Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Podnikateľské prostredie sa podľa analytikov zhoršilo

Podnikateľské prostredie sa podľa analytikov zhoršilo
Fotobanka Pixmac
1. apríla 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Podnikateľské prostredie na Slovensku sa za rok vlády Roberta Fica podstatne zhoršilo.
 
Ako ďalej vyplýva z prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS), firmy v ostatnom období pociťovali vôbec najvýraznejšie zhoršenie podnikateľskej situácie v celej histórii merania indexu podnikateľského prostredia na Slovensku od roku 2001.
 

Zhoršenie spôsobili dane, odvody aj neférové stimuly

„Za posledných 12 rokov podniky nikdy nevnímali zhoršenie právneho a regulačného rámca na Slovensku tak citlivo, ako v ostaných mesiacoch,“ uviedol makroekonóm VÚB banky Andrej Arady. Pod tento výsledok sa podľa analytikov podpísalo najmä zvýšenie daní a odvodov, čo sa nepriaznivo odrazilo aj na ochote firiem prijímať nových zamestnancov. „Tieto zmeny navyše prišli práve v období spomaľujúcej ekonomiky, kedy ziskovosť podnikov výrazne klesala,“ skonštatoval Arady.
 
Viacerí oslovení analytici vnímajú kriticky aj poskytovanie dotácií vybraným podnikom namiesto snahy vlády o plošné zlepšenie podnikateľského prostredia pre všetky subjekty. „Domáce firmy aj potenciálni zahraniční investori potrebujú na rozvoj podnikania stabilné prostredie s nízkymi daňami a dobrú vymožiteľnosť práva. Čo nepotrebujú, je sieť výnimiek, zvýhodnení, a dotácií, ktorými vláda zvýhodňuje jednu firmu na úkor ostatných,“ skonštatoval analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) Ján Dinga. „Tieto dotácie deformujú trh a krivia podnikateľské prostredie,“ dodal Arady.
 
 
Analytik Tatra Banky Boris Fojtík považuje za najpozitívnejší krok súčasnej vlády snahu o dodržanie konsolidácie verejných financií. „Avšak menej pozitívne hodnotíme prostriedky, akými sa dosahuje, keďže negatívne ovplyvňuje podnikateľské prostredie. Pozitívne sa dajú hodnotiť aj iné iniciatívy, ako napríklad boj proti daňovým podvodom alebo snaha o zlepšenie výberu daní,“ uviedol Fojtík. 
 
„Ak chceme zlepšiť podnikateľské prostredie, zrejme bude najlepšie prihliadnuť na názor priamo u podnikateľov. V dlhodobom horizonte ich podľa prieskumov trápi najmä korupcia, nespokojnosť v oblasti vymáhateľnosti práva a fungovania súdnictva,“ uviedol Arady. Ďalšími oblasťami, kde prieskumy ukazujú všeobecnú, avšak dlhodobú nespokojnosť sú byrokracia, prieťahy v konaní na úradoch a výkazníctvo, ale aj nízka efektívnosť hospodárenia štátu, nedostatočný prístup k štátnej pomoci a slabé uplatňovanie princípu rovnosti pred zákonom.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Manažment

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X