Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Odvody starobného dôchodcu (SZČO) v roku 2018

Odvody starobného dôchodcu
odvody starobného dôchodcu
22. júna 2018 Zdroj podnikam.sk Tlačiť

Poberateľ starobného dôchodku môže na rozdiel od predčasného penzistu podnikať bez obmedzenia. Kým osoba, ktorá dostáva predčasný dôchodok, nesmie byť povinne dôchodkovo poistenou samostatne zárobkovo činnou osobou, inak stratí nárok na predčasnú penziu, pre starobného dôchodcu takýto zákaz neplatí. V článku sa pozrieme na odvody starobného dôchodcu, keď podniká ako SZČO.

Starobný dôchodca tak môže mať ako samostatne zárobkovo činná osoba príjem v akejkoľvek výške a o starobný dôchodok nepríde. Pri starobnej penzii totiž na rozdiel od predčasného dôchodku neplatí zákaz súbežného poberania dôchodku a dosahovania príjmu, z ktorého je osoba dôchodkovo poistená.

Odvody do Sociálnej poisťovne

Starobný penzista v postavení samostatne zárobkovo činnej osoby je rovnako ako ostatní podnikatelia povinný platiť poistné na dôchodkové a nemocenské poistenie, ak jeho ročný hrubý príjem (tržby) presiahne 12-násobok minimálneho vymeriavacieho základu. Táto hranica sa každoročne mení podľa toho, ako sa zvyšuje minimálny základ na platenie odvodov.

Za rok 2017 platí hranica hrubého príjmu 5 472 eur, po prekročení ktorej vzniká samostatne zárobkovo činnej osobe od 1. júla 2018 povinnosť platiť odvody na sociálne poistenie. Ak si SZČO predĺžila lehotu na podanie daňového priznania za rok 2017 (podala daňové priznanie po 31. marci toho roka), povinnosť platiť sociálne odvody sa jej podľa vlaňajších príjmov prehodnotí až od 1. októbra 2018.

Ak mal starobný penzista hrubý príjem za rok 2017 pod hranicou 5 472 eur, tak povinné odvody na sociálne poistenie od 1. júla 2018, resp. od 1. októbra 2018 neplatí.

Ak bol od 1. júla 2017 (resp. od 1. októbra 2017) starobný dôchodca povinným platiteľom odvodov do Sociálnej poisťovne  (za rok 2016 mal hrubý príjem vyšší ako 5 298 eur) a jeho hrubý príjem za rok 2017 bol pod sumou 5 472 eur, tak od 1. júla 2018 (resp. od 1. októbra 2018) mu zaniká povinnosť platiť odvody do Sociálnej poisťovne.

Vznik a zánik povinnosti platiť sociálne odvody, vymeriavací základ, výšku poistného, ako aj dátum splatnosti poistného a údaje potrebné k úhrade poistného živnostníkom oznamuje Sociálna poisťovňa, a to do 20 dní od vzniku, resp. zániku povinnosti platiť odvody.

Ak penzista podal daňové priznanie za rok 2017 do konca marca tohto roka, informačný list ku vzniku, resp. zániku platiť odvody dostane zo Sociálnej poisťovne do 23. júla tohto roka. Penzista s odloženým daňovým priznaním dostane z poisťovne list s týmito informáciami do 21. októbra tohto roka (keďže vznik a zánik povinnosti platiť odvody sa mu posúdi až k 1. októbru tohto roka).

V prémiovej časti obsahu nájdete:

  • Starobný penzista ako povinne poistená SZČO platí do Sociálnej poisťovne v roku 2018 tieto odvody
  • Odvody do zdravotnej poisťovne, ak je SZČO starobný dôchodca
  • Príklady

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

odvody dôchodcuPrémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Nemocenské poistenie

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

január

27jan7:30Základné ekonomické minimum7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Finančné riadenie,Manažérske zručnosti,Manažment

28jan7:30Kolektívne zmluvy – obsah, kolektívne vyjednávanie – postup a spôsob v roku 20207:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

28jan7:30Kolektívne zmluvy - obsah, kolektívne vyjednávanie, postup a spôsob v roku 20207:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X