Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Poistenie prerušenia prevádzky

Poistenie prerušenia prevádzky
Ilustračné foto SITA/AP
7. apríla 2013 Tlačiť
Na podnikateľskú činnosť vplýva mnoho interných a externých faktorov.
 
Každá udalosť, ktorá má vplyv na zastavenie výroby alebo poskytovania služieb, predstavuje ekonomickú stratu a navyše sa môže prejaviť v produktivite, profitabilite a finančnej stabilite spoločnosti, strate dôvery partnerov a zamestnancov alebo aj v samotnom ohrození trhovej pozície spoločnosti.
 

Poistenie kryje mzdy, splátky aj niektoré dane

Na zabezpečenie nerušenej prevádzky investujú spoločnosti do moderných technológií a bezpečnostných systémov, avšak nie všetky riziká sa dajú eliminovať technickými opatreniami. Ďalšou možnosťou je poistenie pre prípad prerušenia prevádzky, ktoré poskytuje pomoc v prípade neočakávanej náhodnej udalosti.
 

Kedy je možné požadovať plnenie z takéhoto poistenia?

Základnou podmienkou pre poskytnutie plnenia je vznik vecnej škody poistenej majetkovým poistením na budovách, hnuteľných veciach alebo strojoch. Medzi najčastejšie riziká, ktoré môžu spôsobiť dlhodobé prerušenie alebo zastavenie prevádzky patria požiar, víchrica, prípadne iné živelné udalosti. Taktiež môže dôjsť k dlhodobému výpadku v dôsledku poškodenia nosných technologických zariadení a strojov z prevádzkových príčin, výrobnými chybami, zlyhaním ľudského faktora alebo elektrickými príčinami. 
 
Aj v prípade ak poisťovňa pokryje náklady na opravu poškodeného majetku, môže trvať mesiace a roky, pokým spoločnosť dosiahne úroveň produkcie alebo poskytovaných služieb pred vznikom poistnej udalosti. Typickým príkladom sú veľké škody v drevospracujúcom a nábytkárskom priemysle, kedy po požiari výrobnej haly a technologických zariadení môže trvať obnova produkcie niekoľko rokov. A počas celej tejto doby obnovy spoločnosti vznikajú škody na ušlom zisku a  náklady, ktoré je potrebné uhrádzať aj napriek zastaveniu produkcie. Poisťovne poskytujú možnosť voľby dĺžky takéhoto krytia (doba ručenia). Štandardne je 1 rok, avšak je možné skrátiť aj predĺžiť dobu ručenia.
 

Čo je poistením kryté?

Poistením sa kryje ušlý zisk, t.j. zisk z predaja tovaru, zásob a služieb, ktorý by sa dosiahol počas doby prerušenia prevádzky, ak by škoda nenastala. Ďalšou zložkou sú fixné náklady, t.j. náklady, ktoré je potrebné vynakladať aj počas doby prerušenia – mzdy zamestnancov, odpisy majetku, leasingové splátky, poplatky za verejné služby a energie, licenčné poplatky, niektoré dane a prípadne iné poplatky. Súčasťou poistného krytia môžu byť aj zvýšené osobitné náklady, ktoré umožnia aspoň v obmedzenom režime pokračovať v prevádzke pri uplatnení náhradného riešenia – napr. pri škode na elektrických rozvodoch – úhrada prenájmu za náhradný zdroj energie, prípadne náhrada za presťahovanie a prenájom náhradných obchodných priestorov.
 
Poisťovňa pri výpočte plnenia zohľadňuje predchádzajúce účtovné obdobia a taktiež zohľadňuje aj okolnosti, ktoré by ovplyvnili chod a výsledky hospodárenia, keby k prerušeniu prevádzky nedošlo. Za stanovenie správnej poistnej sumy je zodpovedný poistník, mali by v nej byť zahrnuté všetky uvedené zložky možného plnenia. Obvykle je nevyhnutná spolupráca účtovníka spoločnosti s poisťovňou pri určení poistnej sumy a plnenia.
 
