Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Potravinári vyzývajú ministra Sólymosa, aby stiahol novelu o odpadoch

Law, justice, zákon
Thinkstock
16. mája 2017 Zdroj SITA Tlačiť

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora žiada, aby ministerstvo životného prostredia dôkladne vyhodnotilo vplyv zákona a jeho novely na podnikateľské prostredie v oblasti potravinárstva na Slovensku.

Slovenskí potravinári žiadajú, aby minister životného prostredia László Sólymos stiahol novelu zákona o odpadoch, ktorá má 25. mája ísť do medzirezortného pripomienkového konania. Zároveň požadujú, aby rezort dôkladne vyhodnotil vplyv zákona a jeho novely na podnikateľské prostredie v oblasti potravinárstva na Slovensku.

Potravinári totiž s argumentom ministerstva, že novela o odpadoch zlepší podnikateľské prostredie, ostro nesúhlasia, lebo podľa nich sa náklady za odpady z obalov potravinárom zvýšia päť až desať násobne. Informovali o tom na utorkovom brífingu členovia Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).

Systém je netransparentný

Potravinári kritizujú systém zavedenia rozšírenej zodpovednosti výrobcov, čo v praxi znamená, že aj výrobcovia potravín sú zodpovední za všetky obaly, ktoré sú následne v obehu. Výrobcovia potravín podľa zákon o odpadoch, ktorý je platný od júla minulého roka, musia prispievať do organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV), pričom z týchto prostriedkov následne obce financujú separovanie odpadov na svojom území.

„Systém je netransparentný, lebo výrobcovia platia do celého systému, nevedia regulovať výšku poplatkov a nemajú prehľad, čo sa deje s financiami,“ povedal podpredseda SPPK Dušan Janíček. Výrobcom potravín sa tak podľa potravinárov náklady za odpad medziročne zvýšili zo 7 na 40 miliónov eur.

Zákon je protiústavný

Podľa potravinárov je zákon o odpadoch tiež protiústavný, pretože umožňuje monopolizáciu trhu, ktorá povedie k značnému zníženiu konkurenčného prostredia a k dominantnému postaveniu organizácii zodpovednosti výrobcov pri nastavovaní cenovej politiky.

„Dnes je zaregistrovaných jedenásť organizácií zodpovednosti výrobcov, pričom celkový počet platiteľov je 10 420. Dve spoločnosti z jedenástich OZV majú zazmluvnených 2 600 obcí, to znamená, že 91 % celkového objemu zdrojov manažujú tieto dve spoločnosti,“ povedal prezident Slovenského mliekarenského zväzu Stanislav Voskár.

Ako Voskár tiež upozornil, podľa návrhu novely zákona je v prípade privátnych značiek výrobcom obalov nielen potravinár, ale aj obchodné reťazce. Kto bude platiť za obaly privátnych značiek, zostáva na dohode medzi reťazcami o dodávateľmi. Voskár však upozorňuje, že výrobcovia potravín sú v takomto prípade voči obchodným reťazcom v nevýhode.

„Predpokladáme dva scenáre, potravinári dostanú na stôl návrh dohody, v ktorom prijmú návrh dohody, že budú platiť za privátne značky. Ak nebudú súhlasiť, hrozí, že obsah potraviny v obale privátnej značky nebude slovenského pôvodu,“ skonštatoval Voskár.

Ak by bol návrh schválený, spotrebitelia by veľkú časť kvalitných slovenských potravín nenašli na pultoch obchodov, pretože väčšina slovenských potravinárov by odstúpila od výroby privátnych značiek pre obchod. Slovenských výrobcov tak nahradia lacní anonymní zahraniční výrobcovia.

SPPK v rámci svojich požiadaviek vyzýva predsedu vlády SR Roberta Fica, aby zastavil prerokovanie veľkej aplikačnej novely zákona o odpadoch v pripravenom znení. Ministra Lászla Sólymosa žiadajú, aby novelu stiahol a k právnej úprave otvoril odbornú diskusiu. Zástupcovia potravinárov podotkli, že rezortu životného prostredia poslali vyše 70 pripomienok, ktoré neboli zapracované do pripravovanej novely zákona a o ktorých ministerstvo odmietlo diskutovať.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

potravináriSPPKzákon o odpadoch

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

18oct8:30Špecialista prijímania zamestnancov – Recruiting 2.08:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

18oct8:30Špecialista prijímania zamestnancov – Recruiting 2.08:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

18oct8:30Špecialista prijímania zamestnancov – Recruiting 2.08:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X