Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Povinnosti a práva zhotoviteľa diela podľa Obchodného zákonníka

zmluva o dielo
zmluva o dielo Foto: Getty Images
21. novembra 2019 Autor Mgr. Silvia HanováZdroj podnikam.sk Tlačiť

Zmluva o dielo je jednou z nečastejšie používaných zmluvných typov v obchodnoprávnych vzťahoch. Obchodný zákonník označuje jednu zo zmluvných strán za zhotoviteľa. Zhotoviteľom môže byť fyzická alebo právnická osoba, ktorá je podnikateľom podľa ustanovení Obchodného zákonníka. V článku si priblížime pojem zmluvy o dielo, ako aj niektoré práva a povinnosti zhotoviteľa, ktorý je podnikateľom.

Zmluva o dielo

Obchodný zákonník (Zákon č. 513/1991 Zb.) ustanovuje, že zmluvou o dielo sa zaväzuje zhotoviteľ vykonať určité dielo a objednávateľ sa zaväzuje zaplatiť cenu za jeho vykonanie. Zmluvnými stranami zmluvy o dielo sú na jednej strane zhotoviteľ diela a na druhej strane objednávateľ.

Zákon neprikazuje participujúcim subjektom uzatvoriť zmluvu v písomnej forme, platné tak bude aj akékoľvek jej ústne dojednanie. Uzatvorenie zmluvy ústnou formou sa však z dôvodu právnej istoty odporúča skôr pri jednoduchších zmluvách (ako napríklad zhotovenie menšej stavby, alebo iného menšieho hmotného výsledku). V praxi by sa tak malo jednať najmä o prípady, ktoré nevyvolávajú pochybnosti v prípade vzniku sporu.

Pre posúdenie zmluvného vzťahu je dôležitý jeho obsah a nie samotný názov zmluvy. Pri výbere typu zmluvy môžu zúčastnené subjekty použiť zmluvu o dielo v takom prípade, ak ich zmluvný vzťah obsahuje podstatné náležitosti tohto zmluvného typu.

V prémiovej časti obsahu nájdete:

  • Viac o zmluve o dielo
  • Povinnosti zhotoviteľa diela
  • Práva zhotoviteľa diela

Exkluzívny obsah pre členov klubu

Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.

K téme

Témy

Prémiový obsahzmluva o dielo

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zmluvy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

január

20jan8:30Evidencia odpadov a podávanie ohlásení v odpadovom hospodárstve za rok 20208:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Environmentalistika

20jan8:30Zadávanie zákaziek na nadlimitnom elektronickom trhovisku (NET) - Workshop8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Verejné obstarávanie-obstarávateľ

20jan8:30Evidencia odpadov a podávanie ohlásení v odpadovom hospodárstve za rok 20208:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Environmentalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X