- Podnikam.sk
- Články
- Manažment
- Ukončenie podnikania
- Platobná neschopnosť firiem v SR vlani mierne stúpla
Platobná neschopnosť firiem v SR vlani mierne stúpla
Platobnú neschopnosť vyhlásilo 522 firiem, čo znamenalo medziročný nárast o 3 %.
Najväčšími prípadmi boli Doprastav a Váhostav
Počet insolvencií podnikov na Slovensku v minulom roku mierne stúpol. Podľa údajov spoločnosti Coface totiž platobnú neschopnosť vyhlásilo 522 firiem, čo znamenalo medziročný nárast o 3 %.
Slovensko tak ako jediné z regiónu strednej a východnej Európy vykázalo menej prípadov insolvencie ako v predkrízovom roku 2008, kedy ich bolo takmer 570. Zároveň však platí, že vlani bolo na Slovensku viac konkurzov a reštrukturalizácií ako v predchádzajúcich troch rokoch.
eBook:
Najväčším prípadom vyhlásenia platobnej neschopnosti za minulý rok dominujú medializované stavebné spoločnosti Doprastav a Váhostav. Len v prípade týchto dvoch firiem dosiahli celkové záväzky vyše 300 mil. eur.
Podľa Coface však pri Doprastave a Váhostave boli dôvodom platobnej neschopnosti hlavne zlé manažérske rozhodnutia, ako napríklad neadekvátne postavené zmluvy, ktoré nereflektovali na zmeny cenovej úrovne a urobili tak kontrakty neziskovými. Ako dopĺňa ekonóm Coface pre strednú a východnú Európu Grzegorz Sielewicz, tieto prípady nereflektujú celkový vývoj na stavebnom trhu.
„Pokiaľ však ide celkovo o odvetvie stavebníctva, pozorujeme na Slovensku stabilizáciu podobne ako v mnohých ďalších krajinách strednej a východnej Európy. Vďaka zlepšeniu ekonomiky a využívaniu fondov Európskej únie začína stavebníctvo zažívať vyšší dopyt. Na druhej strane, práve ťažké podmienky z minulých rokov ovplyvnili finančnú kondíciu mnohých firiem,“ dodáva Sielewicz.
Aj preto stavebné insolvencie podľa neho stále predstavujú 14 % zo všetkých insolvencií na Slovensku, čo je obdobné číslo ako v roku 2013. Do prvej päťky najväčších insolvenčných prípadov na Slovensku sa v minulom roku zaradili aj firmy Dubnický Metalurgický Kombinát, Kúpele Brusno a Astrum Laus. Pri týchto troch firmách dosiahli celkové záväzky spolu 84 mil. eur.
Slovensko pritom patrí v regióne v raste počtu insolvencií na 7. priečku. Najvyšší rast zaznamenali v Slovinsku, až o takmer 45 %. Nasledovali Maďarsko s rastom o vyše 29 % a Česká republika s vyše 15-percentným nárastom insolvencií.
Naopak, počet prípadov platobnej neschopnosti klesol najmä v Srbsku, Rumunsku a Bulharsku. Pokiaľ ide o Slovensko, počet insolvencií by mal podľa Sielewicza klesať.
„Očakávam, že počet insolvencií poklesne na Slovensku tento rok o 5 %, čo je veľmi blízke nášmu odhadu priemerného regionálneho poklesu insolvencií na tento rok, o 6 %,“ dodáva Sielewicz.
Zdroj: TS Coface
Chcete si založiť firmu (s.r.o, a.s.)? Nemáte kde uviesť sídlo vašej firmy a zaujímate sa o virtuálne sídlo? Alebo chcete korektne ukončiť podnikanie? Nemáte znalosť príslušných zákonov a predpisov ako tieto úkony zvládnuť bez komplikácií, rýchlo a správne? Ponúkame vám kvalifikované a profesionálne služby za prijateľné ceny. Vďaka exkluzívnej spolupráci Podnikam.SK so spoločnosťou M2 Business s.r.o., naším dlhodobým odborným partnerom vám dokážeme zabezpečiť profesionálne služby zakladania, správy a likvidácií spoločnosti. Pre členov klubu Podnikam.SK poskytujeme zľavu 10 € na objednané služby. |
---|