Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Plánované zmeny pri zakladaní firiem podnikateľom sťažia život

Plánované zmeny pri zakladaní firiem podnikateľom sťažia život
Foto: stockimages
30. mája 2013 Tlačiť
Opatrenie, podľa ktorého bude potrebné splatiť základné imanie pri zakladaní eseročky na osobitný účet v banke, prinesie len viac administratívy aj finančnú záťaž  podnikateľov.
Nová legislatíva podľa exministra hospodárstva Juraja Miškova prispeje aj k ďalšiemu zníženiu konkurencieschopnosti Slovenska.

Zakladanie firiem bude komplikovanejšie

Od začiatku októbra tohto roka by mali zakladatelia obchodných spoločností splatiť peňažný vklad alebo jeho časť, ku ktorému sa v spoločenskej zmluve pri založení spoločnosti zaviazali, na osobitný samostatný účet v banke alebo pobočke zahraničnej banky. Vyplýva to z návrhu novely Obchodného zákonníka, ktorý predložil rezort spravodlivosti do pripomienkového konania.
„Opatrenie prinesie viac administratívy, sťažuje sa tým postup založenia spoločnosti. Po posledných novelách je pritom nutné získavať súhlas daňového úradu zo zápisom spoločnosti do registra. Taktiež sú obmedzené platby v hotovosti do 5000,- €, čiže ak zákonodarca chcel, aby platby prebiehali bezhotovostne, tak duplikuje právnu normu,“ uviedol v tejto súvislosti pre Podnikam.SK vedúci právneho oddelenia v spoločnosti M2 Business s.r.o., JUDr. Ján Marônek.

Problémy s účtom

Podľa jeho názoru by bolo lepšie znížiť bezhotovostný limit o jedno euro a štát nemusel koncipovať novú právnu normu. Navyše bude potrebné vyriešiť problém,  na koho účet v banke sa bude skladať imanie (či na účet správcu vkladu alebo účet spoločnosti, ktorá však ešte nevznikla a teda nemá právnu subjektivitu). “Otázne je, ako budú reagovať banky. Ak sa bude kopírovať český systém, môže to ešte zvýšiť finančnú záťaž podnikateľov. Banky v Čechách si totiž účtuju za zriadenie tzv. technického účtu zatiaľ nevzniknutej obchodnej spoločnosti približne 500 CZK,“ dodal Marônek.

Možné zníženie konkurencieschopnosti

Ako pre Podnikam.SK vyhlásil exminister hospodárstva Juraj Miškov, plánované zmeny budú predstavovať len zbytočnú administratívnu záťaž. „Toto opatrenie môže navyše znížiť konkurencieschopnosť Slovenska, a to napríklad v rebríčku Svetovej banky Doing Business, kde sa takéto kritériá posudzujú,“ dodal Miškov.
Slovensko pritom klesá v hodnotení rebríčka Svetovej banky Doing business už niekoľko rokov po sebe. Aktuálne 46. miesto nás zaraďuje pod priemerné umiestnenie krajín EÚ (40). Podľa ostatných hodnotení Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) sa podnikateľské prostredie na Slovensku zhoršuje. Podnikatelia vlani negatívne hodnotili najmä zvýšenie daňovo-odvodového zaťaženia a zmeny v Zákonníku práce. Dlhodobo sú podnikatelia nespokojní aj s vymožiteľnosťou práva.

Aké zmeny navrhujú

„V súčasnosti často využívané splatenie peňažného vkladu alebo jeho časti v hotovosti k rukám správcu vkladu nebude viac možné,“ uviedlo ministerstvo. „Písomné vyhlásenie správcu vkladu o splatení vkladu alebo jeho častí jednotlivými spoločníkmi, ktoré sa pripája k návrhu na zápis spoločnosti do obchodného registra, sa po navrhnutých zmenách bude v praxi aplikovať len vo vzťahu k nepeňažným vkladom,“ upozornil rezort spravodlivosti v predloženej novele.
Splatenie peňažného vkladu alebo jeho časti sa podľa nových pravidiel bude registrovému súdu preukazovať priložením výpisu z účtu v banke preukazujúcim splatenie. Ministerstvo tiež navrhuje predĺžiť z troch na šesť mesiacov lehotu, počas ktorej nebude môcť registrový súd rozhodnúť o zrušení spoločnosti bez likvidácie z dôvodu, že spoločnosť nemá obchodný majetok, ktorý by postačoval na náhradu primeraných výdavkov a odmeny za výkon funkcie likvidátora.
Zdroj: Podnikam.SK, IT, SITA

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako založiť s.r.o.

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X