Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Odvody do fondov

Priemerná mesačná mzda v roku 2014 dosiahla 858 eur
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
2. februára 2016 Tlačiť

Odvody zaplatené do Sociálnej poisťovne sú následne rozdelené do jednotlivých fondov, ktoré Sociálna poisťovňa má a z nich následne vypláca dávky a podporu podľa účelu každého fondu. Štatisticky sú zhruba 3 centy z každého 1 Eura použité na financovanie činnosti samotnej poisťovne, zvyšok sa rozdelí do fondov. Niektoré sú v prebytku, iné naopak v strate.

Odvody do Sociálnej poisťovne sú vyberané zo mzdy a príjmov, pričom každý zamestnanec odvádza štatisticky 35,9 percenta zo svojich príjmov na tieto odvody. Sociálna poisťovňa vybrané odvody rozdelí medzi jednotlivé fondy, pričom odvody do poistných fondov sú vyjadrené v určitom percente, známom aj ako sadzba poistného. Ak si chcete vypočítať odvody do sociálnej poisťovne pre rok 2016, slúži na to online kalkulačka, ktorá sa dá použiť tak pre SZČO ako aj pre iné kategórie poistencov.

Aké sú fondy v Sociálnej poisťovni

Celkové zdroje poisťovne sú rozdelené do viacerých fondov, pričom každý má určitý účel. Prostriedky umiestnené do týchto fondov sa následne využívajú na vyplácanie dávok alebo finančné transfery, či už na účely dôchodkov, prípadne na účely rôzneho druhu poistenia. Sociálna poisťovňa má na starosti totiž starobné dôchodkové poistenie, invalidné poistenie, nemocenské poistenie, úrazové poistenie, poistenie v nezamestnanosti ako aj garančné poistenie a tieto účely kopírujú typy fondov.

Každý fond má teda svoj účel, pričom z každého príjmu sa musia platiť určité sadzby do každého fondu. Spolu všetky sadzby tvoria výšku tzv. sociálneho poistenia. Existujú určité minimálne odvody do Sociálnej poisťovne, ktoré platí živnostník, pričom tie nie sú priamo naviazané na odvody do sociálnej poisťovne z minimálnej mzdy. Ak neviete, ako vypočítať odvody do Sociálnej poisťovne pre živnostníka, je tu online kalkulačka pre SZČO. V prípade živnostníkov platí, že odvody do fondov zdravotného, nemocenského a dôchodkového poistenia sú minimálny základ toho, čo musia platiť, bez ohľadu na príjem.

Ak chcete vedieť výšku odvodov do poistných fondov v Sociálnej poisťovni, nasledovná tabuľka ukazuje odvody do fondov pre rok 2016 a platenie poistného od 1. januára 2016 pre rôzne skupiny osôb aj s presným vyjadrením sadzby poistného v percentách:

Typ poistenca Nemocenské poistenie Starobné dôchodkové poistenie Invalidné dôchodkové poistenie Poistenie v nezamestnanosti Garančné poistenie Úrazové poistenie Rezervný fond
Zamestnanec 1,4 % 4 % 3 % 1 %
Zamestnávateľ 1,4 % 14 % 3 % 1 % 0,25 % 0,8 % 4,75 %
Povinne poistená SZČO 4,4 % 18 % 6 % 4,75 %
Dobrovoľne poistená osoba 44 % 18 % 6 % 2 % 4,75 %

Pozrime sa teraz na jednotlivé fondy, ich funkcie a transfery smerom k poistencom detailnejšie.

Fond starobného poistenia

Základný fond starobného poistenia slúži na vyplácanie starobných dôchodkov. Starobný dôchodok je dôchodková dávka, ktorá sa za podmienok ustanovených zákonom č. 461/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov poskytuje zo starobného poistenia a jej účelom je zabezpečenie určitého príjmu poistencovi v starobe. Tento fond patriaci medzi tzv. dôchodkové fondy vykazuje dlhodobejšie už stratu, čiže suma transferov do neho je nižšia ako suma transferov z neho.

Je to aj napriek tomu, že tento fond je „dotovaný“ príjmami z rezervného fondu solidarity. Práve na riešenie týchto problémov bol v minulosti zavedený tzv. II. pilier, ktorého cieľom bolo odľahčiť sumu transferov zo Sociálnej poisťovne. Na získanie transferu z tohto fondu je potrebné splniť dve základné podmienky a to mať najmenej 15 rokov dôchodkového poistenia a dovŕšiť tzv. dôchodkový vek.

