Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Prácu na dočasné pridelenie by prijalo viac ako 65 % opýtaných

Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
20. apríla 2015 Zdroj Podnikam.SK, IT Tlačiť

Takmer polovica respondentov by prijala ponuku zamestnať sa na dobu určitú len v prípade, ak by sa jednalo o overenú a serióznu agentúru. 

Dôvodom nespokojnosti klientov agentúr bývajú problémy s komunikáciou

Personálna agentúra Grafton Recruitment na základe prieskumu realizovaného od júna do decembra minulého roka zistil,  že len približne štvrtina uchádzačov o prácu má skúsenosti s dočasným zamestnávaním cez pracovnú agentúru. 

Iba 26,98 % dopytovaných respondentov  malo skúsenosti s prácou na dočasné pridelenie cez pracovnú agentúru. Viac ako 61 % tých čo potvrdili skúsenosť s dočasným pridelením sa vyjadrilo, že mali s touto formou zamestnávania pozitívnu skúsenosť. Veľmi dobrú skúsenosť priznalo 21,65 % respondentov. 

Pri tejto otázke sa našli aj takí, ktorí mali s touto formou zamestnávania v minulosti zlú (12,99 %) alebo  veľmi zlú skúsenosť (4,33 %). 

Viacerí nespokojní respondenti označili viac ako jeden konkrétny problém, s ktorým sa stretli u svojej pracovnej agentúry. Prevládala nespokojnosť v komunikácii s prideleným konzultantom či s pracovnou agentúrou, ktorá nereagovala promptne (34,09 %), nevedela odpovedať na otázky (18,18 %), bola nezastihnuteľná (18,18 %), nevyplácala mzdu správe (34,09 %) alebo mzda bola vyplácaná nepravidelne (20,45 %). 

Ako sa v prieskume ukázalo, práca na dočasné pridelenie nie je u kandidátov o pracovné miesta prekážkou. Vyplýva to aj z odpovedí takmer 1000 respondentov, ktorí odpovedali na danú otázku.

Viac ako 65 % opýtaných by ponuku zamestnať sa prostredníctvom pracovnej agentúry cez inštitút dočasného zamestnania či na dobu určitú prijalo. Avšak takmer polovica (48,24 %) by prijala ponuku zamestnať sa na dobu určitú, len v prípade, ak by sa jednalo o overenú a serióznu agentúru. 

Zamestnanec by v praxi nemal pocítiť, či je zamestnaný priamo cez zamestnávateľa, alebo cez pracovnú agentúru, pretože pracovné a mzdové podmienky dočasne pridelených zamestnancov musia byť najmenej rovnako priaznivé ako u porovnateľného zamestnanca užívateľského zamestnávateľa.

Medzi zamestnancom, zamestnávateľom (pracovná agentúra) a užívateľským zamestnávateľom vzniká trojuholník, ktorý má svoje pravidlá. Pracovná agentúra je povinná plniť si voči zamestnancovi všetky povinnosti podľa pracovnej zmluvy, konkrétne poskytovať zamestnancovi mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, dovolenku, platiť zamestnancovi zdravotné a sociálne poistenie.

 „Novelou Zákonníka práce, účinnou od 1. 3. 2015 sa zaviedla spoluzodpovednosť, tak agentúry ako aj užívateľského zamestnávateľa, za dodržiavanie spomínaných porovnateľných podmienok, čo by malo v praxi napomôcť k tomu, aby mali dotknutí zamestnanci s touto formou zamestnávania pozitívnejšie skúsenosti,“ uviedla Petra Balážová z Grafton Recruitment Slovakia. 

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Motivácia zamestnancov

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X