Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Čo je to platobná brána a ako vybrať tú správnu v roku 2023?

platobná brána
platobná brána Foto: Getty Images
18. júla 2023 277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg Ing. Lenka FalatováZdroj Podnikam.sk Tlačiť

Mnohí podnikatelia presunuli v súčasnosti svoju činnosť do online priestoru. Pre nováčika v tejto oblasti však môže byť otázkou, ako mu budú zákazníci za produkty platiť. Jednou z možností online platieb je aj platobná brána. Ak používate nevhodný spôsob platby, môže sa stať, že práve toto odradí vášho zákazníka od dokončenia nákupu vo vašom obchode. Správny výber platobných možností dokáže dokonca zvýšiť spokojnosť zákazníka s nákupom.Vďaka vhodnej platobnej bráne môže za objednávku zákazník zaplatiť rýchlo, pohodlne a bezpečne.

Čo je platobná brána?

Pod platobnou bránou si môžete predstaviť  technológiu, ktorá umožňuje bezpečnú platbu za produkty v online priestore.Dôležitými vlastnosťami platobnej brány, na ktoré by ste sa mali pri výbere zamerať je najmä bezpečnosť, spoľahlivosť, ale aj jednoduchosť používania a možnosť výberu dostatku platobných metód. Niektoré banky majú dokonca svoje platobné brány, ich nevýhodou však je, že pre ich používanie musíte mať v danej banke účet. Toto je pre e-shop nemysliteľná možnosť, keďže každý zákazník môže mať účet v inej banke. Jedinou možnosťou ich využitia je využívanie viacerých platobných brán bánk zároveň.

Pri výbere platobnej brány je dôležitá aj kompatibilita vybraného riešenia s vašim systémom. Najdôležitejšia však býva pre obchodníka práve cena, ktorú za používanie platobnej brány zaplatí. Platobné brány často kombinujú fixné poplatky s variabilnými (percentuálny podiel z objednávok), preto je vhodné prepočítať si aj to, koľko cca zaplatíte pri bežnom objeme objednávok.

K najčastejším platobným metódam patrí:

  • platba kartou,
  • online platba,
  • platba cez internet banking
  • elektronická peňaženka.

Niektoré platobné brány umožňujú všetky druhy platieb, iné iba niektoré.

Prehľad najčastejšie využívaných platobných brán

Besteron

Aplikácia Besteron je platobný systém určený pre uskutočnenie platieb medzi internetovým obchodom a zákazníkom v reálnom čase. Besteron ponúka možnosti platby kartou, bankovým tlačidlom, alebo prostredníctvom platobných terminálov. Funguje v rámci viacerých krajín. Besteron podporuje v Slovenskej republike aj Českej republike komerčné banky, ktoré ponúkajú službu online platobného tlačidla. Besteron vykonáva platobnú službu bez zbytočného odkladu v súlade so zvoleným programom klienta. Maximálna lehota na vykonanie platobnej služby sú dva pracovné dni. Platby prijaté do 18:00 hod. pracovného dňa sú prevedené klientovi v ten istý pracovný deň, platby prijaté po 18:00 hod. môžu byť prevedené klientovi až v nasledujúci pracovný deň, platby prijaté počas dní pracovného pokoja a sviatkov  sú prevedené v najbližší pracovný deň. Besteron má viac modulov.

TrustPay

TrustPay ponúka možnosť platby kartou, ako aj bankovým prevodom. Môžete si vybrať platobné metódy, ktoré preferujete. V rámci vytvorenia účtu vám štandardne budú automaticky aktivované obe platobné možnosti.

GoPay

GoPay ponúka 55 platobných metód. Platby kartou alebo online bankovými tlačidlami sú samozrejmosťou. GoPay vie všetky online platobné metódy vrátane bitcoinu. Pri platení zostane zákazník po celý čas na vašom webe. To má výrazný vplyv na zvýšenie pomeru dokončených objednávok.Platby zo zahraničia nie sú problém. Brána prijíma koruny, doláre, eurá, libry, poľské zloté, maďarskej forinty, rumunskej lei, bulharské levy a chorvátskej kuny. Brána si zákazníka pamätá, takže opakované platby kartou prebiehajú na jedno kliknutie.

Cena služby záleží od obratu. Čím vyšší objem máte, tým výhodnejšiu cenu získate.Podľa priemernej platby sa určí fixná časť ceny za transakciu. S vyššou priemernou platbou získate výhodnejšiu cenu.

PayPal

Paypal je jednou z najpoužívanejších platobných brán na svete. PayPal ponúka ochranu v prípadoch, že vám zakúpený tovar nedorazí, alebo tovar nezodpovedá popisu. Prostredníctvom tejto služby je možné získať späť plnú alebo čiastočnú cenu tovaru vrátane poštovného. Podobným spôsobom chráni aj predajcov voči neautorizovaným platbám. Po odoslaní alebo prijatí platby sa strhnú poplatky v závislosti od typu transakcie, na ktorú sa daná platba viaže (podľa toho, či ide o Komerčnú transakciu, Súkromnú transakciu alebo inú), a toho, či ide o Cezhraničnú platbu alebo Domácu platbu a/alebo podľa zdroja financovania použitého na financovanie tejto platby.

24-Pay

Spoločnosť 24-Pay ponúka taktiež bezpečnú a komfortnú možnosť realizácie online platieb. Poskytuje flexibilitu pri voľbe bezhotovostných platobných metód (podporuje využívanie debetných a kreditných kariet, bankových prevodov a okamžitých platieb). Koncovým zákazníkom umožňuje realizovať platby s dôrazom na bezpečnosť a rýchlosť. Platby pre zákazníkov nie sú podmienené registráciou a sú zadarmo. Služba okamžité platby im umožňuje používať ich vlastné internetové bankovníctvo so zjednodušeným zadávaním platby – platobné formuláre sú predvyplnené a vyžadujú iba jednoduché potvrdenie prevodu.

277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg
Ing. Lenka Falatová

Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

platobná bránarok 2023

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako začať podnikať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

05dec8:30Dohovor CMR8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

05dec8:30Čierne stavby v obci a prechod kompetencií na nové stavebné úrady8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

05dec8:30Dohovor CMR8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X