Fond invalidného poistenia

Základný fond invalidného poistenia slúži na vyplácanie invalidných dôchodkov. Invalidný dôchodok je dôchodková dávka, ktorá sa za podmienok ustanovených zákonom č. 461/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov poskytuje z invalidného poistenia a cieľom je zabezpečenie určitého príjmu poistencovi v prípade dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu. Na získanie príjmu z tohto fondu vo forme invalidného dôchodku treba byť uznaný invalidným, mať potrebný počet rokov poistenia a nemať priznaný starobný dôchodok.

Fond nemocenského poistenia

Základný fond nemocenského poistenia slúži na vyplácanie nemocenských dávok, kam patria nemocenské, materské, ošetrovné dávky a vyrovnávania dávka. Toto poistenie slúži primárne pre prípad straty alebo zníženia príjmu zo zárobkovej činnosti, pričom cieľom je zabezpečenie určitého príjmu v dobe dočasnej pracovnej neschopnosti, tehotenstva a materstva. Ide o dočasné dávky, ktoré sú financované práve z poistného vybratého pre tento fond.

Fond úrazového poistenia

Základný fond úrazového poistenia slúži na vyplácanie 13 úrazových dávok v súlade s paragrafom 13 Zákona o sociálnom poistení. Systém tohto fondu je koncipovaný ako poistný systém prevažne kompenzačného charakteru, pričom niektoré úrazové dávky majú aj nadstavbový charakter k dôchodkovým dávkam alebo nemocenským dávkam a to priamo ovplyvňuje podmienky nároku na ich získanie, výplatu a určovanie sumy.

Z tohto fondu sa platí:

  • úrazový príplatok,
  • úrazová renta,
  • jednorazové vyrovnanie,
  • pozostalostná úrazová renta,
  • jednorazové odškodnenie,
  • pracovná rehabilitácia (vecná dávka) a rehabilitačné,
  • rekvalifikácia (vecná dávka) a rekvalifikačné,
  • náhrada za bolesť a náhrada za sťaženie spoločenského uplatnenia,
  • náhrada nákladov spojených s liečením,
  • náhrada nákladov spojených s pohrebom.

Fond garančného poistenia

Základný fond garančného poistenia je špeciálnym fondom, ktorý slúži na uspokojovanie nárokov zamestnanca v prípade platobnej neschopnosti zamestnávateľa. Ide o úhradu príspevkov na starobné dôchodkové sporenie nezaplatených zamestnávateľom do základného fondu príspevkov na starobné dôchodkové sporenie. Garančne poistený je teda zamestnávateľ, ale transfery z tohto fondu sa uplatňujú v prospech zamestnanca, ktorý má riadny pracovný pomer, dohodu o vykonaní práce, dohodu o brigádnickej práci študentov, dohodu o pracovnej činnosti, alebo je členom družstva a je v pracovnom vzťahu k družstvu.

Fond poistenia v nezamestnanosti

Základný fond poistenia v nezamestnanosti je fond, ktorého transfery slúžia na vyplácanie dávok v nezamestnanosti. Tie sú určené pre prípad straty príjmu z činnosti zamestnanca v dôsledku nezamestnanosti a na zabezpečenie príjmu v dôsledku straty zamestnania. Obdobie poberania dávky z tohto fondu sa označuje aj ako podporné obdobie v nezamestnanosti, pričom nárok na dávku vzniká poistencovi tohto poistenia odo dňa zaradenia do evidencie uchádzačov o zamestnanie. Obdobie môže trvať 6 alebo 4 mesiace, v závislosti od predošlého obdobia poistenia.

Rezervný fond solidarity

Tento fond vytvára Sociálna poisťovňa na prípadnú úradu škody na majetku v dôchodkových fondoch, ktorú by spôsobila dôchodcovská správcovská spoločnosť alebo jej depozitár. Toto poistenie platí tak zamestnávateľ, ako aj samostatne zárobkovo činná osoba (živnostník) a tiež za svojich poistencov aj štát. Transfery z fondu sa využívajú aj pri pokrytí účelov zo základného fondu starobného poistenia.

Odporúčané ebooky

K téme

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do sociálnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

24sep6:30Ochrana súkromia v digitálnom svete6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

24sep8:30Certifikovaný kurz ENVIRO špecialista profi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Environmentalistika

24sep8:30Certifikovaný kurz ENVIRO špecialista profi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Environmentalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
X