Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Platobná neschopnosť firiem v SR vlani mierne stúpla

2. júna 2015 Zdroj Podnikam.SK Tlačiť

Platobnú neschopnosť vyhlásilo 522 firiem, čo znamenalo medziročný nárast o 3 %.

Najväčšími prípadmi boli Doprastav a Váhostav

Počet insolvencií podnikov na Slovensku v minulom roku mierne stúpol. Podľa údajov spoločnosti Coface totiž platobnú neschopnosť vyhlásilo 522 firiem, čo znamenalo medziročný nárast o 3 %.

Slovensko tak ako jediné z regiónu strednej a východnej Európy vykázalo menej prípadov insolvencie ako v predkrízovom roku 2008, kedy ich bolo takmer 570. Zároveň však platí, že vlani bolo na Slovensku viac konkurzov a reštrukturalizácií ako v predchádzajúcich troch rokoch.

eBook:

Najväčším prípadom vyhlásenia platobnej neschopnosti za minulý rok dominujú medializované stavebné spoločnosti Doprastav a Váhostav. Len v prípade týchto dvoch firiem dosiahli celkové záväzky vyše 300 mil. eur.

Podľa Coface však pri Doprastave a Váhostave boli dôvodom platobnej neschopnosti hlavne zlé manažérske rozhodnutia, ako napríklad neadekvátne postavené zmluvy, ktoré nereflektovali na zmeny cenovej úrovne a urobili tak kontrakty neziskovými. Ako dopĺňa ekonóm Coface pre strednú a východnú Európu Grzegorz Sielewicz, tieto prípady nereflektujú celkový vývoj na stavebnom trhu. 

„Pokiaľ však ide celkovo o odvetvie stavebníctva, pozorujeme na Slovensku stabilizáciu podobne ako v mnohých ďalších krajinách strednej a východnej Európy. Vďaka zlepšeniu ekonomiky a využívaniu fondov Európskej únie začína stavebníctvo zažívať vyšší dopyt. Na druhej strane, práve ťažké podmienky z minulých rokov ovplyvnili finančnú kondíciu mnohých firiem,“ dodáva Sielewicz.

Aj preto stavebné insolvencie podľa neho stále predstavujú 14 % zo všetkých insolvencií na Slovensku, čo je obdobné číslo ako v roku 2013. Do prvej päťky najväčších insolvenčných prípadov na Slovensku sa v minulom roku zaradili aj firmy Dubnický Metalurgický Kombinát, Kúpele Brusno a Astrum Laus. Pri týchto troch firmách dosiahli celkové záväzky spolu 84 mil. eur. 

Slovensko pritom patrí v regióne v raste počtu insolvencií na 7. priečku. Najvyšší rast zaznamenali v Slovinsku, až o takmer 45 %. Nasledovali Maďarsko s rastom o vyše 29 % a Česká republika s vyše 15-percentným nárastom insolvencií.

Naopak, počet prípadov platobnej neschopnosti klesol najmä v Srbsku, Rumunsku a Bulharsku. Pokiaľ ide o Slovensko, počet insolvencií by mal podľa Sielewicza klesať.

„Očakávam, že počet insolvencií poklesne na Slovensku tento rok o 5 %, čo je veľmi blízke nášmu odhadu priemerného regionálneho poklesu insolvencií na tento rok, o 6 %,“ dodáva Sielewicz.

Zdroj: TS Coface

Chcete si založiť firmu (s.r.o, a.s.)? Nemáte kde uviesť sídlo vašej firmy a zaujímate sa o virtuálne sídlo? Alebo chcete korektne ukončiť podnikanie? Nemáte znalosť príslušných zákonov a predpisov ako tieto úkony zvládnuť bez komplikácií, rýchlo a správne?

Ponúkame vám kvalifikované a profesionálne služby za prijateľné ceny. Vďaka exkluzívnej spolupráci Podnikam.SK so spoločnosťou M2 Business s.r.o., naším dlhodobým odborným partnerom vám dokážeme zabezpečiť profesionálne služby zakladania, správy a likvidácií spoločnosti.

 Pre členov klubu Podnikam.SK poskytujeme zľavu 10 € na objednané služby. 

Viac tu

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ukončenie podnikania

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Právne minimum pre starostov a primátorov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X