Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Odvody zamestnávateľa z dohôd o brigádnickej práci študentov

Odvody zamestnávateľa z dohôd o brigádnickej práci študentov
Fotobanka Pixmac
11. júna 2013 Igor SurovčíkZdroj Podnikam.SK, IS Tlačiť
Od začiatku tohto roka sa pre zamestnávateľov zmenili odvodové pravidlá pri zamestnávaní študentov na základe dohôd o brigádnickej práci.
 
Príjem študentov z brigád je po novom v zásade zaťažený 29,8-percentnými sociálnymi odvodmi. Študent na odvodoch platí 7 percent zo svojho príjmu a zamestnávateľ za neho odvedie zvyšných 22,8 % z príjmu. Od zdravotných odvodov je príjem zo študentských brigád naďalej oslobodený.
 

Vysoké odvody majú aj výnimky

Do konca minulého roka platil z príjmu z dohôd odvody len zamestnávateľ, a to v sume 1,05 % z vyplácaného príjmu (úrazové poistenie so sadzbou 0,8 % a garančné poistenie so sadzbou 0,25 %).
 
Zamestnávateľ sa vyhne vyšším odvodov za brigádujúceho študenta vtedy, ak mu prizná príjem do 155 eur. Ak totiž študenti vo veku od 18 do 26 rokov na jednu dohodu o brigádnickej práci zarobia v tomto roku do 155 eur mesačne, platí za nich tak ako v minulosti odvody len zamestnávateľ, a to vo výške 1,05 % zo zarobenej sumy (úrazové a garančné poistenie).
 

Strop oslobodených príjmov bude rásť

Suma 155 eur sa pritom bude každý rok zvyšovať podľa toho, ako bude rásť priemerná mzda na Slovensku. Hranicu zárobku, do ktorej bude príjem študentov oslobodený od vyšších odvodov, totiž rezort práce stanovil ako 19,72 % z priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov. Keďže vlani bola podľa Štatistického úradu SR na Slovensku priemerná mzda 805 eur, v roku 2014 bude oslobodený od vyšších odvodov príjem študenta do výšky 159 eur.
 
 
Ak chce byť oslobodený od platenia odvodov študent strednej školy vo veku do 18 rokov, môže v tomto roku zarobiť na jednu brigádnickú dohodu najviac 66 eur mesačne. V tomto prípade je hranica zárobku, do ktorej sa príjem nezaťaží vyššími odvodmi, určená ako 8,39 % z priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov.  Na rok 2014 pôjde teda o sumu 68 eur.
 
Pozor!  Študenti si môžu určiť len jednu dohodu so zárobkom do 155 eur (resp. do 66 eur) najmenej na obdobie jedného mesiaca, na základe ktorej nebudú z tejto dohody povinne dôchodkovo poistení. Študent je povinný písomne oznámiť zamestnávateľovi, že si určil dohodu, z ktorej nechce byť povinne dôchodkovo poistený a súčasne to, že si na rovnaké obdobie neurčil alebo neurčí inú dohodu na rovnaký účel.
 
Ak túto svoju povinnosť poruší, môže mu Sociálna poisťovňa uložiť pokutu. Ak mesačný príjem študenta z dohody presiahne 155 eur (resp. 66 eur), vznikne mu povinné dôchodkové poistenie. Jeho vymeriavacím základom na platenie poistného na povinné dôchodkové poistenie bude jeho mesačný príjem z dohody po odpočítaní 155 eur (resp. 66 eur).
 

Odvody zamestnávateľa

Ak má študent len jednu brigádnickú dohodu a na základe nej zarobí do 155 eur mesačne (resp. študent do 18 rokov do 66 eur mesačne), tak zamestnávateľ musí z jeho zárobku tak ako doposiaľ zaplatiť 1,05-percentný odvod na garančné a úrazové poistenie.
 
 
Pri študentovi, ktorého príjem z jednej dohody je viac ako 155 eur mesačne (študent do 18 rokov viac ako 66 eur mesačne), zamestnávateľ platí 1,05-percentný odvod na garančné a úrazové poistenie z celej zarobenej sumy a 21,75-percentný odvod na dôchodkové poistenie zo sumy, ktorá presahuje 155 eur (resp. 66 eur). Poistné zamestnávateľa na dôchodkové poistenie tvorí 14-percentný odvod na starobné poistenie, 3-percentný odvod na invalidné postenie a 4,75-percentný odvod do rezervného fondu solidarity.
 