 
Rozsah krytia je tiež zvyčajne voliteľný, poisťovne ponúkajú možnosť voľby rizík, proti ktorým je možné poistenie prerušenia prevádzky dojednať. Spoluúčasť poisteného sa určuje zvyčajne ako počet dní trvania prerušenia prevádzky, za ktorý poisťovňa neposkytuje plnenie. Časová spoluúčasť môže byť kombinovaná s pevne stanovenou sumou.
 

Rozšírenie poistného krytia

Pre veľké spoločnosti poisťovne poskytujú aj niektoré nadštandardné rozšírenia poistného krytia, napríklad ak ku škode na poistenom majetku vôbec nedôjde, ale výpadok v produkcie je zapríčinený v dôsledku majetkovej škody u dodávateľa energií, surovín, alebo polotovarov, prípadne u odberateľa. Špecifickým typom poistenia je aj strata predpokladaného zisku v dôsledku vzniku škody počas výstavby, ktorá zapríčiní neskoré odovzdanie stavby do užívania (tzv. poistenie predpokladaného zisku investora, skratka ALoP).
 
„Klienti si často neuvedomujú, že nárok na poskytnutie plnenia z poistenia prerušenia prevádzky vznikne len vtedy, ak vznikne nárok na poistné plnenie z majetkového alebo strojného poistenia. Napríklad, ak škoda na strojoch bola riešená počas záručnej doby, prípadne ak škoda na majetku vznikla z nejakého nepoisteného rizika,“ hovorí Juraj Smrek z odboru firemných klientov poisťovne Allianz – SP.
 
Príklady konkrétnych poistných udalostí:
  • Živelná udalosť – požiar – v prevádzke strojárskej firmy na strednom Slovensku; príčinou požiaru bola porucha elektroinštalácie. Okrem veľkej majetkovej škody (takmer 400 tis.  €) došlo v dôsledku požiaru k prerušeniu, resp. obmedzeniu prevádzky. Za prerušenie prevádzky, ktoré spočívalo v ušlom zisku, nevyužitých fixných (stálych) nákladoch a zvýšených mzdových nákladov (zvýšené úsilie na skoršie nabehnutie výroby) bolo vyplatené poistné plnenie vyše 5 mil. . Prerušenie prevádzky trvalo 23 dní.
 
  • Živelná udalosť – požiar – v prevádzke firmy podnikajúcej v automobilovom priemysle; došlo k veľkej majetkovej škode (nehnuteľný majetok, hnuteľný majetok, zásoby), ktorá prevyšovala 5,5 mil.  + k prerušeniu / obmedzeniu prevádzky. Nárok prerušenia prevádzky spočíval hlavne v presťahovaní celej poškodenej výroby do náhradných priestorov mimo areálu firmy. Časť výroby sa podarilo improvizovane reštartovať už po niekoľkých dňoch, ku kompletnému uvedeniu do pôvodného stavu (obnova budovy a haly) došlo až po 5,5 mesiacoch. Výška škody z prerušenia prevádzky pozostávala z nákladov na sťahovanie výroby, dopravu a zvýšených mzdových nákladov. Udalosť ešte nie je úplne ukončená, plnenie za prerušenie prevádzky je však už vyčíslené na úrovni 776 234,00 .
 
  • V dôsledku živelnej udalosti došlo k poškodeniu technologického zariadenia firmy podnikajúcej v oblasti výroby priemyselných / technických plynov – poškodenie počas búrky. Majetková škoda bola vyčíslená na základe dokladov o oprave, vzhľadom na vysokú spoluúčasť však nedošlo k poistnému plneniu. Zároveň došlo k strojnému prerušeniu prevádzky, ktoré spočívalo vo zvýšených nákladoch na nákup a predaj alternatívnych produktov (v dôsledku zazmluvnených kontraktov) a istej úspory nákladov, ktoré nemuseli byť počas prerušenia vynakladané. Prerušenie prevádzky trvalo 38 dní a konečné poistné plnenie predstavovalo výšku 63 864,50 .
 
 
Zdroj: Podnikam.SK

Odporúčané ebooky

Súvisiace články v seriáli "Poistenie podnikania"

Zobraziť všetky články v seriáli "Poistenie podnikania"
FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Znižovanie nákladov

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X