- Podnikam.sk
- Články
- Financovanie
- Znižovanie nákladov
- Spotrebitelia by mali byť viac chránení pred nebankovkami
Spotrebitelia by mali byť viac chránení pred nebankovkami
Parlament posunul do druhého čítania nové pravidlá súkromnej arbitráže, ktoré pripravilo ministerstvo spravodlivosti.
Rozhodcovské súdy budú musieť mať licenciu
Parlament posunul do druhého čítania nové pravidlá súkromnej arbitráže, ktoré pripravilo ministerstvo spravodlivosti. Vďaka novému zákonu o spotrebiteľskom rozhodcovskom konaní sa podľa rezortu justície výrazne zvýši úroveň ochrany spotrebiteľa, najmä pred praktikami niektorých nebankových spoločností.
V prípade schválenia novej legislatívy totiž spotrebiteľské spory budú môcť rozhodovať okrem všeobecných súdov už iba regulované rozhodcovské súdy, ktoré získajú licenciu. „Nový zákon zabezpečí, že každý spotrebiteľský spor bude musieť byť rozhodnutý v súlade s pravidlami na ochranu spotrebiteľa,“ povedal Tomáš Borec.
Súkromné rozhodcovské konanie je jedným z alternatívnych riešení sporov mimo systému klasických súdov. Výhodou riešenia sporu pred súkromným arbitrom môže byť najmä to, že spor je rozhodnutý rýchlejšie, v jednej inštancii bez účasti verejnosti.
Nedostatočná regulácia pravidiel súkromnej arbitráže však v minulosti podľa MS SR neraz viedla k poškodzovaniu práv spotrebiteľa, keď spory rozhodovali súkromní arbitri prepojení s pôžičkovými spoločnosťami tak, že nezohľadňovali práva spotrebiteľa. Nová právna úprava má takémuto konaniu predísť.
Arbitri budú podliehať Ministerstvu spravodlivosti
Okrem toho, že súdy budú licencované, súkromní arbitri budú podliehať disciplinárnej zodpovednosti Ministerstva spravodlivosti SR a budú musieť spĺňať prísnejšie kvalifikačné predpoklady. Dôležitou zmenou je tiež to, že každá rozhodcovská zmluva bude musieť byť uvedená na osobitnej listine a spotrebiteľ bude musieť byť vo viacerých štádiách konania poučovaný o možnosti obrátiť sa so žalobou na všeobecný súd.
Ochrana spotrebiteľa sa zvýši aj po vydaní spotrebiteľského rozhodcovského rozsudku pri jeho výkone. Exekučný súd v exekučnom konaní preskúma okrem formálnych záležitostí aj to, či pôvodná spotrebiteľská zmluva bola uzatvorená v súlade s právnymi predpismi, teda napríklad či neobsahuje neprimerane vysokú odplatu. Maximálna výška odplaty v spotrebiteľských zmluvách bola stanovená nedávno prijatým nariadením vlády SR, ktoré nadväzuje na takzvaný protiúžernícky balíček zákonov schválených Národnou radou SR na návrh poslancov Smeru-SD.
Pravidlá klasickej obchodnej arbitráže ostanú
Ďalšou novinkou pri exekúcii je povinnosť súdu zastaviť výkon rozhodnutia voči spotrebiteľovi, ak by výkon exekúcie bol v rozpore s verejným poriadkom. Odčlenenie pravidiel spotrebiteľského rozhodcovského konania umožní ponechať flexibilné pravidlá pre riešenie klasickej obchodnej arbitráže, čo prispeje k rýchlejšej a efektívnejšej vymožiteľnosti práva medzi podnikateľmi.