Ak má študent uzatvorených súčasne viac dohôd o brigádnickej práci, tak má zamestnávateľ odvodovú úľavu do výšky 155 eur (resp. 66 eur) len na jednu dohodu a z celého príjmu zo zvyšných dohôd musí zamestnávateľ odviesť 22,8-percentné sociálne odvody.
 

Príklady

 
Príklad 1:
Zamestnávateľ uzatvoril s 22-ročným študentom dohodu o brigádnickej práci s mesačným zárobkom 100 eur. Svojmu zamestnávateľovi študent oznámil, že túto dohodu si určuje ako dohodu, z ktorej nechce byť povinne dôchodkovo poistený a súčasne oznámil, že si neurčil alebo neurčí inú dohodu na rovnaký účel.
 
Keďže na túto dohodu zarobí menej ako 155 eur, zamestnávateľ za neho do Sociálnej poisťovne tak ako doposiaľ zaplatí odvody vo výške 1,05 % z jeho príjmu (úrazové poistenie so sadzbou 0,8 % a garančné poistenie so sadzbou 0,25 %). Odvody zamestnávateľa tak dosiahnu 1,05 eura.
 
Príklad 2:
Zamestnávateľ na základe dohody o brigádnickej práci zamestnal 24-ročného študenta a priznal mu príjem 200 eur. Študent zamestnávateľovi oznámil, že túto dohodu si určuje ako dohodu, z ktorej nechce byť povinne dôchodkovo poistený a súčasne oznámil, že si neurčil alebo neurčí inú dohodu na rovnaký účel.
 
Keďže zarobí viac ako 155 eur, zo sumy presahujúcej túto čiastku zamestnávateľ zaplatí 21,75-percentné dôchodkové odvody a z celej zarobenej sumy 1,05-percentné garančné a úrazové odvody. Odvody zamestnávateľa na dôchodkové, garančné a úrazové poistenie tak budú tvoriť 1,05 % z 200 eur a 21,75 % zo 45 eur. Spolu tak odvody zamestnávateľa dosiahnu 11,88 eura.
 
Príklad 3:
Zamestnávateľ uzatvoril s 20-ročným študentom dohodu o brigádnickej práci s mesačným príjmom 80 eur. Okrem toho však študent pracuje u iného zamestnávateľa na dohodu o brigádnickej práci študenta s mesačným príjmom 140 eur. Ako dohodu, z ktorej nebude platiť odvody, si určil dohodu s príjmom 140 eur.
 
Z 80-eurovej brigádnickej dohody preto musí zamestnávateľ odviesť 22,8-percentný sociálny odvod v plnej výške. Odvody zamestnávateľa tak budú predstavovať 18,24 eura.
 
Príklad 4:
Zamestnávateľ zamestnal 17-ročného študenta na základe dohody o brigádnickej práci s príjmom 90 eur mesačne. Zamestnávateľovi študent oznámil, že túto dohodu si určuje ako dohodu, z ktorej nechce byť povinne dôchodkovo poistený a súčasne oznámil, že si neurčil alebo neurčí inú dohodu na rovnaký účel.
 
Zárobok presahuje sumu 66 eur (hranica príjmu, do ktorej študenti do 18 rokov ani ich zamestnávatelia dôchodkové odvody neplatia) a preto zo sumy presahujúcej túto čiastku zaplatí zamestnávateľ 21,75-percentné dôchodkové odvody a z celej sumy 1,05-percentné garančné a úrazové odvody. Odvody zamestnávateľa tak budú tvoriť 1,05 % z 90 eur a 21,75 % z 24 eur. Spolu to predstavuje 6,16 eura.
 

 
Igor Surovčík

V agentúre SITA pracujem už viac ako dve desaťročia. Vyštudoval som ekonómiu na Obchodnej fakulte EU a právo na Právnickej fakulte UK. Ako redaktor sa od začiatku venujem najmä agende rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny, k čomu sa postupne pridali aj dane a legislatíva. Som bývalý dlhoročný bloger, prispieval som aj do mesačníka Domino efekt. Autorsky prispievam aj na portál Podnikam.sk. Zastávam pozíciu zástupcu šéfredaktora.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Prémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do sociálnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X