Pokles cien na Slovensku sa v auguste prehĺbil
V medziročnom porovnaní sa znížili najmä ceny potravín a nealkoholických nápojov.
Ceny v auguste klesali mierne rýchlejšie, ako očakávala Národná banka Slovenska
Medziročný prepad spotrebiteľských cien sa v auguste ešte prehĺbil. Inflácia totiž bola v ôsmom mesiaci na zápornej hodnote 0,2 %, čím sa oproti júlu znížila o 0,1 percentuálneho bodu. Rovnako aj na medzimesačnej báze spotrebiteľské ceny merané národnou metodikou v auguste oproti júlu klesli o 0,2 %, kým predchádzajúci mesiac boli nižšie o 0,1 %. Informuje o tom Štatistický úrad SR.
V medziročnom porovnaní sa znížili najmä ceny potravín a nealkoholických nápojov o 1,7 % a dopravy o 1 %. Klesli však aj ceny poštových a telekomunikačných služieb o 0,9 % a bývania, vody, elektriny, plynu a iných palív; nábytku, bytového zariadenia a bežnej údržby domu zhodne o 0,7 %. Na druhej strane vzrástli ceny vzdelávania o 3,8 %, rozličných tovarov a služieb o 1,9 %, odevov a obuvi o 1,6 %, alkoholických nápojov a tabaku o 1,1 %. Ceny v hoteloch, kaviarňach a reštauráciách boli vyššie o 1 % v zdravotníctve o 0,9 % a za rekreáciu a kultúru si priplatíme 0,5 %.
Medzimesačne klesli ceny v odboroch potraviny a nealkoholické nápoje o 0,9 %, odevy a obuv o 0,6 %, doprava a rekreácia a kultúra zhodne o 0,2 % a nižšie boli aj ceny rozličných tovarov a služieb o 0,1 %. Vzrástli ceny nábytku, bytového zariadenia a bežnej údržby domu, zdravia a vzdelávania zhodne o 0,2 % a alkoholických nápojov a tabaku o 0,1 %. Na júlovej úrovni zostali ceny za bývanie a energie, poštové a telekomunikačné služby a hotely, kaviarne a reštaurácie.
Ceny tak v auguste klesali mierne rýchlejšie, ako očakávala Národná banka Slovenska. „V rámci štruktúry inflácie v porovnaní s predpokladmi klesali ceny potravín a mierne pomalšie rástla čistá inflácia bez pohonných látok. V rámci cien potravín rýchlejšie ako predpoklady klesali ceny nespracovaných potravín, najmä ceny zeleniny,“ uviedli v komentári analytici menového úseku centrálnej banky.
Slovenské hospodárstvo podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka tak zostáva naďalej bez výraznejšieho inflačného ťahúňa. „V septembri očakávame, že medziročná zmena cien by sa mala priblížiť k stagnácii, v poslednom štvrťroku tohto roka by ceny mohli dokonca obnoviť veľmi mierny medziročný rast,“ uviedol vo svojom komentári s tým, že pomôcť by mala najmä nižšia porovnávacia báza z minulého roka, ktorá by mala pôsobiť proti ďalšiemu prehlbovaniu medziročného poklesu cien.
Medziročná jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblastí daní, v auguste dosiahla rovnako ako v júli 0 %. Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, dosiahla v auguste na medziročnej báze úroveň 0,4 %. V medzimesačnom porovnaní bola jadrová inflácia v auguste na úrovni záporných 0,3 %, pričom čistá inflácia predstavovala mínus 0,1 %. Samotné ceny potravín pritom v auguste medziročne klesli o 1,7 % a medzimesačne o 1,1 %.
Slovensko sa po historicky najnižšej inflácii v roku 2010, ktorá vplyvom prudkého oslabenia dopytu v čase krízy v priemere dosiahla 1 %, vrátilo v ďalších rokoch k rýchlejšiemu rastu cien. V roku 2011 dosiahla priemerná inflácia 3,9 %, v roku 2012 to bolo 3,6 %. Vlani však rast cien opäť spomalil, najmä kvôli slabému spotrebiteľskému dopytu, čo vyústilo do priemernej inflácie za rok 2013 na úrovni 1,4 %. Na slabých úrovniach zotrvávajú aj v roku 2014 a centrálna banka predpokladá, že za celý tento rok bude rast cien iba tesne nad nulou.