňa na svojom stanovisku ďalej informuje, že v aktuálnej situácii robí všetko preto, aby Európskej komisii poskytla návrh schémy štátnej pomoci s potrebnou dokumentáciou, a to aj v čo najkratšom časovom rámci. Snaží sa nastaviť procesy štátnej pomoci čo najjednoduchšie, proklientsky a najrýchlejšie tak, aby dotknutí odvádzatelia poistného vôbec dostali pomoc vo forme odpustenia platenia časti odvodov za svojich zamestnancov čo najskôr a bol tak zachovaný pôvodný zámer a účel prijatej novely.

 Zo stanoviska Sociálnej poisťovne tiež vyplýva: „Ako poskytovateľ štátnej pomoci berie na seba Sociálna poisťovňa zodpovednosť za neoprávnene poskytnutú štátnu pomoc. V tejto nie ľahkej situácii robí všetko pre to, aby nebola poskytnutá neoprávnene. Inak by potravinársky subjekt znášal povinnosť zaplatiť nielen neodvedené poistné aj s penále v zmysle vnútroštátneho zákona, ale aj úroky vyplývajúce z pravidiel poskytovania štátnej pomoci. Sociálna poisťovňa bude o vývoji situácie a ďalších krokoch včas proaktívne informovať po ukončení prebiehajúcich rozhovorov.“

 Sociálna poisťovňa ďalej informovala dotknutých zamestnávateľov o tom, že v súčasnosti nie je potrebné kontaktovať Sociálnu poisťovňu, pričom potrebné informácie budú na webovom sídle Sociálnej poisťovne zverejnené v priebehu mesiaca august 2023.

Upozornenie:

Sociálna poisťovňa však upozorňuje dotknuté subjekty, že proces odvodovej úľavy bude možný začať až po odsúhlasení schémy Európskou komisiou a zverejnení v Obchodnom vestníku Slovenskej republiky.

Sociálna poisťovňa ďalej upozornila klientov (dotknuté subjekty) na to, že vo svojich elektronických službách v priebehu mesiaca august 2023 zverejní SK NACE (ako rozhodujúcu podmienku možnosti uplatnenia predmetnej odvodovej úľavy) odvádzateľom na prípadnú kontrolu. SK NACE pritom Sociálna poisťovňa preberá z Registra právnických osôb a nie je ho možné aktualizovať v Sociálnej poisťovni. Ak pri kontrole odvádzateľ zistí, že SK NACE je nesprávny, je potrebné obrátiť sa na Štatistický úrad Slovenskej republiky, ktorý spravuje a vedie Register právnických osôb a požiadať o nápravu zistených chýb. To je aj dôvod, prečo zamestnávateľ.

277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg
Ing. Lenka Falatová

Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Odvodová úľavaodvody do sociálnej poisťovne

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do sociálnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

05dec8:30Dohovor CMR8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

05dec8:30Čierne stavby v obci a prechod kompetencií na nové stavebné úrady8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

05dec8:30Dohovor CMR8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X