Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Povinnosť registrácie pre DPH pri zániku a vzniku živnostenského oprávnenia

Povinnosť registrácie pre DPH
Fotobanka Pixmac
23. septembra 2011 Tlačiť

Otázka: Od 01.01.2010 do 31.12.2010 som podnikal na základe živnostenského oprávnenia v odbore: výroba kovov a kovových výrobkov. Moje príjmy za toto obdobie boli v sume: 40 000,- eur. K 31.12.2010 som uvedené živnostenské oprávnenie zrušil. Na začiatku roka 2011 sa mi naskytla pracovná príležitosť, preto som si 01.03.2011 otvoril živnostenské oprávnenie v odbore: stavebníctvo – klampiarstvo. Moje príjmy v období od 01.03.2011 do 30.06.2011 boli 9 000,- eur. Ako je to pri posudzovaní obratu z hľadiska DPH. Sledujem výšku svojich príjmov od 01.03.2011, t.j. odkedy som si otvoril „nové“ živnostenské oprávnenie? Alebo sa započítavam do obratu aj príjmy zo „starého, už zrušeného“ živnostenského oprávnenia?

Registračnú povinnosť zdaniteľných osôb, ktoré majú v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko upravuje ustanovenie § 4 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o DPH“).

Zdaniteľná osoba pre DPH

V zmysle § 4 ods. 1 zákona o DPH zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku, a ak nemá takéto miesto, ale má bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, a ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 49 790 eur, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň. Zdaniteľná osoba je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla obrat podľa prvej vety.

Za zdaniteľnú osobu sa podľa § 3 zákona o DPH považuje každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť, bez ohľadu na účel alebo výsledky činnosti.

Čo sa rozumie pod ekonomickou činnosťou?

Ekonomickou činnosťou, t.j. podnikaním sa rozumie každá činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem a ktorá zahŕňa činnosť výrobcov, obchodníkov a dodávateľov služieb vrátane ťažobnej, stavebnej a poľnohospodárskej činnosti, činnosť vykonávanú ako slobodné povolanie podľa osobitných predpisov, duševnú tvorivú činnosť a športovú činnosť. Za podnikanie sa považuje aj využívanie hmotného majetku a nehmotného majetku na účel dosahovania príjmu z tohto majetku.

V ustanovení § 4 ods. 9 zákona o DPH sa uvádza, že obratom sa rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až § 36 a podľa § 40 až § 42.

Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, a finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahŕňajú do obratu, ak tieto služby sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby. Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku.

Príjmy za 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov sú vyššie ako 49 790 Eur

Ako zdaniteľná osoba pri posudzovaní registračnej povinnosti pre DPH beriete do úvahy všetky svoje príjmy za 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov.  Bez ohľadu na skutočnosť, že sa jednalo o príjmy z viacerých živnostenských oprávnení a bez ohľadu na skutočnosť, že v priebehu obdobia 12 kalendárnych mesiacov ste aj dva mesiace nepodnikali.

V prípade, že Vaše príjmy 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov presiahli obrat 49 790 eur, ste povinný podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň, a to do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom ste presiahli uvedený obrat.

dj

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie DPH

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X